Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Instalacja c.w.u. z wykorzystaniem pompy ciepła

Recommended Posts

Gość Inwestor
Bardzo dobry artykuł zgadzam się z tym ,że projekty domów a zwłaszcza gotowce są źle zaplanowane ja zleciłem projekt na zamówienie i dzięki mojej długoletniej praktyce w budownictwie oraz wiadomością z internetu udało mi się wykryć dużo błędów od etapu projektu . jak bym miał budować drugi budynek to teraz zrobi bym go dużo szybciej i taniej Obecnie jest to dom mieszkalny o powierzchni 150m2 z pompą ciepła z dolnym źródłem odwierty 4 x 35m oraz dom zasilany wodą ze studni głębinowej o głębokości 45m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marek
Przepisy mówią jednoznacznie temperatura wody 60°C na zasilaniu i 55°C na powrocie w układzie z cyrkulacją.
Te zalecenia związane są z zabezpieczeniem przed skażeniem biologicznym instalacji ciepłej wody użytkowej.

Wymagany przegrzew dla całej instalacji wynosi powyżej 70°C a nie jak podaje autor, 60°C.
W temperaturze 60°C bakterie Legionella żyją 20 minut (w 70°C giną natychmiast). Takie działanie temperatury podawane jest dla warunków optymalnych w których nie ma w instalacji osadów mineralnych (kamień kotłowy) i biologicznych (biofilm), co jest mało prawdopodobne po kilku latach użytkowania instalacji.
Oszczędne energetycznie instalacje z "zoptymalizowanymi" ustawieniami temperatury ciepłej wody użytkowej poniżej 50°C oraz brak cyrkulacji to gwarancja namnażania się bakterii i innych mikroorganizmów w instalacji.

W instalacjach niskotemperaturowych, rozwiązaniem problemu wtórnego skażenia wody jest zapewnienie przegrzewu całej instalacji ( nie tylko zasobnika) co najmniej raz w tygodniu wodą o temperaturze powyżej 70°C lub stosowanie urządzeń usuwających legionellę i biofilm z instalacji.
Mamy do wyboru dezynfekcję chemiczną (dawkowanie dwutlenku chloru) oraz dezynfekcję fizyczną czyli uzdatniacze wody emitujące fale elektromagnetyczne rozchodzące się w całej instalacji.

Nie należy oszczędzać kosztem zdrowia swoich bliskich i własnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Przepisy mówią jednoznacznie temperatura wody 60°C na zasilaniu i 55°C na powrocie w układzie z cyrkulacją.


A które konkretnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dane podawane są zgodnie z normą EN14511 a ona mówi o max mrozie -20C,  Temperatura graniczna pracy dla Vitocala 100-S to - 22C przy takiej temperaturze zewnętrznej sprężarka się wyłącza a pracuje jedynie grzałka elektryczna (o ile klient ma taką zainstalowaną)
  • Rozplenica japońska będzie się rozrastać w coraz większą kępę, którą po czasie możesz podzielić. Ta ze zdjęcia wygląda bardzo zdechlakowato coś jakby, może ma za mało słońca ?. Wspomniana sosna dorasta w naszych warunkach do 20 m ale pewnie po 40 latach. Na razie martw się żeby ładnie rosła, a jak będzie trzeba obetniesz i będzie cacy.  U mnie stare sosny, takie z lasu, mają pewnie 30 lat i wysokość ok 7 m. U Ciebie widzę nawet pokrzywy z desek wyrastają; będzie dobrze.
  • Dzień dobry,   naszym zdaniem należałoby to skuć i wylać poprawnie odpowiedni jastrych spadkowy.   Przykładowo pokazujemy w załączonym przekroju, jak powinien wyglądać poprawnie wykonany taras w systemie Weber. https://www.netweber.pl/weber-technologia-deitermann/systemy/hydroizolacja-balkonow-i-tarasow.html   W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu.   Pozdrawiamy hydroizolacje-2018-06-ochrona-tarasu.pdf
  • Samą instalacją fotowoltaiczną i grzałkami się tego domu nie ogrzeje. Również z pompą ciepła zasilaną tylko bezpośrednio z instalacji PV to nierealne. Sensowne rozwiązanie to instalacja PV połączona z siecią energetyczną i bilansowe rozliczanie za energię. Wówczas nadmiar energii elektrycznej, którego w danym momencie nie mamy jak wykorzystać na miejscu oddajemy do sieci. Następnie 80% z niej mamy prawo odebrać z sieci bez dodatkowych kosztów, nawet po kilku miesiącach. Wymaga to podpisania odpowiedniej umowy z dostawcą energii, ale gdy moc instalacji nie przekracza mocy umownej przyłącza, mamy prawnie zagwarantowana możliwość przekazywania nadmiaru energii z fotowoltaiki do sieci. Potrzebny jest tylko możliwie długi okres bilansowego rozliczania (6-12 miesięcy0, najlepiej z przechodzeniem nadwyżki na kolejny okres rozliczeniowy. Wówczas w sezonie wiosenno-letnim wytwarzamy nadwyżkę i oddajemy ją do sieci. Zaś w sezonie grzewczym odbieramy ją i służy do zasilania pompy ciepła.
  • Pytanie z formularza ze strony: http://www.budujemydom.pl/porady-ekspertow Jestem w trakcie instalacji fotowoltaicznej ok 10KW (projekt unijny). Do tej pory ogrzewałem dom ok 300 m2 piecem na eko groszek firmy Ogniwo 25kw i było dobrze. Chciałbym jednak instalację bezobsługową z buforem ciepła. Moje pytanie czy nie jest marnotrawstwem energii montowanie tylko grzałek? Może pomyśleć o pompie ciepła? Jak by wyglądał taki schemat instalacji?  
 • Popularne tematy

×