Skocz do zawartości

Zmiękczacz wody - domowy sposób na uzdatnianie wody


Recommended Posts

Nie zawsze jesteśmy zadowoleni z jakości wody. Powodem – oprócz np. nieprzyjemnego zapachu chloru – jest bardzo często kamień, osadzający się np. w urządzeniach AGD. Właściciele domów z własnymi studniami nierzadko borykają się z wodą o wysokiej zawartości związków żelaza i manganu. Jak uniknąć tego typu problemów?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/18332-zmiekczacz-wody-domowy-sposob-na-uzdatnianie-wody

Link do komentarza
Gość Jerzy Knapp
Nie zgadzam się, że nie można kupować filtrów uzdatniających wodę samodzielnie. Jeżeli wyniki analizy wody wskazują tylko nadmiar wapnia i magnezu (jony twardości), to czemu mamy wydawać dodatkową kasę na wizyty hydraulika lub sprzedawcy?

Tym bardziej, że produkty zakupione przez internet są najczęściej tańsze niż te same kupowane stacjonarnie. Weźmy pod uwagę zmiękczacz którego widziałem w znanym sklepie budowlanym kilka stówek drożej.

Chyba lepiej zostawić sobie kilka złotych w kieszeni niż narażać się na dodatkowe koszta.

Jeżeli ktoś boi się, że nie da rady podłączyć zmiękczacza to dopiero wtedy może wezwać specjalistę. Ale wierzcie mi, podłączenie zmiękczacza wody to żaden problem. Mi udało się zrobić to samemu i wcale nie oznacza to, że jestem złotą rączką.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość Marcin Wroński
Również należę do osób, które zakupiły zmiękczacz wody bez wizyty hydraulika. Po przeczytaniu w internecie tony opinii na temat zmiękczacza wody zakupiłem takowy sprzęt i nawet udało mi się go samemu zainstalować przy pomocy instrukcji obsługi. Ile czasu? W sumie prawie 2 godziny, ale ja nie jestem specjalistą od zmiękczaczy, więc pewnie dlatego aż tyle czasu zeszło. Polecam wszystkim samodzielny zakup zamiast słuchania hydraulików, którzy często mają swój biznes w polecaniu konkretnych rozwiązań.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
Ja zamówiłem Instalatora do montażu zmiękczacza i jak potem się przekonałem niepotrzebnie.Nie ma żadnej filozofii i zamontuje go każdy kto ma podstawowe pojęcie o hydraulice.Jeśli potrafisz zamontować filtr do wody to zamontujesz też zmiękczacz.Przed podjęciem decyzji o zakupie TRZEBA pamiętać,że zmiękczacz musi mieć podłączony odpływ do kanalizacji-pamiętać o tym trzeba przy wyborze miejsca dla urządzenia.

Myślę,że decyzję o montażu zmiękczacza można podjąć na podstawie opinii przyszłych sąsiadów na temat wody w okolicy.Jeśli jest słabej jakości to urządzenie warto założyć już przed napełnieniem instalacji C.O. Główna zaleta zmiękczacza to ochrona wszystkich urządzeń domowych mających styczność z wodą od czajnika przez zmywarkę,pralkę piec CO,wylewki w kranach i co najważniejsze prysznic lub wannę z hydromasażem-te sa szczególnie wrażliwe na twardą wodę i moim zdaniem nie powinny być używane bez zmiękczacza.Używam urządzenia już 2 lata i jestem zadowolony.Nie zmieniam jednak dawkowania chemii do pralki i zmywarki (oczywiście nie dodaję zmiękczaczy i soli).Przesadą są opinie że nie ma zacieków na kabinie - są ale być może nie tak intensywne.Liczyć trzeba też się ze zużyciem soli przez zmiękczacz (ok 15kg/miesiąc) tak więc zamiast chemii zmiękczającej do zmywarki i pralki musimy regularnie uzupełniać w zmiękczaczu sól.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Miękka woda ma kilka zalet opisanych w artykule ale ma również wiele wad.

Pozbawiona jest minerałów takich jak wapń i magnez które konieczne są do prawidłowego funkcjonowania organizmów.

Powoduje przyspieszoną korozję instalacji oraz wpływa na elementy wykonane z miedzi(rury)i jej stopów (zawory, krany itd.)wymywając jony miedzi i innych metali stopowych.

Płukanie złoża w zmiękczaczach (żywicznych - jonowymiennych)wymaga dużej ilości wody która jest ściekiem w wielu przypadkach niepożądanym( biologiczne oczyszczalnie ścieków).

