Skocz do zawartości

Rozbudowa starego domu a przepisy


Recommended Posts

Witam,

Mam taką działkę jak na zdjęciu (26 metrów x 80 metrów)

au223_droga.jpg

z małym domem (czarny kwadrat), dom to kiedyś była szopa, została przerobiona na mały domek. Jakie są możliwości rozbudowy domu wzdłuż granicy?, prawa strona to rodzina, wyżej sąsiad (ale może się zgodzić), budowa w górę raczej odpada bo fundamenty mogą nie wytrzymać. Oczywiście można budować nowy dom, ale zastanawiam się czy tego maleństwa nie rozbudować ...

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam, trochę zależy również od tego jak wygląda zabudowa u sąsiada i rodziny. Generalnie, jeśli budynki na sąsiednich działkach są zlokalizowane w głębi działek (nie w granicy), to:
- rozbudowując się musi Pan w pasie 3m wzdłuż granicy działki zachować gabaryty budynku - zarówno w planie jak i jeśli chodzi o wysokość.
- jeśli chce się Pan nadbudować, to w odległości 3m od granicy może się znaleźć ściana bez okien, jeśli z oknami - musi być minimum 4m.
Dalsze uwarunkowania mogą wynikać z przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowych, lub też istnienia na Pana lub sąsiedniej działce urządzeń typu szambo np., czy też budynków inwentarskich, ale to są dalsze kwestie. No i oczywiście z wydanej przez urząd Decyzji o Warunkach Zabudowy. Generalnie bez znajomości kontekstu - zabudowy na sąsiednich działkach - niewiele więcej da się powiedzieć.
Pozdrawiam!
Link do komentarza
Gość stach
Cytat

ale zastanawiam się czy tego maleństwa nie rozbudować ...


Jeśli masz jakiś określony stosunek emocjonalny do tego "maleństwa", to wchodź w te papierki, załatwiania, uzgodnienia, dopasowywania icon_rolleyes.gif Jeśli nie - to rację absolutnie ma retrofood - taniej, normalniej, zdrowiej będzie wybudować od nowa to, co sobie wybierzesz icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To w sumie by się zgadzało z tym co mam teraz w kanale wentylacyjnym z piwnicy. Tylko ze względu na cofkę jest w tej chwili zatkany i odcinek 2m, pomimo że jest zaizolowany to się delikatnie wykrapla. Różnica jest dosłownie nie więcej niż 5°C pomiędzy piwnicą a ostatnim pokojem przez który leci ten kanał. I teraz pytanie przy okazji, czy to jest możliwe? Bo już z rok temu założyłem nawet tu wątek na temat tego konkretnego kanału, że widzę że coś tam się skrapla. Z piwnicy powinno być zaciągane powietrze obecnie o temperaturze ~10°C i wilgotności ~75%. Ale j.w. ze względu na cofkę kanał jest obecnie zatkany, po uchyleniu okna prawidłowy ciąg wraca. I pomimo tego że kanał jest obecnie zatkany to na odcinku 2m zaizolowanej spiro, która znajduje się w jeszcze nieogrzewanym pokoju w temperaturze ~15°C może wystąpić już wykraplanie? Skrapla się na izolacji spiro, bo jest wilgotna i widać wyschniętych parę kropel. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Czy to jest ten dom z tej działki?      
    • Nie wiem dlaczego, ale pod artykułem na portalu nie ma możliwości komentowania https://budujemydom.pl/irbj/porady/113961-czym-jest-gniazdo-natynkowe-i-gdzie-je-stosujemy pewnie dlatego, że to tekst promocyjny. Jednak nieścisłości jest w nim zbyt dużo, aby ich nie skomentować, zacznijmy zatem od początku.   We wstępie Autorka pisze tak:     I to jest prawdziwe. Szkoda, że później to przekonanie się zmienia.   To jest nieprawda. W pomieszczeniach tego typu należy unikać (o ile się da) stosowania instalacji natynkowej, a więc i osprzętu natynkowego, ze względów bezpieczeństwa właśnie. Po co mamy ryzykować uszkodzenia mechaniczne właśnie, zahaczenie czymś o przewody, albo o wystający ze ściany osprzęt.     Właśnie. Szczelność modeli nie oznacza konieczności montażu osprzętu natynkowego. Gniazdka podtynkowe też miewają klapki i nie ma żadnej potrzeby montażu sterczącego gniazdka natynkowego.     Podtynkowe też.     To już duża przesada. Tu nie ma żadnej opcji! Gniazdko - żadnego typu!!! - we współczesnej instalacji elektrycznej nie ma prawa istnieć w wersji bez kołka i przewodu ochronnego! Więc tu nie ma żadnej łaski i żadnej "opcji". Użytkowane gniazdko - każde gniazdko, i natynkowe i podtynkowe, i przenośne też - ma zapewnić pełne bezpieczeństwo, a nie żadne dodatkowe.   Resztę sobie daruję, bo uogólnienia nie są takie istotne.  
    • Ale co to za budynek? Chyba nie schron?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...