Skocz do zawartości

Podłączenie do sieci wodociągowej - tak na wszelki wypadek


MrTomo

Recommended Posts

Witajcie
chciałem zapytać - może ktoś wie - jak wygląda kwestia opłat za wodę w przypadku takim, gdy ktoś ma własne ujęcie wody i dodatkowo dołącza się do sieci gminnej.
W zasadzie wodę mam z ujęcia własnego, ale czasem w upalne lato jest jej mało, czasem brakuje i wtedy przełączyłbym się na gminną.
Normalnie opłata za ścieki opiera się na wodomierzu wody czerpanej a jak w takim układzie?
Na swoim ujęciu będę musiał zainstalować drugi wodomierz?
To nie bardzo mi się podoba, bo własną wodą mogę podlewać ogród i nie traktuję tego jako ściek.
Link do komentarza
Wydaje mi się że wodomierzy będzie więcej
- na wodociągu gminnym (A)
- na twoim ujęciu (B)
- na twoim ujęciu wydzielonym do podlewania ©

za wodę płacisz:A
wtedy za kanalizację płacisz A+B-C


u mnie wygląda to tak:
mam wodociąg gminny+kanalizacja, za ścieki płacę z licznika głównego, mam też podlicznik na rurce wyprowadzonej na ogród(zaplombowany przez wodociągi - koszt 41zł/5 lat) - co jakiś czas podaję odczyt z tego podlicznika ogrodowego i z niego płacę tylko za wodę

ale tak naprawdę to chyba tylko twoje lokalne wodociągi ci będą w stanie udzielić precyzyjnej odpowiedzi na te pytanie
Link do komentarza
aaa, no właśnie. Podlicznik sam musiałem kupić i zamontować. Potem zawołać wodociągi do założenia plomb i opłacić te 41zł. Po 5 latach trzeba na nowo plomby założyć - niedługo ten okres minie, jestem ciekaw czy będą pamiętać i się upomną.
Link do komentarza
U mnie a raczej teraz u brata jest tak, jak u Tomka ma podłączenie do sieci wodociągowej, podłączenie do własnego ujęcia wodnego i odprowadza ścieki. Do własnego ujęcia żadnego wodomierza nie ma.
To rozwiązanie które wymienił adiqq wydaje się najbardziej słuszne i uczciwe.
Nie wydaje mi się aby był obowiązek wpięcia wodomierza we własne ujęcie, to zależy już od właściciela.
Co do wody z wodociągów którą używa się w domu i poza domem np do podlewania ogródka to jest tak, że jest licznik i pod licznik i to zakłada zakład wodociągów.

I jeszcze jedna uwaga, musisz mieć tak zrobione aby w żadnym wypadku woda z twojego ujęcia nie dostała się do wodociągów. Jest od tego zawór antyskażeniowy który zapewne masz, ale tak uprzedzam na wszelki wypadek.

Cytat

Po 5 latach trzeba na nowo plomby założyć - niedługo ten okres minie, jestem ciekaw czy będą pamiętać i się upomną.


A nie czasami po 5 latach robi się legalizacje licznika?
Link do komentarza
Cytat

Witajcie
chciałem zapytać - może ktoś wie - jak wygląda kwestia opłat za wodę w przypadku takim, gdy ktoś ma własne ujęcie wody i dodatkowo dołącza się do sieci gminnej.
W zasadzie wodę mam z ujęcia własnego, ale czasem w upalne lato jest jej mało, czasem brakuje



Czyli moj przypadek, ale:
1. Wody ze swojej studni nie używam w charakterze sanitarnej, więc nie mam tam licznika, poza tym u nas nie ma mowy, aby łączyć te instalacje, to wykluczone, mimo istnienia zaworów antyskażeniowych.
2. Nie ma "pod"liczników, są zwyczajne liczniki, a rury są rozdzielone na dwie linie: zewnętrzną i zwykłą. Taryfa dla zwykłej jest jaka jest, dla linii zewnętrznej nie ma opłaty za ścieki. Drugi licznik dawano wszystkim kto złożył wniosek i przygotował instalację. Opłata wynosiła dodatkowo 100 PLN, w cenie wody są ukryte bieżące koszty wymiany liczników.



To nie odbiorca martwi się o liczniki, lecz dostawca.

Jednak nie, jak teraz odtwarzam przebieg, to jest podlicznik.

Cytat

masz rację - ale po wymianie/legalizacji trzeba i tak na nowo zaplombować


Chyba nie bawią się w legalizację, bo ona kosztuje ponad 40 PLN za sztukę, a nowy ok. 50 PLN. I nie trzeba ponosić kosztów wysyłki, odbioru i zajmować się załatwianiem wszystkiego.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A z sąsiadami rozmawiałeś?   Dotychczas nie było problemów z faktem, że te ich okna wychodziły niemalże na Twoje podwórko - przynajmniej nic o tym nie wspominasz... Jak zaznaczyłeś - nie masz zamiaru stawiania parkanu, a OGRODZENIE  z siatki - przeciw intruzom... Sąsiedzi, o ile "nie drzesz z nimi kotów", nie powinni protestować... Zostanie bardzo mało przestrzeni na posadzenie kwiatków pod ich oknami, czy chociażby wykoszenie chwastów, albo przejście...   Nie bardzo wiem, co na ten temat mówią przepisy przeciwpożarowe... Tu chyba mogą być problemy formalne...
    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...