Skocz do zawartości

Przepisy przeciwpożarowe - jak się do nich dostosować i czy można je ominąć ?


Recommended Posts

Napisano (edytowany)
Witam,

Mam taki problem - dziś dowiedziałem się o tych całych przepisach przeciwpożarowych, pech chciał że kilka dni temu zamówiłem projekt i ich nie uwzględniłem, bo nikt mi o tym nie mówił. W miejscowym planie zagospodarowania, który otrzymałem z gminy niestety nic nie było o tym wspomniane.

Na czym polega mój konkretny problem - sąsiad na działce obok ma dom wybudowany 1,5 metra od granicy. Jest to tzw. ganek z oknami ( Jest to dom bliźniaczy i jest on wzdłuż mojej działki ) nad gankiem nie ma nic, ganek ma jakieś 2-2,5 metra szerokości i dopiero wtedy zaczyna się cały budynek. ( Jeśli to coś zmienia to mogę to naszkicować jak to wygląda ).

Ja chciałem dom postawić na szerokość działki nie po długości, bo tak mi wygodniej, z zachowaniem 4 metrów odległości od sąsiednich działek, lecz niestety tutaj jest problem, bo powinienem mieć chyba od budynku sąsiada 8 metrów czyli musiałbym poświęcić 6,5 metra działki z jednej strony i zostało by mi 10,5 metra a to na dom z dwoma garażami niestety mało...

Da się to jakoś ominąć ? Jeśli tak to jak ? Może mnie to nie obowiązuje w takiej sytuacji ? Gdzie dostanę więcej informacji na ten temat bo nie wiem gdzie pytać...

Czytałem jeszcze o ścianie ze specjalnych materiałów i okien ale to pewnie drogie i raczej odpada taka opcja, bo mnie na to nie będzie pewnie stać.

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.
Pozdrawiam.

EDIT:

Tak to wygląda mniej więcej:

DSC01446.jpg



Na zielono moja działka jeszcze bez budynku a tak chcielibyśmy go umiejscowić mniej więcej. Edytowano przez Damiano88 (zobacz historię edycji)
Napisano
Jeśli tamten dom (bliźniak) był stawiany przy obecnym stanie granic, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zgodnie z projektem ten "ganek" nie był "zabudowany ścianami".

Jeśli tak jest - możesz stawiać w odległości 4m od granicy, bo te "ganki" (a w zasadzie ich zabudowa") to samowola.
Napisano
Denerwujące jest to, że dostałem plan zagospodarowania terenu z gminy, a tam nie ma żadnej wzmianki o tym...
To normalne czy raczej nie ?

Nikt mnie o tym nie poinformował - wszyscy mówili 4 metry z oknami, 3 metry bez, robić projekt, załatwiać pozwolenie i się stawiać ! Cała Polska nasza a jak przyjdzie coś do czego to się zaczynają problemy a pewnie znając życie to jest jeszcze nic, pewnie nie takie cyrki mnie jeszcze spotkają.

Zastanawia mnie jeszcze jeden fakt - dwie działki obok, sąsiad rozpoczął budowę w tamtym roku i postawił budynek obok budynku drewnianego dosłownie może 2 metry od niego... Z tego co wiem chciał go wyburzyć, ale nie może dostać pozwolenia bo to zabytek.
Dlaczego więc dostał pozwolenie na budowę ?
Napisano (edytowany)
Cytat

Nieprawda, przepisy ppoż wynikają z Warunków Technicznych, a te odnoszą się do istniejących budynków bez analizowania ich stanu prawnego.



To prawda - nie mniej jednak i teoretycznie, można przyjąć, że ten ganek nie jest ścianą, a jedynie zadaszonym tarasem lub daszkiem nad wejściem.
I prawdą jest, że jeśli jest to samowola (zabudowanie ścianami), to przed postawieniem budynku należy doprowadzić do jej likwidacji

Cytat

Dlaczego więc dostał pozwolenie na budowę ?



Bo w ramach jednej działki nie ma minimalnych odległości między budynkami. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Napisano
Cytat

Bo w ramach jednej działki nie ma minimalnych odległości.



No to ja już naprawdę nie wiem po co te przepisy przeciwpożarowe, jak na jednej działce może się zapalić jeden dom od drugiego ale już na drugiej nie... kto to wymyślał ?

Jadę do architekta jakiegoś zapytać jak to widzi i co mogę zrobić w tej sytuacji.

Gdzie dowiem się, w jakim urzędzie czy tam miał być ganek według projektu czy coś innego ? W gminie mi to powiedzą ? Czy w starostwie ?
Napisano
Cytat

No to ja już naprawdę nie wiem po co te przepisy przeciwpożarowe, jak na jednej działce może się zapalić jeden dom od drugiego ale już na drugiej nie...



Bo to jeden właściciel i to jego broszka, czy od jednego jego budynku, zapalić się może drugi jego budynek.

