Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Damiano88

Uczestnik
 • Posty

  32
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Damiano88

 • Ranga
  Początkujący

Aktyw

 • Punkty pozostałe
  35
 1. Błąd był na tym etapie, że nie potrzebnie robiłem wieniec na ścianach fundamentowych, mogłem go zalać w całości z płytą tak ? Jak wygląda strop monolityczny na podsypie - co musiałbym wykonać ? Wykonanie takiego stropu np. teriva czy z płyt prafebrykowanych poniesie wysokość mojego domu średnio z tego co widzę o około 25cm i pewnie tego nie uniknę... Musiałbym wyrównać środkowe ścianki fundamentowe do wysokości zewnętrznych, zakupić kształtki typu L ułożyć i zalać strop. Wpadł mi do głowy jeszcze jeden może głupi pomysł ale staram się ratować sytuacje stosunkowo tanim kosztem jeśli się uda więc zapytam. Jeśli połączyłbym w jakiś sposób ścianę fundamentu zewnętrzną z tą środkową i wykonał na całości np. 4 podciągi albo 6 pod płytą która byłaby wylana na tej zagęszczonej podbudowie, której z tego co się dowiaduje nie zagęszczę w 100% ? Zmieni to coś czy po prostu tam działają takie siły i naprężenia, że to nic nie da ? Znajomemu firma montowała zbrojenia pionowe w ścianach wiercąc w stopie i osadzając je na jakimś kleju z pistoletu - jak się domyślam tutaj nawiercenie ściany w celu zamocowania zbrojenia w poziomie i zamocowanie belki np. 20x20 skończy się pewnie tak, że jak grunt osiądzie pod płytą to po prostu te pręty wyrwie z tej ściany i płyta też siądzie i wiadomo co dalej...mam rację ? Mógłbym też naciąć fragment ściany np sześcian taki by belka weszła na głębokość powiedzmy około połowy pustaka szalunkowego czyli 12 do 15cm wprowadzić w to miejsce belkę i potem zalać w całości przy zalewaniu płyty. Jak widać górna warstwa płyty będzie niżej od ścian zewnętrznych więc nie powinienem naruszyć wieńca a przy delikatnym nacinaniu tak by nie uszkodzić zbrojenia udałoby się może połączyć z prętami w ścianie fundamentowej. To takie moje pomysły na szybko ale nie wiem jak to się ma w stosunku do sztuki budowlanej dlatego chciałem wstępnie zapytać nim zapytam kierownika budowy co on na to.
 2. Obawiam się, że w moich okolicach te płyty są niedostępne, tym bardziej że produkuje je niewielu producentów. Mógłbym też wykonać jeszcze raz wieniec i połączyć go w całości na całym budynku razem z płytą tylko wcześniej i tak musiałbym zasypać i zagęścić wnętrza fundamentów do końca i to chyba jeszcze gorsze rozwiązanie, bo zakładając, że grunt osiądzie to płyta nie będzie mi siadać razem z gruntem tylko zrobi się dziura pod płytą i będzie wisieć tylko na zewnętrznych ścianach fundamentowych budynku - mam rację ? Ta część budynku od wewnątrz od ściany zewnętrznej do tej środkowej ma 9,60cm na 3,45cm. Od mniej więcej połowy ściana ponad grunt wystaje około 80cm czym dalej w stronę garażu ściana odkrywa się coraz bardziej do około 1,5 metra. Myślałem, że jak robi się dylatację to wtedy właśnie płyta będzie równo osiadać a jak się jej nie zrobi tylko zaleje od ściany do ściany to może wywierać nacisk na ściany fundamentowe i mogą one pękać lub może płytę wysadzić w jakimś miejscu.