Niestety sprzedawcy piszą tylko o zaletach i pomijają negatywne elementy zmiękczania wody technologią opisaną w artykule.

Na rynku powszechnie dostępne są urządzenia wykorzystujące fizyczne metody uzdatniania wody. Właściwie dobrane do potrzeb są tanie, przyjazne dla użytkownika, urządzeń i środowiska.

Na świecie są już obszary na których stosowanie zmiękczaczy jonowymiennych jest zakazane.
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
Prawie przy kazdym artykule piszecie,że nie nalezy samemu i wezwać fachowca/instalatora itp. Prawda jednak jest taka, że większość fachowców z którymi współpracowałem była ignorantami. Ponieważ zawsze zgłębiam temat czytając fora, porady, szukając literatury, to przeważnie moi fachowcy staja bezradni wobec zadawanych pytań, a zdarzają się tacy co powiedzą "co mnie pan bedziesz uczył". Dlatego artykuł byłby o wiele cenniejszy gdyby zawierał np. tabele zalecanych steżeń jonów po uzdatnieniu (a nie tylko CaCO3), inforacje jakie urządenia powinny mieć parametry i certyfikaty (zamist przestrogi przed reklamą i internetem), itp. osobiście często kupuję przez internet różne urządzenia i często sam instaluję (o ile nie tracę garancji) - dzieki temu oszczędzam wiele nerwów.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Miszkiń

Jakby nie patrzeć myślę, że zmiękczacz wody jest niezbędny w każdym gospodarstwie domowym, świetna rzecz. Warto tylko zwracać uwagęnna kilka rzeczy np. długość gwarancji, typ złoża czy głowicę (sugeruję wybierać modele z 4-cyklową głowicą up-flow).

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Bartek S.
Czy ktoś z Was może korzysta ze zmiękczaczy wody Viteco? Zastanawiam się nad https://allegro.pl/zmiekczacz-wody-stacja-uzdatniania-viteco-kzw-20l-i7440695356.html Cena ok. 1600 wydaje mi się całkiem rozsądna, ew rozważam też https://allegro.pl/zmiekczacz-wody-stacja-viteco-exclusive-carbon-30-i7731952186.html - pytanie, czy faktycznie warto tyle dopłacić za ten model, który dodatkowo oprócz zmiękczania wody oczyszcza ją z chloru i poprawia smak, zapach i czystość.. Co podobno polecane jest w osobom z problemami skórnymi.
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
myślenie nie jest sprawą bolesną męka woda tylko do urządzeń a nie do konsumpcji gdyby tak było to lekarze by zalecali picie wody do akumulatora tu gdzie występuje woda męka czajnik żyje długo właściciel krótko
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Andrzej
Woda dobrej jakości ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie ale i portfele! Dzięki uzdatnionej wodzie osadza się mniej kamienia w instalacjach i urządzeniach, ja miałem okazję przetestować uzdatniacz od blue boson i jestem bardzo zadowolony. Człowiek się czuje całkowicie inaczej jeśli pije dobrą wodę!
Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość Andrzej napisał:

Woda dobrej jakości ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie ale i portfele! Dzięki uzdatnionej wodzie osadza się mniej kamienia w instalacjach i urządzeniach, ja miałem okazję przetestować uzdatniacz od blue boson i jestem bardzo zadowolony. Człowiek się czuje całkowicie inaczej jeśli pije dobrą wodę!

Najpierw badania a potem działania w celu uzdatnienia. Najciekawsze są chwyty pod tytułem - ma Pan/Pani tutaj baterie drogie i drogą pralkę i zasobnik wody i to wszystko za jakiś czas będzie do wyrzucenia :). Usuwanie z wody zbyt dużej ilości związków wapnia może prowadzić do chorób. Są na ten temat badania. Twarda woda to nie tylko kamień w czajniku. Chociaż tak łatwo poznać. Poza tym kamień wytrąca się w określonej temperaturze.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
    • Ten przykład nie jest najlepszy. Do rębaka nie należy wkładać mokrych gałęzi, bo wilgoć sprzyja korozji mechanizmu.     Wybrałaś nie najgorzej, najważniejsze, że rębak jest frezowy. Nie polecam natomiast tarczowych. Tarczowe uderzają nożem o gałąź i to uderzenie jest przenoszone na dłoń operatora. Bolą dłonie potem jak cholera. We frezowych tego nie ma.      Wciąganie jest grawitacyjne i wcale nie najgorsze. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...