Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Wykonanie balkonu - ważne szczegóły

Recommended Posts

Gość MieczysławK
Źle zaizolowany balkon tworzy tgz. mostek termiczny, przez który ucieknie nam ciepło. Warto o tym pamiętać przy budowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Kolejny tekst z licznymi głędami merytorycznymi.To proszę opisać to lepiej. Wielu osobom się przyda, bo mam nieodparte wrażenie, że więcej jest balkonów zrobionych źle niż tych dobrych.
Z moich obserwacji odnośnie tarasów i balkonów wynika, że i tak najczęściej problemem są 3 błedy:
- brak spadku;
- niestarannie nałożony klej (puste przestrzenie pod płytkami);
- brak obróbek.
Z kolei, tam gdzie jest to zrobione dobrze balkony są w dobryn stanie nawet bez izolacji pod płytkami. To prawdopodobnie efekt podobny jak w pokryciach dachowych - im większy spadek, tym wymagania odnośnie szczelnosci mniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maciek
Zgadzam się, że więcej balkonów jest wykonanych błędnie niż poprawnie. Natomiast chodzi mi o coś innego. Jeżeli jest publikowany tekst tego typu, to niech on będzie tekstem merytorycznym, Ktoś, kto skorzysta z błędnie przygotowanego tekstu będzie się póxniej męczył z problemami, i to niekiedy bardzo kosztownymi do usunięcia. Masz przynajmniej kilka problematycznych miejsc: okap i obróbka (proste pytanie - na ile cm obróbka może podchodzić pod płytkę, a jedno z istotniejszych, dylatacja strefowa (potzebna czy nie, jak ją wykonać - to nie to samo co dylatacja strefowa w tarasie), słupek balustardy (pomiędzy słupkiem a płuyka musi być szczelina - ok. 5 mm - bardzo istotna rzecz), wielkośc płytek - z tekstu wynika, że mogę zastosować płytki 60*60 cm byle by tylko klej był upłynniony (ewidentna bzdura, policz sobie odkształcenia płytek na skutek różnic temperatur), o szerokości spoin już nie wspomnę. Dolny lewy rysunek pokazuje taras, i to też w kompletnie błędny sposób (min. mostek termiczny przez płytę konstrukcjną).

Tych zagadnień nie da się od siebie oddzielić, a balkon czy taras jest wyjątkowo "wrednym" elementem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zawsze powtarzam, że od tarasów to gorsze są już tylko balkony:)
Moim zdaniem podstawowym problemem jest to, że w projektach brakuje opisu detali wykonawczych. Do tego ludzie nie czytają nawet instrukcji użycia produktów, które sami kupili. Na wszystkich płytkach masz wyraźnie napisane gdzie można je stosować i jakiej szerokości maja być spoiny.
A co do braku dylatacji wokół słupków skutki tego doskonale widać na zdjęciu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maciek
Tarasy i balkony są siebie warte (przy czym taras jest gorszy.
Szerokości spoin na balkonie rządzą się swoimi prawami. Co do zastosowania płytek to nie polegał bym tylko na zaleceniach producenta. Jest parę detali (parametrów) które nie zawsze są podane, a mogą mieć zasadnicze znaczenie.
Karty techniczne materiałów typu klej czy fuga nie obejmują bardzo wielu istotnych informacji. I jest to zrozumiałe, w przeciwnym razie mielibyśmy do każdego materiału książkę obsługi a nie kartę techniczną.

Natomiast od poważnego portalu można i należy wymagać informacji poprawnych merytorycznie, a nie zlepku usłyszanych gdzieś informacji. Do tego pomieszanych lub nie do końca prawdziwych.

"Najczęściej stosuje się masy do spoinowania na bazie cementu, bo mają dobre właściwości i są stosunkowo tanie. Ostatnio upowszechniają się także fugi chemoutwardzalne, głównie na bazie żywic syntetycznych. Ich zaletą jest bardzo dobra wodoszczelność i większa elastyczność niż zwykłych mas. Jednak trzeba przede wszystkim sprawdzić, jakie zastosowanie przewiduje dla danego wyrobu producent.
Niektóre masy chemoutwardzalne z żywicami epoksydowymi wykazują np. bardzo dobrą odporność na środki chemiczne (i stosuje się je w zakładach przemysłowych), ale są równocześnie podatne na zarastanie glonami i innymi mikroorganizmami, co dyskwalifikuje je w domu jednorodzinnym."

