Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Instalacja c.w.u. z wykorzystaniem pompy ciepła

Recommended Posts

Gość Inwestor
Bardzo dobry artykuł zgadzam się z tym ,że projekty domów a zwłaszcza gotowce są źle zaplanowane ja zleciłem projekt na zamówienie i dzięki mojej długoletniej praktyce w budownictwie oraz wiadomością z internetu udało mi się wykryć dużo błędów od etapu projektu . jak bym miał budować drugi budynek to teraz zrobi bym go dużo szybciej i taniej Obecnie jest to dom mieszkalny o powierzchni 150m2 z pompą ciepła z dolnym źródłem odwierty 4 x 35m oraz dom zasilany wodą ze studni głębinowej o głębokości 45m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marek
Przepisy mówią jednoznacznie temperatura wody 60°C na zasilaniu i 55°C na powrocie w układzie z cyrkulacją.
Te zalecenia związane są z zabezpieczeniem przed skażeniem biologicznym instalacji ciepłej wody użytkowej.

Wymagany przegrzew dla całej instalacji wynosi powyżej 70°C a nie jak podaje autor, 60°C.
W temperaturze 60°C bakterie Legionella żyją 20 minut (w 70°C giną natychmiast). Takie działanie temperatury podawane jest dla warunków optymalnych w których nie ma w instalacji osadów mineralnych (kamień kotłowy) i biologicznych (biofilm), co jest mało prawdopodobne po kilku latach użytkowania instalacji.
Oszczędne energetycznie instalacje z "zoptymalizowanymi" ustawieniami temperatury ciepłej wody użytkowej poniżej 50°C oraz brak cyrkulacji to gwarancja namnażania się bakterii i innych mikroorganizmów w instalacji.

W instalacjach niskotemperaturowych, rozwiązaniem problemu wtórnego skażenia wody jest zapewnienie przegrzewu całej instalacji ( nie tylko zasobnika) co najmniej raz w tygodniu wodą o temperaturze powyżej 70°C lub stosowanie urządzeń usuwających legionellę i biofilm z instalacji.
Mamy do wyboru dezynfekcję chemiczną (dawkowanie dwutlenku chloru) oraz dezynfekcję fizyczną czyli uzdatniacze wody emitujące fale elektromagnetyczne rozchodzące się w całej instalacji.

Nie należy oszczędzać kosztem zdrowia swoich bliskich i własnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Przepisy mówią jednoznacznie temperatura wody 60°C na zasilaniu i 55°C na powrocie w układzie z cyrkulacją.


A które konkretnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Warunki są korzystne dla... grzybów... mniej korzystne dla Ciebie...   Płytę można próbować ratować jakimś środkiem przeciwgrzybicznym - umyć, wysuszyć... Najprościej będzie wymienić na nową i nie dopuścić do sytuacji korzystnej dla rozwoju pleśni - suszyć, grzać, wentylować, wilgotnej pościeli nie chować...
  • Okno skierowane jest na północ. Ściany budynku są ocieplone.
  • To okno w którym kierunku świata jest skierowane? Ściany zewnętrzne budynku są ocieplone?
  • No to źle widzisz - w trzeźwym oglądzie przeszkadza ci snobizm  bo - cyt. z twego artykułu: "Największa grupa nastolatków jako gatunek słuchany najczęściej wymieniła rap/hip-hop (25 procent). Na drugim miejscu, z niewielką stratą, znalazł się pop (23 procent), ale pozostałe gatunki cieszą się już znacznie mniejszym zainteresowaniem. Zaledwie dla co dziesiątego nastolatka ulubionym rodzajem muzyki jest rock (10 procent), mniejszym zainteresowaniem cieszą się disco polo, dance (po 8 procent) czy muzyka elektroniczna (5 procent)."   Jak widzisz - ani rock, ani discopolo - nie są najbardziej lubianymi gatunkami wśród młodzieży.   I jeszcze: "NCK poprosiło uczestników badania także o wybór ulubionego wykonawcy - tu triumfował raper Paluch, wyprzedzając Rihannę i kolejnego przedstawiciela hip-hopu - Szpaku. Co ciekawe, na solidnym piątym miejscu znalazł się niemłody już Eminem, a na 11. nieżyjący już od prawie 10 lat Michael Jackson. W najlepszej dwudziestce nie ma za to Dawida Podsiadły, bijącego rekordy popularności wśród dorosłej publiczności."   Jak widzisz Podsiadło podoba się rodzicom - dzieciom nie - mimo, że w zasadzie to młodzian jeszcze. Czyli rodzice nie maja wielkiego wpływu na gusty dzieci?   No i bardzo mi się podoba to snobistyczne stwierdzenie w raporcie:   "Wyraźnie powyższej średniej lokują się rodzice nastolatków słuchających rocka (45 procent matek oraz 35 procent ojców ma wyższe wykształcenie). Równie wysoki poziom wykształcenia mają jedynie rodzice nastolatków słuchających jazzu, smooth jazzu i chiloutu" - czytamy w opracowaniu. Na drugim biegunie są nastolatki słuchający disco polo - tylko 23 procent ich matek oraz 14 procent ojców ma wykształcenie wyższe."   Jeszcze raz: 1. Wynika z tego, że większość słuchających dzieci rodzicow nie ma po wyższyh studiach (określenie wykształceni to eufemizm) 2. jeden biegun to ok. 4 na 10 dzieci ma rodzicow po studiach. drugi biegun to ok 2 na 10 dzieci ma rodziców po wyższych studiach. No sorry - dla mnie stosunek 2/10 i 4/10 - to nie są dwa bieguny, tylko mała różnica. 
  • Daga odpuść... Nie przegadasz... zenek ma zawsze rację...
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...