 3. Zerknąłem na zdjęcia i chciałem się poprawić. W najwyższym punkcie do wysokości gdzie ma zaczynać się płyta jest około 1,40 licząc od gruntu który nie był ruszany podczas wykopów a przy samych bokach koło ścian gdzie był wykop na stopę fundamentową jak widać jest w najwyższych punktach około 1,65-1,70cm do wysokości gdzie ma zaczynać się płyta. Aktualnie zasypane jest około 1m ziemią a reszta jest zostawiona na ewentualne dosypanie z czego część tej nasypanej ziemi się uleżała. W tej części po prawej stronie budynku nie jeździłem w ogóle maszyną, zaś część po lewej niewidoczną na zdjęciu gdzie do poziomu płyty było 0,80cm-1,25cm ubijałem w miarę warstwami po około 30cm. Załączam zdjęcia jak to wygląda - jest to jeszcze do opanowania ?
 4. Nasypu ziemi jest aktualnie około 1,40cm reszta byłaby dosypana pospółką i piaskiem. Czyli najbezpieczniej będzie połączyć ściany fundamentowe razem z płytą czyli zrobić strop ? Jeśli wybiorę opcję drugą że zazbrojoną płytę położę na tym nasypie i będzie ona sobie pracować między ścianami fundamentowymi na co się narażam, jakie mogą być tego skutki ?
 5. Wylewki jeszcze nie robiłem i styropianu nie dawałem. Teraz na płytę chcę dać folię, styropian i na to wylewkę zbrojoną - Tak po prostu mam w projekcie. Ścianę fundamentową mam ocieploną od zewnątrz, wylewka będzie dochodzić do wewnętrznej strony tej ściany fundamentowej a ta część która będzie za bramą wjazdową to jest góra ściany fundamentowej nie planuję już na nią dawać wylewki, dam po prostu płytkę albo skuję trochę ściany i dojadę do bramy z zewnątrz kostką.
 6. Raczej nie przewiduje ogrzewania w garażu a jeśli już to w jakimś niewielkim stopniu by tylko przełamać powietrze by nie było zimą bardzo chłodno.
 7. Witam, Mam takie pytanie - mam zrobione ściany fundamentowe z pustaków szalunkowych, ściany są zbrojone co 2,5-3 metry 4 pionowe druty połączone z ławą fundamentową oraz co 2-3 warstwy 2 druty w poziomie a na górze jest wylany zbrojony wieniec. W projekcie płyta fundamentowa znajduje się między ścianami fundamentowymi ( nie jest zalewana w całości z wieńcem ) problem polega na tym, że było to nieprzemyślane, bo w jednym rogu budynku wyszła duża różnic w terenie. Na jesień zasypałem fundamenty ziemią teraz planuję dosypać pospółki i piasku oraz zagęścić. Wysokość całego nasypu w największym punkcie to około 1,80-1,90cm w niższym około 1,40cm. Na środku budynku leci jeszcze jedna ścianka fundamentowa powierzchnia między zewnętrznymi ścianami a tą środkową to około 9,5m na 4m. Zdaję sobie sprawę, że siłą rzeczy ten grunt kiedyś tam i tak coś siądzie bo jest sporo nasypu - już teraz przez zimę ziemia uleżała się około 20-25cm a tam gdzie nasypu było od około 60cm do 1,30cm ziemia siadła może 5cm. Na płycie w tej gorszej części chcę wykonać zbrojenie z drutu fi 12 - czy oczko 25cm będzie odpowiednie ? No i teraz pytanie najważniejsze - czy tą płytę oddzielić np. styropianem 1cm czy jakąś specjalną taśmą od tych ścian fundamentowych żeby miała miejsce pracować i nie wysadziła ścian ? W ostateczności mogę zrobić jeszcze jeden wieniec na całym budynku ale mam już wszystko zrobione styropianem, zaklejone klejem, zasiatkowane i chciałbym tego uniknąć. Będę to jeszcze konsultował z kierownikiem ale chciałbym zaczerpnąć też innej opinii. Jeśli ktoś chciałby pomóc, mogę załączyć jakieś zdjęcia by lepiej zobrazować jak to wygląda.
 8. Rozwiązałem mój problem w następujący sposób. Zagęściłem piasek na mokro, położyłem folie, wylałem płytę ok. 8cm, na bokach ścian dałem styropian 1cm i teraz na to położę styropian oraz zrobię zbrojoną wylewkę. Na zimę położyłem na płycie styropian i przykryłem folią - jak na razie nic się nie stało więc myślę, że nie będzie problemów.
