Skocz do zawartości

Drgający problem


Recommended Posts

Witam.
Mieszkam w murowanym domu z lat 50 na poddaszu. Mam problem z drganiami jakie przenoszą się na budynek z oddalonej o ok 150m drogi. Drgania te czuć już od kilku ładnych lat,jednak teraz częstotliwość jest ich dużo większa. Kiedyś odczuwane były raz na jakiś czas, tylko gdy autobus lub jakiś cieżki samochód przejeżdzał drogą, teraz czuć też przejazd małych aut. Wystarczy małe auto, żeby szklanki w szafkach "grały". Poddasze jest całe drewniane, prócz sciany czołowej która jest murowana z cegieł. Całość pokryta jest tynkiem wapiennym? Podłoga leży na betonowym stropie wzmocnionym belkami stalowymi, na legarach do których przybite są deski. Od jakiegoś czasu w miejscu gdzie stoi regał, podłoga trochę się ugięła - wzdłóż ścian. Chdząc po niej czuc nierówności i skrzypienie. Centralnie na srodku, wzdłóż tego pokoju przechodzi na parterze ściana i podłoga w tym miejscu czuć że jest stabilna, że się w tym miejscu podpiera. Ruszają się deski przy ścianie. Moje pytanie brzmi, czy drgania budynku są czymś normalnym i poprostu stara podłoga nasila te objawy? Czy martwić się o całą konstrukcję domu? Dodam że, na poddaszu nie widać pęknięć scian ani sufitu. Na parterze jest pęknięcie milimetrowe na jednej ze ścian (na tej na której leży feralna podłoga), w rogu, od podłogi do sufitu, ale jest to raczej stara sprawa, bo nie widać by się ono powiększało. 3-4 lata temu oznaczyłem sobie koniec pęknięcia i nie widac by szło to dalej.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Niestety, bez specjalistycznych badań geologicznych i sejsmologicznych nie da się ustalić przyczyny przenoszenia drgań. Są to drgania tzw. materiałowe rozchodzące się od fundamentów aż po dach, przy czym zły stan podłogi nie powinien przyczyniać się do wzrostu ich intensywności, a jedynie może powodować powstanie drgań wtórnych na skutek zjawiska
rezonansu czy zmniejszenia masy "drgającej" (np. luźne zamocowanie pokrycia podłogowego).
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...