A co z ruchem ciepła i wilgoci? Czy wykonałeś (Ty lub Autor tego tekstu) obliczenia cieplno-wilgotnościowe aby sprawdzić, ile wody może się wykropić w ciągu roku na 1m2 połaci? I jaki może być skutek stosowania fug epoksydowych? A co z odkształceniami termicznymi? Fugi epoksydowe są bardzo rzadko stosowane na tarasach, i to nie z powodów podanych przez autora tekstu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

A co z ruchem ciepła i wilgoci? Czy wykonałeś (Ty lub Autor tego tekstu) obliczenia cieplno-wilgotnościowe aby sprawdzić, ile wody może się wykropić w ciągu roku na 1m2 połaci?


A skąd ta woda niby się ma wykraplać?
Taras to nie źródełko skalne.

Para wodna to co innego... ta to się może "wykropić" w określonych warunkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maciek
Jak para wodna osiągnie stan nasycenia to się z niej wykropli woda. Przecież się nie wykropli para wodna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szol
Ja akurat nie daję płytek na balkon bo nie ma nic gorszego tylko system przeciw wodny. Nurtuje mnie inna rzecz. Jak zrobić dolny okapnik na łukowatym balkonie? Kupić to nie bardzo można wygięty lub gnący się do kształtu łuku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ma wywiewać bo masz z tego co pamiętam wentylacje grawitacyjną. Anemostat to raczej do wentylacji mechanicznej a nie do grawitacyjnej. To błąd, należałoby to naprawić ale najpierw wywaliłbym ten anemostat i sprawdził czy jest w ogóle jakiś ciąg. Kuchnia i łazienka bez sprawnej wentylacji to w przyszłości kłopoty.
  • W kuchni od początku wentylacja była do kitu, czyli boczny kanał pod sufitem idący do łazienki.Zrezygnowałam z takiego rozwiązania. Jest dziura i anemostat. Nic nie wwiewa, nie zaobserwowałam osadzającego się lodu.  Zatem idąc tropem obaw Gawła mam nadzieję, że na kolejnej dziurze też by nie było lodu.  Kołderki skończone, zapakowane do studni. Fotki jutro.  
  • Gość rgaczol@wp.pl
   Witam, to coś wspaniałego, gratuluję pomysłu. TYLKO ZAZDROŚCIĆ. Czy ten kosztorys to wszystkie koszty? Proszę o uściślenie, 400 zł na środki chemiczne to koszt roczny , czy miesięczny? Jestem emerytem z niewielkim dochodem. Dlatego takie może naiwne pytanie. Mam dom letniskowy na wsi . Drewniany z możliwością mieszkania całorocznie. Problem z ogrzewaniem . Mam kominek , który spala duże ilości drewna i w zasadzie zimą tam nie bywam. Państwa rozwiązanie związane z miejscem do hydromasażu może zmienić moje podejście do eksploatacji "działki".
  • Też się nad tym zastanawiam i plnuję ale dopiero za 3 lata a Ty już nie za wcześnie? Nie chodzi chyba o malowanie??
  • Jest to stary budynek i w niektórych miejscach ściana ceglana ma 12 cm grubości i w tych miejscach gdzie mam możliwość wkładałem dodatkowe ocieplenie. Druga sprawa to ściana kolankowa, która jest tak naprawdę cofnięta o jakieś 0,5 metra od faktycznej zewnętrznej ściany. Tzn. ścianka kolankowa jest zbudowana ze stelażu pod GK a przed nim jest 15 cm warstwa wełny.   Pomiędzy legary a sam stelaż nie planowałem już wkładać wełny, nie będzie tam na nią miejsca ponieważ stelaż będzie wisiał o "włos" od legarów. Jedynym więc ociepleniem sufitu będzie 15 cm warstwa wełny między belkami stropowymi a strych powyżej będzie miał wypełnione między krokwiami również 15 cm warstwą wełny.
 • Popularne tematy

×