Skocz do zawartości

Jak dbać o nawierzchnię z betonowej kostki brukowej?


Recommended Posts

Odpowiedź eksperta: Mycie. Nawierzchnię z kostki betonowej warto dwa, trzy razy w roku dokładnie zmyć wodą. Dzięki temu usuniemy z niej nalot organiczny zawierający między innymi zarodniki grzybów i nasiona roślin (które mogą także gromadzić się w szczelinach między kostkami).

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/wokol-domu/ogrod/porady/11712-jak-dbac-o-nawierzchnie-z-betonowej-kostki-brukowej
Link do komentarza
Ja mam kostkę Kontur. Utrzymanie jej w czystości nie jest problemem bo jest zabezpieczona systemem Hydrostop. Do tego kostkę zabezpieczałem impregnatem. Teraz brud łatwo zmyć przy pomocy ciśnieniowej myjki.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 3 tygodnie temu...
Gość atthur petryka
Czym najlepiej jest wypełnić dość szerokie przestrzenie między kostkami?Piasek wypłukuje się szybko a w jego miejsce dostaje się brud i nasiona chwastów
Link do komentarza

A co sądzicie na temat grysu?. Widziałem takie rozwiązania na zdjęciach aranżacyjnych firm oferujących płyty tarasowe. Myślę, że do nawierzchni z kostko też można :przysposobić" taki dodatek. Nasiona chwastów trzeba niszczyć chemicznie. 

 

PS. o ile kostkę w miarę łatwo jest utrzymać w czystości (wspomniane impregnaty i preparaty czyszczące), to takie luźne nawierzchnie....hmmmmm szczerze wątpię.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 24.01.2017 o 09:01, nokia napisał:

A inne preparaty do kamienia zamiast SYSTEMU?. SYSTEM to brzmi dla mnie profesjonalnie ale wróży wydatki.

.W skład naszego "systemu do kostki" wchodzą jedynie 2 rodzaje produktów:

1. Środki czyszczące:
- SARSIL CZYŚCIK bruk,klinkier,kamień - w postaci koncentratu do rozcieńczania wodą - stosowany jedynie w momencie pojawienia się białych wykwitów wapiennych

-  SARSIL Czyścik - uniwersalny środek czyszczący - w postaci koncentratu do rozcieńczania wodą

2. Impregnaty Silikonowe
- SARSIL bruk - gotowy do użycia silikonowy impregnat rozpuszczalnikowy przeznaczony do kostki brukowej. Dzięki dużej zawartości żywicy silikonowej środek ten doskonale zabezpiecza kostkę przed wodą i brudzeniem się.

- SARSIL bruk PREMIUM - gotowy do użycia silikonowy impregnat w postaci emulsji wodnej. Dzięki odpowiednim dodatkom, środek ten zabezpiecza przed wodą  oraz tłuszczami i olejami.
(przez co bardzo często polecany przez nas w miejscach narażonych na tego typu plamy: grile, wędzarnie itp)

Oczywiście nie trzeba stosować wszystkich :) 

Wszytko zależy od stanu kostki jaki mamy. Jeśli kostka jest brudna to oczywiście należy ją wyczyścić przed impregnacją, natomiast jeśli kostka jest czysta to pomijamy środki czyszczące i wybieramy któryś z impregnatów.

Oczywiście impregnacja jest jakimś tam wydatkiem - ale jeśli chcemy aby nasza kostka wyglądała ładnie to musimy go ponieść.

Jednocześnie zwracam uwagę na to aby nie wybierać najtańszych preparatów na rynku, ponieważ zawierają one czasami jedynie 2-3% żywicy, pozostała część to woda lub inny rozpuszczalnik które są jedynie nośnikami i szybko odparowują.

W przypadku pytań służymy pomocą oraz ewentualnie darmowymi próbkami.
 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...