Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Wykonanie balkonu - ważne szczegóły

Recommended Posts

Choć balkon jest powszechnie stosowany w większości domów jednorodzinnych, to wcale nie jest łatwy do wykonania. Oto najczęściej pojawiające się problemy i sposoby zaradzenia im.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/wokol-domu/tarasy-i-balkony/a/14924-wykonanie-balkonu-wazne-szczegoly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MieczysławK
Źle zaizolowany balkon tworzy tgz. mostek termiczny, przez który ucieknie nam ciepło. Warto o tym pamiętać przy budowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maciek
Kolejny tekst z licznymi głędami merytorycznymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Kolejny tekst z licznymi głędami merytorycznymi.To proszę opisać to lepiej. Wielu osobom się przyda, bo mam nieodparte wrażenie, że więcej jest balkonów zrobionych źle niż tych dobrych.
Z moich obserwacji odnośnie tarasów i balkonów wynika, że i tak najczęściej problemem są 3 błedy:
- brak spadku;
- niestarannie nałożony klej (puste przestrzenie pod płytkami);
- brak obróbek.
Z kolei, tam gdzie jest to zrobione dobrze balkony są w dobryn stanie nawet bez izolacji pod płytkami. To prawdopodobnie efekt podobny jak w pokryciach dachowych - im większy spadek, tym wymagania odnośnie szczelnosci mniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maciek
Zgadzam się, że więcej balkonów jest wykonanych błędnie niż poprawnie. Natomiast chodzi mi o coś innego. Jeżeli jest publikowany tekst tego typu, to niech on będzie tekstem merytorycznym, Ktoś, kto skorzysta z błędnie przygotowanego tekstu będzie się póxniej męczył z problemami, i to niekiedy bardzo kosztownymi do usunięcia. Masz przynajmniej kilka problematycznych miejsc: okap i obróbka (proste pytanie - na ile cm obróbka może podchodzić pod płytkę, a jedno z istotniejszych, dylatacja strefowa (potzebna czy nie, jak ją wykonać - to nie to samo co dylatacja strefowa w tarasie), słupek balustardy (pomiędzy słupkiem a płuyka musi być szczelina - ok. 5 mm - bardzo istotna rzecz), wielkośc płytek - z tekstu wynika, że mogę zastosować płytki 60*60 cm byle by tylko klej był upłynniony (ewidentna bzdura, policz sobie odkształcenia płytek na skutek różnic temperatur), o szerokości spoin już nie wspomnę. Dolny lewy rysunek pokazuje taras, i to też w kompletnie błędny sposób (min. mostek termiczny przez płytę konstrukcjną).

Tych zagadnień nie da się od siebie oddzielić, a balkon czy taras jest wyjątkowo "wrednym" elementem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zawsze powtarzam, że od tarasów to gorsze są już tylko balkony:)
Moim zdaniem podstawowym problemem jest to, że w projektach brakuje opisu detali wykonawczych. Do tego ludzie nie czytają nawet instrukcji użycia produktów, które sami kupili. Na wszystkich płytkach masz wyraźnie napisane gdzie można je stosować i jakiej szerokości maja być spoiny.
A co do braku dylatacji wokół słupków skutki tego doskonale widać na zdjęciu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maciek
Tarasy i balkony są siebie warte (przy czym taras jest gorszy.
Szerokości spoin na balkonie rządzą się swoimi prawami. Co do zastosowania płytek to nie polegał bym tylko na zaleceniach producenta. Jest parę detali (parametrów) które nie zawsze są podane, a mogą mieć zasadnicze znaczenie.
Karty techniczne materiałów typu klej czy fuga nie obejmują bardzo wielu istotnych informacji. I jest to zrozumiałe, w przeciwnym razie mielibyśmy do każdego materiału książkę obsługi a nie kartę techniczną.

Natomiast od poważnego portalu można i należy wymagać informacji poprawnych merytorycznie, a nie zlepku usłyszanych gdzieś informacji. Do tego pomieszanych lub nie do końca prawdziwych.

