Skocz do zawartości

Ściany działowe z bloczków bet. (masa termiczna)


Recommended Posts

Witam.
Jestem nowym użytkownikiem forum więc proszę o wyrozumiałość.
Buduje dom wg. projektu C06 "Pod dębem" Murator.
Zastanawiam się nad wykonaniem ścian działowych z bloczków betonowych ze względu na ich właściwości fizyczne: akumulacja ciepła i zdolność pochłaniania wilgoci. Czyli wykorzystania ścian działowych jako masy termicznej.
W projekcie są ściany z cegły dziurawki, ale będzie więcej pracy przy ich wykonaniu i nie będą tak równe jak z bloczka. Ściany z betonu komórkowego odpadają ze względu na brak tych właściwości.
Martwi mnie większy ciężar, czy taka ściana może stanąć na chudziaku b-10? Niestety brakuje mi wiedzy do wykonania obliczeń czy ktoś może mi pomóc? Czy może widzicie jakie inne wady takiego rozwiązania? Zastanawia mnie fakt że w internecie praktycznie nie ma przykładów budowania ścian działowych z bloczków betonowych?
Pozdrawiam Dexter
Link do komentarza
Betonowe bloczki nie są tak równe jakby sie mogło zdawać ( chyba, że masz sprawdzonego producenta o którym niestety nie słyszałem )

Ja u siebie muruję ściany nośne z cegły pełnej własnie ze względów akumulacji i estetyki.
I mam wrażenie, że cegła jakś taka "cieplejsza" jest niz beton.

BTW - u siebie w bloku sprawdziłem na klatce schodowej ciepło ściany za grzejnikiem. Żelbetowa ściana nośna w bloku ma 15cm grubości i powiem, że mimo 24h grzania grzejnika ściana za grzejnikiem ledwo była ciepła - a od strony mieszkania - kompletnie zimna - nie dawało się wyczuć w którym miejscu jest grzejnik a w którym "goła" ściana.

Więc to akumulowanie ciepła.. przynajmniej ładną ścianę będe miał jakby co icon_biggrin.gif
Link do komentarza
chce betonowe - niech robi betonowe, w czym problem?

ale jak już się podchodzi do takiej ściany jako do masy termicznej, to proponowałbym pomysleć, że to też może być złodziej ciepła, bo na samym styro tego się przeca nie postawi
a wtedy może bilansik wyjdzie na zero, wię po co się tak męczyć?

Draagon - u Ciebie to grzejnik grzał całą konstrukcję, nie tylko ten kawałek ściany, stąd i Twe odczucia takie, a nie inne
z pewnością naładowałeś ścianę o jakiś tam gradient temperatury - ale czy istotny? jak sam zauważyleś - nie
Link do komentarza
No to mnie zbiliście z tropu ;/
Barbossa czy jesteś wstanie policzyć ile ciepła ucieknie przez taką ścianę do gruntu? Bo to jedyne miejsce gdzie może być przepływ ciepła. Niestety mi brakuje wiedzy żeby wykonywać tego typu obliczenia:( Jeśli chodzi o ściany z silikatu czy cegły są po prostu droższe i mają mniejszą zdolność do akumulacji ciepła niż beton. Czytałem wiele artykułów na temat domów energooszczędnych i pasywnych i wszyscy eksperci byli zgodni że taki dom musi mieć duża bezwładność cieplną i izolacyjność cieplną. Poza faktem nagrzewania budynku przez słońce, ściany mają akumulować ciepło z dodatkowego pieca na paliwo stałe(oprócz kotła gazowego) nie zawsze mam możliwość dokładać do pieca a chcę maksymalnie opóźnić w łączenie się pieca gazowego. Proszę nie pisać o kotłach z podajnikiem ponieważ piec na paliwo stałe ma być substytutem kominka(kotłownia w kotłowni nie w salonie) gdzie mogę spalić praktycznie dowolne paliwo. W całym domu oprócz sypialni będzie ogrzewanie podłogowe a w sypialniach zastanawiam się nad ogrzewaniem ściennym.
Link do komentarza
Na to słońce to bym tak za bardzo nie liczył.
Na ściany świecić ci będzie przez okna.
Okna swój wymiar mają.
Słońce jest w ruchu i na fragment ściany ile czasu może świecić ?, później się przesunie, albo go chmury zakryją.

Ja na cegle zauważyłem latem, że faktycznie daje fajne ciepełko, ale na razie stoi całkowicie odkryta na działanie promieni słonecznych więc ma czas się nagrzać.
Fundament też mam z betonu i jak murowałem podmurówkę, to odczuwalnie cegła była zdecydowanie cieplejsza w dotyku w stosunku do betonu.
80% budowy z cegły to estetyka - po prostu mi się podoba
10% jej właściwości a 10% akumulacja.
Bardziej liczę na to, że latem jak będzie "piekarnik" w domu to cegła wchłonie część tego ciepła i odda go dopiero wieczorem.
Link do komentarza
Cytat

...Jeśli chodzi o ściany z silikatu czy cegły są po prostu droższe i mają mniejszą zdolność do akumulacji ciepła niż beton. Czytałem wiele artykułów na temat domów energooszczędnych i pasywnych i wszyscy eksperci byli zgodni że taki dom musi mieć duża bezwładność cieplną i izolacyjność cieplną. Poza faktem nagrzewania budynku przez słońce, ściany mają akumulować ciepło z dodatkowego pieca na paliwo stałe(oprócz kotła gazowego) nie zawsze mam możliwość dokładać do pieca a chcę maksymalnie opóźnić w łączenie się pieca gazowego. Proszę nie pisać o kotłach z podajnikiem ponieważ piec na paliwo stałe ma być substytutem kominka(kotłownia w kotłowni nie w salonie) gdzie mogę spalić praktycznie dowolne paliwo. ...