 9. Pokryłem całą ścianę fundamentową, która była robiona z pustaków szalunkowych oraz górny wieniec. Użyłem jako podkładu Izoplast R-W rozcieńczonego ( na 10L produktu 2L wody ) a na to użyłem izoplast B-W.
 10. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, są mi bardzo pomocne ! Już wyjaśniam co jest problemem i dlaczego tak chce zrobić. Ławę fundamentową miałem wykopaną nie w poziomie, potem okazało się, że muszę się jednak obniżyć znacząco z wjazdem do garażu przez co jedna ława fundamentowa jest dość nisko i muszę zrobić przed zimą płytę i ją docieplić - dlatego taki pomysł, choć może nie najlepszy. Kostka jest fajnym pomysłem lecz niestety już to nie przejdzie teraz, w sumie sam układam kostki w garażach i o tym nie pomyślałem ale trudno nie będę się rozczulał teraz nad tym, muszę zrobić dobrze to co mogę zrobić i nie zepsuć tego. Jeszcze raz napiszę: - jest już zagęszczony piasek 30-35 ( zagęszczałem na mokro ). - Na to folia 0,2mm dana podwójnie, bo taka mi zbywa akurat na budowie. - Styropian Polstyr EPS200 0,034 W/mk 2x4cm. - płyta 10cm, zbrojona siatkami z druta 6mm żebrowanego. - w koło jako dylatacja styropian 1cm ( już taki kupiłem i pociąłem na paski ) Na zimę chcę to przykryć folią i jeszcze może pod nią rzucę jakiś styropian na to, bo resztę robię dopiero w przyszłym roku. Garaż w projekcie jest ogrzewany ale sam jeszcze nie wiem czy będę go chciał ogrzewać...raczej nie. Garaż jest przyłączony do domu jedną ścianą na której jest już styropian 8cm, który po części będzie taż dylatacją na jednej ścianie. Płytę chce ściągnąć na rurkach czy też profilach już na równo w miarę możliwości z odpowiednim spadem, tak by potem w przyszłości kiedyś sobie ułożyć na niej płytki - tak to widzę na dzień dzisiejszy... Nie ukrywam, że szukam oszczędności na budowie, bo robię wszystko systemem gospodarczym ale chcę oszczędzać z głową. W tym wypadku naprawiam poniekąd mój błąd na etapie kopania ławy no ale po co mam potem bez sensu znów robić wylewkę w dodatku że to tylko garaż, dlatego chcę sobie to trochę ułatwić.
 11. Witam, Mam takie pytanie: W garażu chcę dać styropian eps200 2x 4cm pod zbrojoną płytę 8cm-10cm siatką z druta 6mm. Pod styropian folia i podsypka piaskowa 30cm-35cm zagęszczona maszyną. Czy ta płyta może już być w takim zastosowaniu zamiast wylewki i na nią potem tylko ułożę sobie płytki ? Czy z racji zastosowania styropianu pod tą płytą nie będzie ona pękać lub płytki na niej ? Jest różnica jeśli dam tej płyty 10cm zamiast 8cm czy to nic nie zmienia i 8cm jest wystarczające ? Jako dylatację wystarczy jak wywinę folię na ściany fundamentowe czy zastosować na bokach styropian np. 1cm ? Z góry dziękuję za wszelkie porady.
