anka03-14 Napisano 15 stycznia 2014 #1 Napisano 15 stycznia 2014 Moi rodzice mają dom ok 200m2. Planuję dobudować do tego domu ok 60m2, wziąć od nich dwa pokoje co dawałoby mi ok 100m2 i zrobić osobne wejścia tak jakby bliźniaki. Dom obecnie jest własnością taty. Chciałabym aby nowo powstała część była prawnie moja, jak najłatwiej to załatwić? Chciałabym także zbierać rachunki i odliczyć sobie później Vat tylko nie mam pojęcia jak to zrobić żeby było dobrze. Projekt architekta chyba powinien być na tatę a czy jako inwestora wpisać siebie. Bardzo proszę o jakąś informację co zrobić ??
Budujemy Dom - budownictwo i instalacje Napisano 16 stycznia 2014 #2 Napisano 16 stycznia 2014 Przede wszystkim o możliwości rozbudowy decydują ustalenia miejscowego planu (MPZP) lub należy wystąpić do gminy o wydanie warunków zabudowy. Oczywiście ewentualna rozbudowa musi spełniać również wymagania przepisów budowlanych np. zachowania odległości od granicy itp.Sprawę własności gruntu pod budowę można rozwiązać w różny sposób - ustanowienie współwłasności działki przed rozpoczęciem budowy, budowa "na ojca" i późniejszej wyodrębnienie drugiego lokalu, ewentualnie podział geodezyjnynieruchomości. Do zwrotu różnicy VAT uprawniony jest inwestor, czyli osoba na rzecz której wydano pozwolenie na budowę.
bajbaga Napisano 16 stycznia 2014 #3 Napisano 16 stycznia 2014 Zmieniły się przepisy o zwrocie podatku VAT.1. Dotyczy tylko osób do 35 roku życia.2. Pozwolenie na budowę (rozbudowę) musi być wydane na zainteresowanego.3. Zwrot tylko w przypadku jeśli lokal ma nie więcej niż 75m2 (85m2) a dom 100m2 (110m2).4. Współwłasność w domu może przekreślić możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT.
anka03-14 Napisano 16 stycznia 2014 Autor #4 Napisano 16 stycznia 2014 Jesli chodzi o warunki budowy np granice dzialki to wszystko jest ustalone wg prawa wiec tylko czekamy na projekt od architekta i na pozwolenia. Tylko glownym problemem jest, ze projekt i wszystkie pozwolenia beda na ojca i jak najlepiej zrobic aby ta nowa czesc byla na mnie i moglam odliczyc podatek. Czy mam zmianiac wszystko na siebie? (Projekt, pozwolenia), czy dopiero po zakonczeniu budowy?
bajbaga Napisano 16 stycznia 2014 #5 Napisano 16 stycznia 2014 Pozwolenie ma być (musi być) na Ciebie - reszta bez znaczenia.
Recommended Posts
Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować
Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz
Utwórz konto
Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!
Zarejestruj nowe kontoZaloguj się
Masz już konto? Zaloguj się.
Zaloguj się