Skocz do zawartości

pompa ciepla dla CWU


Recommended Posts

Napisano
Witam!
Mam proste pytanie, jak dokładnie wyliczyć jaką pompę powietrza należy zastosować dla domu jednorodzinnego na potrzeby dla CWU? Zakładając zapotrzebowanie na 200l/d ?
Napisano
Wyliczenie jest proste - taką na którą Cię stać.
Tego się nie wylicza, tylko kupuje taką która ma zasobnik o odpowiedniej wielkości - w Twoim przypadku 170 - 200l.
Napisano
ok trochę źle zadane pytanie. Musze wyliczyć teoretyczne różnice kosztów między pompą ciepła, a kolektorami słonecznymi, dlatego też potrzebne mi są dokładne wyliczenia.
Napisano
Porównaj koszty instalacji obu systemów.
Porównaj czasookres działania w skali roku (dostęp do źródła ciepła).
Porównaj przewidywany czas pracy obu urządzeń do wyeksploatowania.
Porównaj koszty eksploatacji (zużycia prądu, ewentualnych przeglądów).
Porównaj dostępność i sprawność serwisu.

Na koniec powinno Ci wyjść że pompa ciepła do CWU wygrywa icon_smile.gif

*Chyba że Twoja gmina dokłada konkretną dotację do solarów, wtedy wynik może być inny.
Napisano
1. Koszty instalacji wiadomo co i jak
2. jeśli chodzi o czas działania w skali roku, jeśli chodzi o pompę ciepła powietrze/woda to można założyć cały rok, ponieważ powietrze pobierane jest z pomieszczeń? (do CWU chyba jedyną słuszną opcją jest pompa ciepła powietrze/woda?)
3. czas pracy do wyeksploatowania, akurat w tych wyliczeniach mogę odstawić
4. Co do zużycia prądu, właśnie tutaj największy problem się mi pojawił, a mianowicie biorąc na przykład tę pompę (http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/Ogrzewanie/pompy-ciepla/Vitocal-160-A-powietrzna-cwu.html), gdzie wskaźnik COP jest równy 3,5 czyli mogę założyć, że jeśli potrzebuję na ogrzanie wody bodajże około 9,3 kWh na dobę to pompa będzie pobierać "z kontaktu" ok. 2,65 kWh dziennie? Następnie sobie to oczywiście wymnożyć wg. kosztów za 1kWh i będę miał koszty eksploatacji, wyłączając oczywiście serwis
5. To też mogę sobie pominąć w tych rozważaniach
Napisano (edytowany)
Proste (tanie) PCi do CWU, z założenia nie gwarantują samodzielnego grzania w ciągu całego roku.

Czerpanie powietrza z budynku w czasie sezonu grzewczego jest iluzją opłacalności takiego rozwiązania, bo to co uzyskamy do ogrzania CWU, musi oddać (z nawiązką) system grzewczy.
Dość powiedzieć, że pobór ogrzanego powietrza z domu to więcej niż 300m3/h (im prostsza, tańsza PCi, tym więcej powietrza potrzebuje - nawet do 500m3/h).

"Opłacalność" - tylko szacunkowo:
- 200l CWU dziennie, to zużycie w ciągu rok około 2.100kWh

Średnioroczna sprawność PCi, z uwzględnieniem pracy grzałek, to COP od 2 do 3, czyli PCi zużyje od około 700 do 1.000kWh.
Kolektory w dobrych układach mają od 50 do 60% (realną) sprawność śródroczną, czyli zużyją od około 800 do 1.100kWh + energia (nieduża) zużyta przez pompę obiegową.

Niewątpliwą różnicą między tymi rozwiązaniami jest to, że PCi działa tylko wtedy kiedy jest taka potrzeba, a kolektory są bardzo zależne od nasłonecznienia i mogą mieć niedobór lub nadmiar wyprodukowanego ciepła. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Mam pytanie
Co państwo myślą o zainstalowaniu pompy powietrze/woda /np.:VITOCAL 300-A i do tego prosty piec kondensacyjny, by wspomagał w zimie.?
Mam gaz zimny z sieci i dom z ogrzewaniem podłogowym we wszystkich pomieszczeniach?
  • 2 lata temu...
Napisano
Cytat

Mam pytanie
Co państwo myślą o zainstalowaniu pompy powietrze/woda /np.:VITOCAL 300-A i do tego prosty piec kondensacyjny, by wspomagał w zimie.?
Mam gaz zimny z sieci i dom z ogrzewaniem podłogowym we wszystkich pomieszczeniach?