Napisano
Cytat

Budynek stający na sąsiedniej działce w odległości mniejszej niż 4 m nie powinien mieć okien. Obok można budować dom z oknami przy zachowaniu 4 m odstępu od granicy. Odległość miedzy budynkami nie ma tu znaczenia.




icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

A § 271-273 ?
Napisano
Byłem u jednego architekta dziś ( jutro pojadę do następnych ) dowiedziałem się, że tego raczej od tak nie obejdę... czyli jeśli ten budynek ma okna, a ma, to muszę zachować odległość 8 metrów między budynkami...

Ciekawe co jutro się jeszcze dowiem ciekawego ale chyba tyle że kupiłem działkę i jej nie wykorzystam tak jak planowałem przy zakupie...

Nawet tutaj widać, że jeden użytkownik twierdzi iż odległość między budynkami nie ma znaczenie - mi też każdy twierdził że 4 metry mam mieć od granicy i budować się mogę ale jednak teraz jak przyszło o etap dalej to jest problem.
Napisano
Taka dodatkowa informacja.
W zasadzie od zawsze istniał wymóg odległości minimum 4m od granicy dla ściany z otworami okiennymi lub (i) drzwiowymi.

Od każdego kto wybudował lub dopuścił do wybudowania w odległości mniejszej niż rzeczona, możesz dochodzić praw do rekompensaty (w tym finansowej) lub przywrócenia do stanu zgodnego z przepisami.
Napisano
Jestem na etapie adaptacji projektu także i tak musze się udać do architektów by poznać ich ceny i propozycje, dodatkowo chce się utwierdzić w tym, że te 8m musi być i jakby to wyglądało gdybym zrobił ścianę ogniową, no i właśnie jak będzie wyglądać gdy się okaże, że tam tego ganku miało nie być, albo miał nie mieć okien.

Nie chce robić sąsiadowi problemów, zwłaszcza że to bliska rodzina, ale też nie chcę ucierpieć teraz z tym że nie wykorzystam działki w pełni tak jak chciałem.

Jeśli się okaże że tak nie można jak chcę, to będę musiał oddać projekt, bo bez sensu mieć projekt w którym muszę zmieniać połowę rzeczy i płacić za to, nie po to kupowałem gotowy projekt, tylko po to by zaoszczędzić a nie płacić teraz za multum zmian.

Dam znać co się dowiem na dalszym etapie.
Napisano (edytowany)
Na pewno jakieś 26 lat temu albo więcej... a raczej na pewno więcej...

I właśnie nie wiem czy tam granicy nie były inne wtedy, bo ten dom który jest obok mojej działki jak się okazało został wybudowany w tej ( teraz mojej działce ) i sądownie oni oddali część innej swojej działki tej osobie od której ja kupiłem działkę a na tej którą mam były wytyczone nowe granice.

Ale nie jestem tego pewien, wiem że jest taka możliwość że tam były inne granice jak to stawiali. Edytowano przez Damiano88 (zobacz historię edycji)
Napisano (edytowany)
Raczej sytuacja jasna - 8m od ściany z oknem i istniejącego budynku.
7m dla ściany bez okna i istniejacego budynku.

dopisałem:

Bez problemów postawisz budynek w odległości 3m od granicy, ale ściana bez okien i wykonana jako oddzielenia p.poż (dla granicy z tym budynkiem z "gankiem").

Istnieje też teoretyczna możliwość "przysunięcia" budynku nawet do 1,5m od granicy, dla ściany bez okna i wykonanej jako oddzielenia p.poż. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Napisano
Byłem u kilku architektów i niektórzy nawet byli zdziwieni, bo nie bardzo wiedzieli co powiedzieć ale ogólnie się dowiedziałem ze bez ściany się nie da, nie podpisze starostwo pozwolenia.

Więc to co koledzy napisali jest jak najbardziej słuszną odpowiedzią w mojej sytuacji i pewnie w wielu innych też.
Napisano
Cytat

Nieprawda, przepisy ppoż wynikają z Warunków Technicznych, a te odnoszą się do istniejących budynków bez analizowania ich stanu prawnego.


Człowieku!!! In principio Twoja odpowiedź jest poprawna, lecz in fine bredzisz...

Przepisy WT dotyczą budynków istniejących, ale legalnie wzniesionych... jeżeli są one nielegalne - inwestor na działce sąsiedniej ma luz. A jeżeli te nielegalne nie czynią zadość WT - to trzeba je doprowadzić do zgodności, jak się nie da to rozbiórka.

