Skocz do zawartości

Wystające szyny z podłogi - problemy z nową wylewką


Recommended Posts

Napisano
Witajcie,
zwykle nie piszę po forach bo jest na nich tyle wiedzy, że wystarczy szukać. Jednakże tym razem muszę sięgnąć po Waszą poradę.

Remontuję kuchnię + pokój (który ma być salonem).

Niestety stara wylewka była popękana i jakiś 1cm za wysoko w porównaniu do reszty pomieszczeń, więc postanowiłem ją skuć i dać nową, a przy okazji wstawić tam ogrzewanie podłogowe. Skuwanie poszło w miarę sensownie, niestety nie spodziewałem się zobaczyć tego co zobaczyłem.
Otóż po skuciu wylewki i zebraniu trocin mieszanych z wapnem, ukazały się wystające ze stropu na 6-7 cm dwuteowniki stalowe (szyny). Wiedziałem że strop jest na szynach, ale spodziewałem się że będzie on zalany (zabudowany) do wysokości szyn tak jak to było na strychu. Niestety tak nie jest co rodzi moje następujące problemy:

1. Szyny tylko w jedną stronę są w miarę poziomo, w drugą na niecałych 4mb jest 3 cm różnicy. Po wstępnym mierzeniu wychodzi, że im bardziej do ściany zewnętrznej to szyny idą w górę. Gdybym wyrównał poziom nowej wylewki do reszty pomieszczeń (a tak chcę zrobić), to ta najbliższa ściany zewnętrznej szyna nie zakryje się wylewką. Wyjdzie albo na styk albo nawet 2-3mm będzie wystawać.
Gdyby tu miały być położone panele podłogowe, to raczej nie miałbym obaw. Ale przy płytkach obawiam się pękania w miejscach szyn, tymbardziej nie zalanych powyżej ich wysokości, a jeszcze z podłogowym ogrzewaniem wstawionym.

2. Podłogówka też jest skomplikowana, bo nie ma całej ładnej powierzchni, tylko pętle trzeba by rozkładać pomiędzy szynami. Pomysły mam 2 na opanowanie tego:
a) tyle pętli ile "niecek" między szynami
b) 1 pętla ale z tylu "ślimaków" ile "niecek" między szynami

Zastanawiam się który lepszy.

3. Ostatnio wpadł znajomy fachowiec, i powiedział że skoro są kaloryfery to można by podłogówkę wpiąć w powrót z kaloryfera. Z tego co zrozumiałem, to miałoby to wyglądać w taki sposób, że rozcinamy obecny powrót z kaloryfera, a w powstałe miejsce wpinamy się z pętlą podłogówki. Czyli powrót z kaloryfera szedłby przez podłogówkę i dopiero potem wracał do obiegu.

Czy takie podłączenie byłoby poprawne i działałoby sensownie? Obawiam się zbyt wysokich temperatur na wejściu podłogówki, bo: kaloryfery są stare żeliwne a piec jest na paliwa stałe i czasem może przez nieuwagę do 70 stopni na piecu temperatura może skoczyć. A druga sprawa, to prawdopodobnie przy wpięciu podłogówki w powrót stracę grawitację na kaloryferach, czy dobrze myślę ?


Pozdrawiam i liczę na pomoc.
Napisano
O ogrzewaniu podłogowym przy takiej instalacji i podłodze to zapomnij. Przy utrzymaniu istniejącego poziomu podłogi nie ma miejsca na ułożenie izolacji pod rurami grzewczymi, a instalacja grawitacyjna absolutnie nie może współpracować z podłogówką.
Napisano (edytowany)
Cytat

Witajcie,
zwykle nie piszę po forach bo jest na nich tyle wiedzy, że wystarczy szukać. Jednakże tym razem muszę sięgnąć po Waszą poradę.

Remontuję kuchnię + pokój (który ma być salonem).




Rozumiem, że to jest podłoga na gruncie ?? Czy pomieszczenia między piętrami ?

Jak na gruncie to szyny możesz ponacinać i zrobić przejścia dla podłogówki
Na piętrze to bym radził się kogoś "miejscowego" doradzić - aczkolwiek sądzę że dałoby radę - o ile rozpiętość nie jest jakaś powyżej 6 metrów - ale zaznaczam, nie znam obciążenia tego stropu ! Można miejsca przecięte wzmocnić dospawając poniżej jakieś płaskowniki.

Przejście z grzejnika na podłogówkę:
1) nie wiem czy moze ta sama woda płynąć w podłogówce ( układ otwarty/naczynie wzbiorcze )
2) temperatura - ja bym pomyślał o termostacie
PS
Instalacja opisana tutaj Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Napisano
Draagon ma rację a ty kolego woxy niestety nie napisałeś co to za strop, ale obawiam się, że pod nim jeszcze coś jest (parter lub piwnica).

Jeśli tak to nie robiłbym na Twoim miejscu podłogówki, bez porządnego przeliczenia wytrzymałości stropu - chyba, że robisz jakieś lekkie ogrzewanie (lekki system).

