Skocz do zawartości

projekt rekuperatora - proszę o ocenę projektu


Recommended Posts

Czy mogę prosić ażeby ktoś kto się zna na rekuperacji zerknął na ten projekt.
czy to bedzie działać ?
Na youtube widziałem że stosuje się skrzynki rozprężne a kanały zawsze są prowadzone po najkrótszej linni a nie dookoła strychu jak na tym projekcie[attachment=18056:Instalac...odel__1_.pdf].

Instalacja_wentylacji_mech_GWC_Model__1_.pdf

Instalacja_wentylacji_mech_GWC_Model__1_.pdf

Link do komentarza
Projekt oparty na kryzowaniu.
Taki układ jest znacznie trudniejszy do prawidłowego wyregulowania (wymaga dokładnych obliczeń), z tym że ten na projekcie praktycznie nie ma szans zadziałać prawidłowo.
Powietrze głupie jest i płynie najkrótszą drogą, i tam gdzie ma najmniejsze opory.
Zbyt długie odnogi zarówno nawiewne ja wywiewne na swoich końcach praktycznie nie będą działać.
Do tego rozgałęźniki prostopadłe.
W skrócie... to nie zadziała.
Link do komentarza
Dziękuje za wszystkie opnie.

Tej grawitacyjnej wentylacji zaznaczonej na projekcie w rzeczywistości nie ma (projekt rekuperacji był robiony na oryginalnym projekcie z grawitacyjną).

Ten projekt od początku wydał mi się podejrzany (mimo że jestem laikiem) i dlatego wrzuciłem go na forum z prośbą o opinie.

Też mi się wydaje że centralka powinna być nad garderobą i do każdego pomieszczenia powinna być osobna odnoga.
Jeżeli macie jeszcze jakieś uwagi piszcie, każda podpowiedź jest mile widziana.

pzd
Tomasz


Link do komentarza
Cytat

Też mi się wydaje że centralka powinna być nad garderobą i do każdego pomieszczenia powinna być osobna odnoga.


A co skrzynka rozprężna ma wspólnego z centralą?

W salonie przydałby się drugi nawiew.
Może być na tej samej odnodze (kryzowanej).
Wywiew W pomieszczeniu "8" i "15" całkowicie zbędny (przy obecnym układzie przegród).
Za to przydałby się ograniczony nawiew w sieni "1" jako wydzielonego pomieszczenia o innej/niższej temperaturze i okresowo o podwyższonej wilgotności.
Link do komentarza
Cytat

A co skrzynka rozprężna ma wspólnego z centralą?


Faktycznie, rekuperator może przecież zostać tam gdzie jest a nad garderobą bedzie skrzynka rozdzielająca icon_wink.gif

Cytat

Wywiew W pomieszczeniu "8" i "15" całkowicie zbędny (przy obecnym układzie przegród).


zgadzam się

Cytat

Za to przydałby się ograniczony nawiew w sieni "1" jako wydzielonego pomieszczenia o innej/niższej temperaturze i okresowo o podwyższonej wilgotności.


nawiew i wywiew w jednym pomieszczeniu ? Czy to będzie OK?

ps.
A co myślicie o samej instalacji na rurach spiro ? Na innym forum Pan Tomasz pisze że nie powinno się robić wentylacji na spiro (jeżeli chodzi o domy jednorodzinne).

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Chodzi o ocieplenie całej wnęki, bądź wykorzystanie poszerzen systemowych (wtedy ocieplaja obszar do którego dolega ościeżnica).  Mógłbym wykleić cała wneke jakimś ciepłym styropianem z tym że nie wiem czy pozwoli na to firma montujaca okna bo kiedyś o to pytałem i powiedzieli ze musiałby to być materiał twardy gdyż w innym przypadku zwiększy to odległość kotew montażowych do sztywnej ściany przez co montaz może okazac się mniej stabilny (miękki XPS może podczas pracy się odkształcać.) A purenit jest tutaj twardszym materiałem. No i wydawało mi się że cieplejszym niż XPS. A na pewno droższym. Zastanawia mnie też czy jest sens izolować przed wilgocią wneke do której miałby być ten XPS przymocowany gdyż jeśli pociągnie wilgoć z muru to straci właściwości termiczne    Chodzi o ocieplenie całej wnęki, bądź wykorzystanie poszerzen systemowych (wtedy ocieplaja obszar do którego dolega ościeżnica).  Mógłbym wykleić cała wneke jakimś ciepłym styropianem z tym że nie wiem czy pozwoli na to firma montujaca okna bo kiedyś o to pytałem i powiedzieli ze musiałby to być materiał twardy gdyż w innym przypadku zwiększy to odległość kotew montażowych do sztywnej ściany przez co montaz może okazac się mniej stabilny (miękki XPS może podczas pracy się odkształcać.) A purenit jest tutaj twardszym materiałem. No i wydawało mi się że cieplejszym niż XPS. A na pewno droższym. Zastanawia mnie też czy jest sens izolować przed wilgocią wneke do której miałby być ten XPS przymocowany gdyż jeśli pociągnie wilgoć z muru to straci właściwości termiczne   
    • Wspólnota, budynek z 2010 roku, gazowa kuchenka, podgrzewacz znajduje się na klatce, ale czy jest gazowy 🤷‍♂️.
    • I sprawa załatwiona. Kupiłem po prostu pierwsze lepsze u producenta profili razem z profilami, także nie pomyślałem, żeby kupić płaskie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • A ja to bardzo polubiłem, odstresowuję się przy takiej robocie, macham sobie kielnią, a że mam dobre proporcje zaprawy, to i 5cm nieraz narzucę. Sufit już gorzej, dlatego szukam jakiegoś dobrego siuwaksu. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Ja to bym wziął fachowca  Nie mam "drygu" do takich robót. A jeszcze sufit  Przed wielu laty tynkowałem może niecały metr kwadratowy pod licznik, bezpieczniki i co tam jeszcze zakład energetyczny potrzebuje zamieścić. Boże.... co to było
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...