Jeżeli sąsiedzi samowolnie zabudowali ganek, to podlegają legalizacji z art. 48 Pb (a mając na uwadze wysokość opłaty legalizacyjnej - to rozbiorą co znmajstrowali)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Albo tylko znajdował się w miejscu, obok którego uderzył piorun. Bo piorun może zabić również z dalszej odległości, to zależy od okoliczności wyładowania atmosferycznego.  A do artykułu polecam ten temat   Jak sprawdzić, czy instalacja odgromowa jest niezbędna?
    • Komentarz dodany przez Paweł: Zgadza się, uderzenie pioruna jest rzadkie, ale nie niemożliwe. Wczoraj ogłoszono śmierć Auduna Groenvolda, norweskiego olimpijczyka w narciarstwie dowolnym, który został uderzony przez piorun podczas wycieczki do domku letniskowego.
    • W Polsce każdego roku burze powodują szkody warte miliony złotych. Zniszczone urządzenia, pożary dachów i porażenia prądem to realne skutki, które dotykają nie tylko właścicieli domów na odludziu. Czy wiesz, że piorun może spalić sprzęt, nawet jeśli uderzy kilometr od twojego domu? Sprawdź, jak skutecznie i tanio zabezpieczyć dom przed burzą. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/instalacja-odgromowa/a/116255-piorunochron-chroni-dom-przed-burza
    • Komentarz dodany przez inżynier Mirek: Niestety w artykule zapomniano o podstawowym zadaniu jaki ma spełniać dach - szczelność, pełna ochrona przed warunkami atmosferycznymi, przede wszystkim opadami, aby wnętrze budynku było bezpieczne. Każdy wie, że obecnie układane dachówki, blachodachówki, blacha czy inne pokrycia dachowe nie są szczelne. Zwłaszcza w narożach, koszach praktycznie nie ma szans na szczelne wykonanie pokrycia. Dlatego ważne jest aby pod tą dachówką, blachą, blachodachówką wykonać w 100% szczelną warstwę. Niestety membrany paroprzepuszczalne nie nadają się do wykonania takiej szczelnej izolacji. Mają bardzo małą odporność na promieniowanie UV, przeważnie 2-3 miesiące, a najlepsze do 6 miesięcy. To nic w porównaniu do pap czy membran bitumicznych, które mają odporność na kilka a nawet kilkanaście lat. Poza tym podczas układania takiej membrany paroprzepuszczalnej często dochodzi do naderwań, rozdarć, które ciężko załatać. A poza tym trzeba pamiętać, że każda membran jest przebijana przez setki gwoździ, którymi przybijamy kontrłaty i łaty. A każde przebicie membrany paroprzepuszczalnej gwoździem to dziura, która jest potencjalnym miejscem przecieku wody. Przy papach nie ma takiego problemu - gwóźdź przebija papę, ale bitum uszczelnia się wokół tego gwoździa i nie ma zagrożenia, że woda będzie przeciekała. A co do paroprzepuszczalności to oczywiście jest ona ważna i potrzebna, ale tylko w niektórych przypadkach. Ogólnym założeniem jest, że izolacja termiczna nie może być narażona na zawilgocenie. Skoro od strony pomieszczenia ocieplenie jest chronione folią paroizolacyjną, która ma za zadanie nie przepuszczać wilgoci, pary wodnej to izolacja termiczna jest dobrze chroniona od spodu (od strony wnętrza budynku). A od góry ? No właśnie, żadna membrana paroprzepuszczalna nie ochroni izolacji termicznej przed wilgocią a nawet wodą. Potrzebna jest szczelna izolacja, która daje 100% gwarancji szczelności. Dlatego stosowanie membrany paroprzepuszczalnej montowanej tylko na krokwiach to igranie z wilgocią. A zawilgocona izolacja termiczna to strata ciepła, bo wilgotna izolacja termiczna przepuszcza ciepło. A to kosztuje. Więc to, że deskowanie i dobra papa czy membrana bitumiczna nieco zwiększają koszt budowy, to w bardzo krótkim czasie ten koszt zostaje odrobiony przez oszczędność na ogrzewaniu. I na koniec coś, co żadna membrana paroprzepuszczalna nigdy nie wytrzyma. Chodzi o ostatnio występujące gwałtowne burze i mocne porywy wiatru. Nie ma roku abyśmy w mediach nie widzieli tragedii ludzi, którzy doświadczyli zerwania dachu. Jak wygląda zerwany dach wykonany w wersji ekonomicznej to chyba każdy widział. Zerwana dachówka, blacha, membrany paroprzepuszczalnej praktycznie nie ma, widać strzępy ocieplenia. A deszcz pada i zalewa wnętrze. Tragedia. Natomiast dach wykonany w technologi pełnego deskowania po zerwaniu dachówek, blachy pozostaje sprawny i nadal zabezpiecza wnętrze przed deszczem. Takie pełne deskowanie z dobrą papą czy membrana bitumiczną jest praktycznie drugim dachem. Czy wobec tego stać nas na ekonomiczny dach z membraną paroprzepuszczalną? Czy jednak lepiej wybrać bezpieczne rozwiązanie dachu z pełnym deskowaniem i papą lub membraną bitumiczną? Odpowiedź jest prosta. Każdy potrafi wskazać bezpieczne rozwiązanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...