Co do wpięcia podłogówki za grzejnikiem - musisz się zastanowić czy jest sens mieszać ogrzewanie podłogowe z grzejnikami - jakie jest ich zdanie - dogrzewanie?
Jeśli tak to sensowniej jest połączyć je równolegle tak, żeby dało się np. zakręcić grzejnik w celu obniżenia temperatury lub odkręcić w celu podniesienia temp. pomieszczenia.
Można zasilać również szeregowo, tak jak piszesz ale wtedy raczej pojedyncze pętle i nie o takiej temp.
(ale nie w układzie grawitacyjnym tak jak to masz w tej chwili)

Jeśli mówimy o grzejnikach w zupełnie innych pomieszczeniach to w ogóle jest to inna bajka.

Musisz też zastanowić się jak będziesz zasilał grzejniki.
Możesz zasilać je niskotemperaturowo albo możesz użyć zaworu czterodrogowego mieszającego.

Najlepiej jakbyś narysował jak u Ciebie wygląda obecna instalacja c.o. bo tak to można wymyślać.

Piszesz o układzie grawitacyjnym.
Jeśli chcesz taki zostawić, to nie będzie to prosta sprawa. Takie układy mieszane często źle działają.
Można bawić się w wydzielanie obwodów, osobne pompki itd.
Można zastosować wymiennik płytowy i zrobić oddzielną instalację z pompą dla ogrzewania podłogowego.

Zacząć trzeba od porządnego projektu, a podłogówkę i tak trzeba policzyć.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję, że te papiery wypełniają ludzie, którzy mają pojęcie o tym. I mam nadzieję, że te papiery są mniej skomplikowane niż te z Czystego Powietrza. Bo tu są po prostu takie kruczki, że zwykły Kowalski nie ma szans na poprawne wypełnienie. To nawet nie są kruczki, bo to po prostu na chłopski rozum jest nie do zrozumienia. Po prostu trzeba w tym siedzieć, jak moja koleżanka w gminie i trzeba mieć jeszcze chęci, żeby iść na skróty i wiedzieć co przejdzie a co nie. Poza tym wydaje mi się że jak to jest wysyłane przez Urzęd Gminy, to oni chyba inaczej do tego podchodzą niż do wniosku od Kowalskiego. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Właśnie nie. To jest zwyczajny zestaw dokumentów technicznych, które wystawiają głównie wykonawca i operator energetyczny, A tam są ludzie, którzy takich papierów tworzą dziesiątki, więc dla nich to nic skomplikowanego. Tu są papiery jednorodne, więc nie ma wielkiego pola manewru.
    • Jak te wnioski są tak zawiłe i skomplikowane jak w Czystym Powietrzu, to obstawiam, że jak ludzie sami piszą, to większa połowa może być na wstępie cofana. Ja bym już nie miał z czego osiwieć, ale nie ma bola samemu bez pomocy urzędnika np z gminy wypełnić dobrze ten wniosek. Zwrot za pianę PUR już sobie odpuściliśmy, bo za 4tys zwrotu stwierdziliśmy że szkoda się babrać. A jeszcze niestety byłem ograniczony czasowo, bo mieliśmy to bardzo rozciągnięte w czasie, bo najpierw okna i drzwi, w międzyczasie pokrycie dachu, elewacja i dopiero piana. Za 24tys, które odzyskaliśmy w zasadzie w ostatniej chwili, bo za 2 tygodnie już środki się skończyły, to naprawdę zakrawa na skórkę za wyprawę. Bo nerwów i straconego czasu nas to bardzo sporo kosztowało. A kuriozum było to, że musiałem zamontować na szybko grzejniki na nieocieplonym poddaszu, bo wstrzymaliby całą wypłatę tylko za dwa okna na poddaszu. A to, że nieocieplone to już ich nie interesowało, grzejniki mają być. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Przecież błędnych wniosków nie przyjmują. Poza tym nigdzie nie ma informacji ile wniosków zaakceptowano w ciągu 2024 roku, ani ile rozpatruje się miesięcznie w roku bieżącym. To jest chore. Składa się ludziom obietnice na podstawie których ci ludzie podejmują decyzje o dużym wpływie ekonomicznym na sytuację rodzinną, a potem państwo wypina się zadem na tych ludzi. A spróbuj człowieku jeden dzień spóźnić się z opłaceniem paru złotych należności... Mnie skarbówka ścigała za 20 groszy (tak, tak, 0,20 PLN, kiedyś nie było zaokrąglania w podatkach) niedopłaty w PIT ileś tam. Dwie dniówki tłumaczeń mnie to kosztowało, a ile pracownicy skarbówki stracili czasu, tego nie wiem. Sto razy taniej by było jakby któryś wyjął 20 groszy z kieszeni i dopłacił za mnie. Ale nie, musiała być pokazówka.   PS. Te dwadzieścia groszy to już była suma ogólna z karnymi odsetkami, nie pamiętam ile wynosiła należność pierwotna. Do dzisiaj mam uczulenie na pracowników skarbówki.
    • Witam. Jak najlepiej zrealizować dgp na piętrze , bo nie zostało to przewidziane. foto parter - widać gdzie kominek będzie. foto pietro - zaznaczone niebieską linią gdzie jest pietro niżej kominek. Jak najlepiej zrealizować na piętrze dgp - jaki pomysł ?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...