Witam!
Pomysł bardzo dobry i polecam takie rozwiązanie. Co do vitocala 300A to pompa zarówno no ogrzewania i chłodzenia.
Nie wiem czy chcecie chłodzić w lecie swój budynek. Jeśli masz gaz to można też rozwiązać to tak, że w lecie ciepłą woda z pompy ciepła tylko do cwu: np vitocal 060A, a w zimie na rzecz ogrzewania i ciepłej wody pracuje kocioł, a pompa ta może być tylko zasobnikiem na cwu.
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Jeżeli chodzi o konkretne wyliczenia,to możesz też skorzystać ze specjalnego kalkulatora,za pomocą którego obliczysz ile energii potrzebujesz na ogrzanie danej powierzchni domu,jest on dostępny u nas.
  • 5 tygodnie temu...
Napisano
Cytat

Jeżeli chodzi o konkretne wyliczenia,to możesz też skorzystać ze specjalnego kalkulatora,za pomocą którego obliczysz ile energii potrzebujesz na ogrzanie danej powierzchni domu,jest on dostępny u nas.




Kalkulatory są przydatne - nawet do orientacyjnego podejścia do tematu - ja zachęcam do skorzystania z konfiguratora Viessmann! Nasz konfigurator to łatwe w obsłudze narzędzie, za pomocą którego można samodzielnie dobrać urządzenia firmy Viessmann, dla nowych i modernizowanych budynków. Wynik doboru, to propozycje konkretnych rozwiązań, z ich cenami i podstawowymi danymi technicznymi. Za pomocą konfiguratora można również negocjować cenę zakupu wybranego urządzenia, przez wysłanie zapytania ofertowego.
Podaje link: TUTAJ

W razie pytań - jestem do dyspozycji!

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję, że te papiery wypełniają ludzie, którzy mają pojęcie o tym. I mam nadzieję, że te papiery są mniej skomplikowane niż te z Czystego Powietrza. Bo tu są po prostu takie kruczki, że zwykły Kowalski nie ma szans na poprawne wypełnienie. To nawet nie są kruczki, bo to po prostu na chłopski rozum jest nie do zrozumienia. Po prostu trzeba w tym siedzieć, jak moja koleżanka w gminie i trzeba mieć jeszcze chęci, żeby iść na skróty i wiedzieć co przejdzie a co nie. Poza tym wydaje mi się że jak to jest wysyłane przez Urzęd Gminy, to oni chyba inaczej do tego podchodzą niż do wniosku od Kowalskiego. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Właśnie nie. To jest zwyczajny zestaw dokumentów technicznych, które wystawiają głównie wykonawca i operator energetyczny, A tam są ludzie, którzy takich papierów tworzą dziesiątki, więc dla nich to nic skomplikowanego. Tu są papiery jednorodne, więc nie ma wielkiego pola manewru.
    • Jak te wnioski są tak zawiłe i skomplikowane jak w Czystym Powietrzu, to obstawiam, że jak ludzie sami piszą, to większa połowa może być na wstępie cofana. Ja bym już nie miał z czego osiwieć, ale nie ma bola samemu bez pomocy urzędnika np z gminy wypełnić dobrze ten wniosek. Zwrot za pianę PUR już sobie odpuściliśmy, bo za 4tys zwrotu stwierdziliśmy że szkoda się babrać. A jeszcze niestety byłem ograniczony czasowo, bo mieliśmy to bardzo rozciągnięte w czasie, bo najpierw okna i drzwi, w międzyczasie pokrycie dachu, elewacja i dopiero piana. Za 24tys, które odzyskaliśmy w zasadzie w ostatniej chwili, bo za 2 tygodnie już środki się skończyły, to naprawdę zakrawa na skórkę za wyprawę. Bo nerwów i straconego czasu nas to bardzo sporo kosztowało. A kuriozum było to, że musiałem zamontować na szybko grzejniki na nieocieplonym poddaszu, bo wstrzymaliby całą wypłatę tylko za dwa okna na poddaszu. A to, że nieocieplone to już ich nie interesowało, grzejniki mają być. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Przecież błędnych wniosków nie przyjmują. Poza tym nigdzie nie ma informacji ile wniosków zaakceptowano w ciągu 2024 roku, ani ile rozpatruje się miesięcznie w roku bieżącym. To jest chore. Składa się ludziom obietnice na podstawie których ci ludzie podejmują decyzje o dużym wpływie ekonomicznym na sytuację rodzinną, a potem państwo wypina się zadem na tych ludzi. A spróbuj człowieku jeden dzień spóźnić się z opłaceniem paru złotych należności... Mnie skarbówka ścigała za 20 groszy (tak, tak, 0,20 PLN, kiedyś nie było zaokrąglania w podatkach) niedopłaty w PIT ileś tam. Dwie dniówki tłumaczeń mnie to kosztowało, a ile pracownicy skarbówki stracili czasu, tego nie wiem. Sto razy taniej by było jakby któryś wyjął 20 groszy z kieszeni i dopłacił za mnie. Ale nie, musiała być pokazówka.   PS. Te dwadzieścia groszy to już była suma ogólna z karnymi odsetkami, nie pamiętam ile wynosiła należność pierwotna. Do dzisiaj mam uczulenie na pracowników skarbówki.
    • Witam. Jak najlepiej zrealizować dgp na piętrze , bo nie zostało to przewidziane. foto parter - widać gdzie kominek będzie. foto pietro - zaznaczone niebieską linią gdzie jest pietro niżej kominek. Jak najlepiej zrealizować na piętrze dgp - jaki pomysł ?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...