"Najczęściej stosuje się masy do spoinowania na bazie cementu, bo mają dobre właściwości i są stosunkowo tanie. Ostatnio upowszechniają się także fugi chemoutwardzalne, głównie na bazie żywic syntetycznych. Ich zaletą jest bardzo dobra wodoszczelność i większa elastyczność niż zwykłych mas. Jednak trzeba przede wszystkim sprawdzić, jakie zastosowanie przewiduje dla danego wyrobu producent.
Niektóre masy chemoutwardzalne z żywicami epoksydowymi wykazują np. bardzo dobrą odporność na środki chemiczne (i stosuje się je w zakładach przemysłowych), ale są równocześnie podatne na zarastanie glonami i innymi mikroorganizmami, co dyskwalifikuje je w domu jednorodzinnym."

A co z ruchem ciepła i wilgoci? Czy wykonałeś (Ty lub Autor tego tekstu) obliczenia cieplno-wilgotnościowe aby sprawdzić, ile wody może się wykropić w ciągu roku na 1m2 połaci? I jaki może być skutek stosowania fug epoksydowych? A co z odkształceniami termicznymi? Fugi epoksydowe są bardzo rzadko stosowane na tarasach, i to nie z powodów podanych przez autora tekstu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

A co z ruchem ciepła i wilgoci? Czy wykonałeś (Ty lub Autor tego tekstu) obliczenia cieplno-wilgotnościowe aby sprawdzić, ile wody może się wykropić w ciągu roku na 1m2 połaci?


A skąd ta woda niby się ma wykraplać?
Taras to nie źródełko skalne.

Para wodna to co innego... ta to się może "wykropić" w określonych warunkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maciek
Jak para wodna osiągnie stan nasycenia to się z niej wykropli woda. Przecież się nie wykropli para wodna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szol
Ja akurat nie daję płytek na balkon bo nie ma nic gorszego tylko system przeciw wodny. Nurtuje mnie inna rzecz. Jak zrobić dolny okapnik na łukowatym balkonie? Kupić to nie bardzo można wygięty lub gnący się do kształtu łuku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Działka rodziców ma ok 15 arów powierzchni, więc na pewno da się ją podzielić. A wjazd możliwy będzie do wykonania bliżej piekarni. Z zapewnieniem dostawy mediów nie powinno być kłopotów - wszak to prawie środek wielkiego osiedla w Twoim mieście...
  • Ma zakopane 3 kręgi betonowe. Do środka kręgów dochodzi rura PE które ma w przyszłości zasilać automatyczne nawodnienie.  Teraz z tego miejsca mają się rozchodzić rury do zasilenia nawodnienia. Na zdjęciu jest widoczna druga rura PE ale ta ma służyć do zasilenia w wodę budynku gospodarczego.  Czy to jest dobry pomysł żeby w tym miejscu zainstalować elektrozawory do automatycznego podlewania. Z tego miejsca ma wychodzić rura do zasilenia automatycznych zraszaczy oraz udzielna sekcja do podlewania kropelkowego.  Rury wprowadzone będą nisko w kręgach i będzie można z nich spuszczać na zimę wodę.  Czy jest gdzieś w necie dostępny schemat budowy automatycznego nawadnia ogrodu. Czy takie rozwiązanie ma szanse się sprawdzić?  
  • Gość
   Z chęcią zapłacę 100 zł za metr kwadratowy . Ale niestety dziś Pan dał mi ofertę aż mnie z nóg zniosło . Nie potrafił się określić w jaki sposób mi koszt obliczył .
  • A u mnie wujek Google jest innego zdania     Zresztą tak mnie kiedyś uczyli...   Ja zwykle montowałem sedes śrubami do posadzki, a silikonu używałem do przyklejenia sedesu do podłoża i - tak jak pisze mhtyl - i uważam na 99,9%, że a właściwie nie trzyma  uszczelka na złączu rury wylotowej z sedesu z rurą kanalizacyjną. Zdarza się to wtedy, gdy w trakcie korzystania z kibelka porusza się on, gdyż jest źle przymocowany. Trzeba zdemontować kibelek, wymyć dokładnie podłogę i sedes od dołu, kupić nowy zestaw do mocowania sedesu (w skład zestawu wchodzą po dwie sztuki: kołki rozporowe, długie wkręty, tulejki odpowiednio wyprofilowane i zaślepki), usunąć - jeśli były użyte - stare śruby i kołki, albo nawiercić nowe otwory w posadzce i od nowa zamontować sedes i ozdobić białym silikonem             Ooooo...    W linkowanym temacie czytam:   To chyba z rozpędu...
  • A podzielisz się, tak w skrócie, czym uzasadnia to że te szmaragdy tańsze? Bardzo mnie to zaintrygowalo. Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...