Skocz do zawartości

Nadbudowa bliźniaka - sprawa pilna


Recommended Posts

Witam wszystkich,

niedawno zakupiłem jedną część bliźniaka. Bliźniak ma osobną KW, osobno liczone media i znajduje się na działce, której jestem współwłaścicielem. Do mnie należy 42% działki, a do drugiego bliźniaka 58% - działka nie jest sztywno podzielona. Korzystamy z niej na zasadzie służebności tak jak i sąsiad.

Chciałem nadbudować swoją część bliźniaka i podnieść dach o około 1,2m. Sprawdzałem w odpowiednich urzędach i w moim miejscu jest mapa miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a mój dom mogę nadbudować do 11m od gruntu. Rozmawiałem z urzędnikiem z wydziału architektury i urbanizacji, który wydaje pozwolenia na budowy, dobudowy czy nadbudowy. Poinformował mnie iż do nadbudowy potrzebuję standardowej dokumentacji i nie potrzebuję do tego zgody sąsiada, spokojnie mogę się nadbudowywać do wcześniej wspomnianych 11m. Czy tak to rzeczywiście wygląda?

Ktoś z Was znalazł się kiedyś w podobnej sytuacji? Wie coś więcej na ten temat?
Będę wdzięczny za pomoc w tej sprawie.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Jak będziesz poważny to Ci odpowiedzą.Piszesz 7marca że chcesz kupić połowę bliźniaka a 9 marca piszesz,że posiadasz płowe bliźniaka - ekspres z Ciebie. I po co zakładasz dwa takie same tematy?
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Podpisalem umowe i zaplacilem zadatek wec chyba kupilem polowe blizniaka czy sie myle?



nie oznacza że zapłaciłeś zadatek. Połowa bliźniaka będzie twoja po podpisaniu umowy końcowej - notarialnej. Po wpłacie zadatku, można się jeszcze wycofać...
Link do komentarza
Gość mhtyl
Nic innego ten zadatek jak zaliczka.I zależy kto się wycofuje z umowy wtedy zaliczka jest oddawana podwójnie albo jeżeli dający zaliczkę zrezygnuje zaliczka przepada.
Link do komentarza
Gość mhtyl
No nie wiem,kolega sprzedawał dom i gościu dał mu zaliczkę (bynajmniej tak kolega to nazwał,że to była zaliczka) a że ów kolega poniósł jakieś tam koszta w związku ze sprzedażą domu a kupujący w międzyczasie zrezygnował z kupna domu i zaliczki nie dostał,niby wg prawa tak kolega twierdzi.Jaka wysokość tej zaliczki była nie wiem.
Link do komentarza
Macie rację to, że zapłaciłem zadatek nie oznacza, ze juz dom jest moj...gdyby umowa przedwstępna była zawarta notarialnie to wtedy żadna ze stron nie może się już wycofać z transakcji, a jeżeli kupujący rozmyśli się i nie będzie chcial zakupić nieruchomości to sprzedający może go do tego zmusić, ponieważ umowa została zawrta notarialnie - zmusić oczywiście poprzez odpowiednie organy i na odwrót, kupujący również może zmusić sprzedającego do sprzedaży.

Wracając do kwestii "zadatek" a "zaliczka" to dwie różne rzeczy podczas sporządzania umowy sprzedaży nieruchomości. Jeżeli umowa nie została sporządzona notarialnie, a np. kupujący wpłacił 10 000zł zadatku i wycofa się z zakupu to traci zadatek, gdyby jednak to sprzedający rozmyślił się i nie chciał domu sprzedać to zwraca kupującemu dwukrotnie więcej niż wpłacił zadatku - zgodnie z art. 394 kodeksu cywilnego.

A czy moze się ktoś w końcu wypowiedzieć na zadane przeze mnie pytanie?icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • kroki jakie wykonałem: - jak masz możliwość wejścia do sąsiadów i wykonania fotek łazienki to byłoby przydatne ale nie konieczne - zgłosiłem sprawę do dewelopera jako reklamacje - deweloper przekazał sprawę zarządcy - ustalane było czy była zgoda na takie przeróbki - była wizja lokalna zarządcy (wiadomo że potwierdziło się że rury są w ścianie) - zarządca po wizji nakazał sąsiadce przywrócić ściany do stanu pierwotnego (sąsiadka zlała temat) - zgłosiłem zgłosiłem sprawę do Nadzoru budowlanego przez Epuap - nadzór wykonał wizje lokalną u sąsiadki oczywiście potwierdziło się wkucie - wykonałem na własną rękę jeszcze ekspertyzę/orzeczenie techniczne  ściany które wykazało że masa ściany jest za mała(rzeczoznawca budowlany) - był sprawdzane projekty czy ktoś czasem nie zezwolił na zmianę usytuowania rur itd. z tego co wiem w PINB'ach takich spraw zaczyna przybywać właściwie są zalewani tego typu sprawami. u nas ludzie dopiero zaczynają dochodzić swoich praw jeśli chodzi o sprawy akustyki we własnych mieszkaniach, mój brat który jest inżynierem budownictwa w Niemczech mówi że tam akustyka to bardzo poważny temat i nie wmawia się ludzia takich głupot jak to że mogli sobie wybudować dom, Ogólnie na forach u nas opisując takie sprawy możemy napotkać tylko i wyłącznie hejt. powołałem się na: - Co do zasady w obiektach wielorodzinnych obowiązuje zakaz pogarszania akustyki już po wybudowaniu budynku mieszkalnego. - instrukcji użytkowania lokalu(w regulaminie mamy wpisane że jest zakaz wkuwania) oraz na: rt. 5.pkt 1 Ustawy Prawo Budowlane a w szczególności rozdział IX Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i stanowią wadę trwałą w tej części obiektu. Zgodnie z § 323. 1 W.T . Budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach. PS:staram się aktualizować temat na forach aby pomóc innym jak sobie z tym radzić. mogę powiedzieć tylko tyle że na pewno nie odpuszczę nawet jakby to miało trwać jeszcze 5 lat
    • Witam  wszystkich chciałbym się poradzić gdyż robię dla dziecka pokój  w starym pomieszczeniu przylegającym do domu  i będę dostawial ściankę porothermu 10  przy starej ścianie zewnętrznej.   Z hasioka ogólnie całość jest z zewnątrz ocieplona styropianem ,pytanie moje brzmi czy murujc nowa ścianę jest konieczność dania dodatkowej izolacji między ścianami jakąś wełną 50 czy nie trzeba?
    • Co to za działanie, jak od początku listopada ciemno, głucho i ponuro.
    • Napisaliśmy obszerny artykuł o działaniu instalacji fotowoltaicznej w zimie + wykres wydajności instalacji przez cały rok. Zapraszamy do lektury: https://evolive.pl/fotowoltaika-zima/   Poniżej wykres dla instalacji 6,3kW:
    • @podczytywacz Trafne spostrzeżenie. Dzięki. Fakt. Praktyki brak. Może najpierw spróbuję ogarnąć jedną ścianę i zobaczę jak to będzie się zachowywało. Bo nie śpieszy mi się z tym, żebym musiał zrobić wszystko za jednym podejściem. Ewentualnie wezmę jakąś farbę bliżej matu, ale żeby to nie był 100% mat. To co miałem w głowie to chyba "eggshell" a nie satyna. Tak czy siak. Dzięki za czujność i oczywiście za dobre spostrzeżenie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...