Skocz do zawartości

Instalacja elektryczna w domu elektryka


Recommended Posts

300 m. przewodów na dom i garaż ? oj skromnie , skromnie. Dwa podwójne gniazdka na całą kuchnie, to już moim zdaniem ,lekka przesada w oszczędności. A tak nawiasem mówiąc, ceny za instalacje to chyba z kosmosu bierzecie!. Żeby w 110-cio metrowym domku instalacja z montażem kosztowała 15000 zł. Nawet jakbym dołożył alarm (średniej klasy) z osprzętem i do tego instalacje antenowe z netem , to tyle nie kosztuje. Masakra, jak z Was ci "fachowcy" zdzierają.
Link do komentarza
Cytat

Zamontowaliśmy 3 rozdzielnice, by obwody były jak najkrótsze. Przewody miedziane są drogie, więc chodziło nam o mądre oszczędności. Mimo tego, na cały dom zużyliśmy 300 m przewodów!

Potrzebowaliśmy aż 3 obwody "siłowe": w kuchni do płyty indukcyjnej (moc 6 kW), w garażu i w moim aneksie do majsterkowania, gdzie używam narzędzi o dużej mocy.

Ponieważ obecnie do domów wkroczyła większa ilość urządzeń niż dawniej i są to w dużej części wrażliwe urządzenia elektroniczne, musieliśmy zastosować większą ilość obwodów oraz urządzenia zabezpieczające w rozdzielnicy i listwy przeciwprzepięciowe.

Rada: nie należy oszczędzać na długości i jakości przewodów, na ilości obwodów, ani na jakości osprzętu.



1. Bez przesady, koszty przewodów to pikuś, rozmieszczenie rozdzielnic - dyskusyjne, bo nic o tym nie wiadomo. 300 metrów na dom? Zużywam więcej na mieszkanie 60 m kwadratowych. Jakoś na osprzęt, ani na płytki kasy nikt nie liczy, na przewodach tylko oszczędzają...

2. To nie jest "aż". To standard.

3. Rozdzielnica jest przeznaczona na urządzenia zabezpieczające. A jakie zastosowano? Tabula rasa. Listwy przeciwprzepięciowe w handlu to najczęściej ładne atrapy. Trzeba je sprawdzać.

4. Dobrze też jest być młodym, zdrowym i bogatym.

Cytat

umieściłem osprzęt przeciwpyłowy. Przewody w puszkach zlutowaliśmy na stałe. Nie można ich skręcać!



Idiotyzm. Do łączenia przewodów służą złączki.
Kiedyś lutowanie było zabronione prawnie, a teraz hulaj dusza, bo nie ma paragrafu. Na forach elektrycznych jest wiele argumentów przeciwko lutowaniu, a najważniejszy to taki, że jakościowe lutowanie jest tak pracochłonne, ze wydłuża wykonywanie instalacji niemal dwukrotnie. ponadto komplikuje znacznie póżniejsze przeglądy i pomiary instalacji, oraz jej ewentualną rozbudowę.
W dodatku obecnie instalację wykonuje się najczęściej jako bezpuszkową, a połączenia znajdują się w puszkach gniazdek i łączników, przez co są dostępne do kontroli zawsze i to bez drabin, stołów, krzeseł lub innych "wynalazków".
Czyli to co zrobiono, to anachronizm w najczystszej postaci. Tak jak i skręcanie.

W dodatku nie wiemy najważniejszego: Jakie zastosowano zabezpieczenia, dlaczego nie ma uziomu fundamentowego, nie wspomniano o połączeniach wyrównawczych czy je wykonano i jak. Czyli ble, ble, ble...
Cały artykuł jest guzik wart!

A dokręcanie wszystkiego, to służy tylko wyrobieniu gwintu. To się powinno robić po pomiarach i tylko wtedy i tam gdzie trzeba

Jak obejrzałem fotki, to widzę inne "kfiotki".
1. Prowadzenie niezabezpieczonych przewodów po drewnie,
2. zabezpieczanie przewodów gwoździami (jakby nie było plastikowych klipsów po 2 zł za 100 sztuk),
3. Prowadzenie wiązek przewodów w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji rurowej (chyba gaz),
4. Zbyt mała ilość gniazd, o czym pisał ktoś wyżej.
5. Skoro pochwalono się takimi bykami na fotce, to podejrzewam, że znalazłbym ich jeszcze kilkadziesiąt.

Można mieć i 50 lat stażu, ale jak się nie zna aktualnych norm, to nie należy nazywać się elektrykiem. Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Witam, a dlaczego w kuchni są zwykłe gniazda zamiast z klapkami IP44? Listy to dobre jak się włącza dużo sprzętu na raz, a jako zabezpiecznie to się ochronniki daje. 300m - ja na remont 2 pokoi, łazienkim malutkiego korytarza i małego ganka zużyłem prawie 200m i to nie przesadzałem z ilością, jest na pewno dużo wygodniej, lepiej i bezpieczniej niż stara instalacja. Pozdrawiam K.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...