Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
zmstr

Ława fundamentowa - płyta OSB na szalunek i uziom

Recommended Posts

Widziałem zdjęcia z budów, gdzie zamiast deskowania, na szalunek ławy stosowano płytę osb. Gdzieś wyczytałem, że taka płyta chłonie wodę, więc czy przed zalaniem betonu z gruchy, trzeba ją wcześniej odpowiednio przez kilka dni zlewać wodą, bądź wymalować od środka czymś, co zabezpieczy przed chłonięciem wody? Drugie pytanie, to jaka grubość płyty ma odpowiednią wytrzymałość do zaszalowania ławy?
I kolejne pytanie odnośnie uziomu, mam nadzieję, że retrofood mnie nie zje, przeżuje i wypluje icon_lol.gif Dopiero zacząłem czytać jego stronę, ale taka rzecz mnie zastanawia. Gdyby szalować ławę płytami, to płyty skręcam u dołu w równych odstępach prętami, które posłużą jednocześnie jako podpora pod zbrojenie. Pręty te po zalaniu zostaną w ławie. Czy da się je wykorzystać jako element uziomu? Zrobić np. połączenie skręcane, bądź spawane pomiędzy prętami, a zbrojeniem i do tego bednarka połączona z każdym wystającym prętem z zewnątrz ławy. Jeśli ta moja "wynalazczość" związana z uziomem to fanaberia i bzdura, to proszę o łagodne potraktowanie icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif To ciekawość :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Można i płytą tylko po co? Droższa i mniej wytrzymała, ale nasiąkliwość nie ma nic do rzeczy. Deski można wykorzystać później do innych szalunków, a OSB to praktycznie tylko do spalenia. Co do uziomu - chcesz drapać się lewą ręką w prawe ucho od tyłu tylko po co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z OSB szalunek powstałby dużo szybciej niż z desek, ale po dokładnym obliczeniu kosztów już zrezygnowałem z tego pomysłu.
A co do uziomu - czysta ciekawość, żaden plan na działanie icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

I kolejne pytanie odnośnie uziomu, mam nadzieję, że retrofood mnie nie zje, przeżuje i wypluje icon_lol.gif Dopiero zacząłem czytać jego stronę, ale taka rzecz mnie zastanawia. Gdyby szalować ławę płytami, to płyty skręcam u dołu w równych odstępach prętami, które posłużą jednocześnie jako podpora pod zbrojenie. Pręty te po zalaniu zostaną w ławie. Czy da się je wykorzystać jako element uziomu? Zrobić np. połączenie skręcane, bądź spawane pomiędzy prętami, a zbrojeniem i do tego bednarka połączona z każdym wystającym prętem z zewnątrz ławy. Jeśli ta moja "wynalazczość" związana z uziomem to fanaberia i bzdura, to proszę o łagodne potraktowanie icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif To ciekawość :PJakbyś poczekał parę dni, to będziesz mógł przeczytać dobre opracowanie tematyki uziomu fundamentowego w serwisie BD. Wtedy, jeśli coś będzie niejasne to pytaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...