Chciałbym zauważyć, że bloczki silikatowe mają lepsze właściwości akumulacyjne, niż beton komórkowy. Beton kom. jest materiałem bardzo porowatym, jest świetny, jeżeli chodzi o izolację termiczną, ale nie akumulację ciepła. Poza tym, silikaty mają lepsze właściwości akustyczne. Cena - tej samej klasy silikaty są tańsze od betonu komórkowego.
Podsumowując - beton komórkowy tak, ale na ściany osłonowe (zewnętrzne), silikaty - zdecydowanie najlepszy wybór na ściany wewnętrzne.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • @retrofood Teraz zajmuje się prawą stroną kuchni (zdjęcia: kuchnia_prawa_strona.jpg/kuchnia_prawa_strona_2.jpg), gdzie mam ściankę działową 6 cm(bez tynku), chciałbym tu zastosować płytkie puszki lub bardziej prawdopodobnie nadtynkowe gniazda ukryte w meblach. Zastosowałem tu rurki RLM 16 mm, ponieważ nie wiem jeszcze jak ostatecznie będzie wyglądała moja kuchnia. Po pierwszych materiałach dot. instalacji dowiedziałem się, że najlepiej robić ją jak ma się już wybraną kuchnię, niestety nie mam na to czasu i nie wyobrażam sobie, że w środku remontu będę wybierał kuchnię, więc nastawiłem się tutaj na elastyczność. Jak już będę miał większe rozeznanie w kuchniach, to będę wprowadzał przewody... Niektórych pewnie nie wprowadzę. Natomiast w każdą rurkę wsadzę swojego pilota. Pytanie tylko czy prowadzenie przewodów można uznać za prawidłowe, wychodzą z górnej strefy? I tak od lewej mamy: - Przewód do roboczych gniazdek (w blacie), który będzie koło zabudowanego pionu, wyjście będzie pod blatem. - Ewe. zabudowany ekspres do kawy. - Przewód 12/24 V światła nadblatowe LED w dole górnych szafek. - Ewe. zabudowana mikrofalówka. - Podłączenie górnego sprzętu AGD w zabudowie (pion/komin/słupek), koncepcja jest taka, że nie wiem jeszcze na jakiej wysokości on się znajdzie. I dzięki rurce mogę w dowolnym miejscu go wyciągnąć (przy dostawaniu się do tego miejsca przewód będzie wycofany) i zainstalować gniazdko nadtynkowe. - Przewód 12/24 V dolna strefa LED, pod dolnymi szafkami. - Podłączenie dolnego sprzętu AGD w zabudowie (pion/komin/słupek) prawdopodobnie zmywarka.
    • 1. Poszukać lokalu o lepszym standardzie.   2. Wspomnieć  właścicielowi, że będziesz musiał poszukać innego mieszkania z powodu grzyba.   3. Kupić farbę przeciwplesniową, pomalować. https://allegro.pl/oferta/farba-przeciw-plesni-i-grzybom-galvi-9810352181   4. Kupić osuszacz na prąd, lub pochłaniacz wilgoci do łazienki i wymieniać co pewien czas wkłady. https://allegro.pl/oferta/duzy-pochlaniacz-wilgoci-osuszacz-powietrza-xxl-pilot-led-cichy-90w-2200-ml-14869498575   5.Pozostawiać klamkę w oknie w pozycji  rozszczelnienia - mikrowentylacja okna.     6. Wypić z co najmniej 10 schnapsów  i ręcznie wytłumaczyć szwabowi.  
    • Mieszkam na stałe w Niemczech, tu nie ma niestety takiego prawa…
    • Czyli jest to łazienka wygospodarowana w jakimś fragmencie innego pomieszczenia? Bo wg. prawa budowalnego łazienka bez wentylacji nie ma prawa istnieć. Właściciel takiej samoróbki jak to sobie wyobrażał funkcjonowanie takiej łazienki? IMHO - ty, jako wynajmujący powinieneś, zgodnie z prawem olać temat i zażądać naprawy od właściciela mieszkania. Bo zwalczanie grzyba to nie jest bieżące utrzymanie. To wada lokalu. Piszesz pismo o usunięcie usterki.
    • Czesc!Masz rację, elewacja drewniana to świetny wybór, który dodaje uroku każdemu domowi.Przy wyborze drewna warto zwrócić uwagę na jego odporność na warunki atmosferyczne oraz sposób konserwacji.Architekt pomoże dobrać odpowiedni gatunek i kolor, co jest kluczowe dla estetyki. ;)
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...