 12. Mam jeszcze jedno pytanie - czy jeśli styropian położony na płycie będzie równo na wysokości bloczków fundamentowych jakie są na rysunku to zrobi się wtedy mostek termiczny ? Tak mam właśnie w projekcie, że jest płyta wylana poniżej bloczków, a styropian wyrównuje się z pierwszą warstwą pustaka czyt. betonu komórkowego i na to dopiero przychodzi wylewka. Na zimę chyba nie będę zalewał płyty z racji, że jest ona obniżona co do wysokości ścian fundamentowych i boję się, żeby jej nie rozerwało i nie wywierała nacisku na ściany boczne zwłaszcza, że będzie się tam gromadzić woda i będzie ona stała na tej płycie i przy bocznych ścianach. Jak płyta jest równo ze ścianą fundamentową czy też wieńcem na tej ścianie wtedy tego problemu raczej nie ma. Dobrze myślę ? Mam jeszcze pytanie jeśli chodzi o garaż. W garażu daję pod płytę styropian 8cm eps200 pod niego folia i podsypka piaskowa 30cm. Czy ta płyta może już być w takim zastosowaniu zamiast wylewki i na nią potem tylko ułożę sobie płytki ? Czy koniecznie jeszcze muszę na niej zrobić wylewkę ? Przy okazji - jaka folia będzie wystarczająca - 0,3mm czy 0,5mm ? A może inna, którą warto zastosować ? Nie ukrywam, że chce zrobić dobrze, nie na wyrost ale też zależy mi na zaoszczędzeniu pieniędzy tam gdzie można to zrobić. Kolejna sprawa - jedna ściana garażu w projekcie jest ocieplona styropianem 10cm ( ściana wewnętrzna w garażu od strony budynku ). Czy przy ociepleniu pod płytą styropianem 8cm muszę połączyć ocieplenie tej ściany bocznej już z tym styropianem na gruncie czy wystarczy jak ten styropian dam potem od płyty w górę na ścianie ? Z góry dziękuję za wszelkie porady, które bardzo mi pomagają, bo sam mogę wykonać te prace.
 13. Chciałem zastosować do izolacji pionowej Izoplast R-W i zastanawiam się czy całą ścianę fundamentową muszę izolować ? Dom jest bez piwnicy a wysokość ścian fundamentowych z dwóch stron budynku jest znacznie ponad poziomem gruntu ( nawet sięga około 1,00-1,30 metra. Czy jest sens smarowania całej ściany fundamentowej tym specyfikiem ? Myślałem tą część znacznie ponad gruntem tylko zagruntować rozcieńczonym roztworem 1:1. Ściana fundamentowa wykonana z zalewanych pustaków betonowych.
 14. Wpisując w google "styropian fundamentowy" pokazują się praktycznie same styropiany typu Aqua / hydro itp. Kolega Razmes napisał, że styropiany typu aqua i tak się utleniają więc ja też właśnie myślałem tym tropem, ze wydam 270zł za m3 a okaże się, że to wcale nie lepsze rozwiązanie niż najtańszy dach/podłoga z siatką i klejem...styropianu na ścianę fundamentową wychodzi mi około 75m2 - sporo nie sporo, ale jak się robi systemem gospodarczym liczy się z każdym wydatkiem i chce się sensownie zainwestować ciężko zapracowane pieniądze. Te styropiany Aqua które ja widziałem są jednak sporo twardsze ale tylko taki ich plus widzę na wstępie, zaś zaciąganie ich klejem mija się z celem z tego co zauważyłem bo większość ma jakieś kanaliki drenacyjne czy coś w ten deseń. Jeśli zaś chodzi o moją ławę fundamentową - miałem dawać do wykopu folię i w nią lać beton, ale pogoda przeszkadzała a folia utrudniała by tylko pracę i zrezygnowałem z tego pomysłu. Dałem folię do izolacji poziomej na ławę fundamentową czyli ścianę fundamentową będę miał odizolowaną od ławy.
 15. Nie ma konkretnego powodu, tylko martwię się o nasiąkliwość zwykłego styropianu np. takiego dach/podłoga... Grunt mam gliniasty, lepki - nie robiłem żadnych badań gruntu, nie wiem jak głęboko jest woda gruntowa ale wiem że jak poleje to woda stoi i nic za bardzo nie spływa ( zalało mi wykop dwa razy ). Planuję oczywiście w koło zrobić drenaż dla świętego spokoju. Chyba że kolega ma na myśli jakiś inny "zwykły styropian na fundament" bo u mnie w okolicy jest albo XPS albo Ten Hydro/AQUA itp. ewentualnie polecają dach/podłoga i klejem zaciągnąć. Co skład budowlany to inna opinia dlatego chciałbym zaczerpnąć tutaj pomocy by dowiedzieć się co w moim przypadku będzie najlepsze.
×
×
 • Utwórz nowe...