Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pietja79

Pilne, warunki zabudowy

Recommended Posts

Witam!!!
Posiadam następujący problem: Referat Architektury wydał mi decyzję o warunkach zabudowy ( nie jest jeszcze prawomocna ) w moim wniosku składałem warunki odnośnie wszystkich parametrów budynku w tym kąta nachylenia dachu pomiędzy 35 a 45 stopni i wysokości budynku do 9 m + - jeden metr. Wydano mi decyzję i zmieniono te parametry podając kąt nachylenia dachu pomiędzy 15 a 30 stopni i wysokość budynku do 7,5 metra. W moim sąsiedztwie są budynki z lat 70 i 80 z różnymi rodzajami dachu pod względem spadzistości jak i kąta nachylenia, a także różna jest ich wysokość. Moje pytanie brzmi czy mogę złożyć wniosek o zmianę tych parametrów do Urzędu Gminy, czy muszę składać zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Nadmieniam, że pozostałe punkty decyzji są dla mnie bez zastrzeżeń.
proszę o radę
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

W moim sąsiedztwie są budynki z lat 70 i 80 z różnymi rodzajami dachu pod względem spadzistości jak i kąta nachylenia, a także różna jest ich wysokość.Ważne jest to co jest w obszarze analizowanym, a ten wynosi nie mniej jak 3 x długość frontu Twojej działki lecz nie mniej jak 50m.
Jeśli w takim obszarze nie ma dachów stromych (czyli 35 – 45 stopni) oraz wyższych niż te „zadane” na WZiZT 7,5m, to zażalenie (skarga) będzie bezskuteczne.
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziś dzwoniłem do Referatu Architektury z pytaniem czy uwzględnią moją prośbę na temat opisywanych zmian. Kierownik poinformował mnie, że tak, tylko nie był w stanie powiedzieć mi kiedy takie pismo należy złożyć czy teraz gdy decyzja nie jest prawomocna, czy w momencie jej uprawomocnienia? Czy ktoś wie kiedy takie zażalenie należy złożyć???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podrzucam Ci jeszcze jeden link do strony
USTAWA z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
Razem z artykułem, poradą prawną (link z wcześniejszego postu) można już więcej wygrzebać

Dużo zależy od tego, czy decyzja jest już ostateczna, czy też nie.

Art. 141. § 1.Na wydane w toku postępowania postanowienia służy stronie zażalenie, gdy kodeks tak stanowi.
§ 2.Zażalenia wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia stronie, a gdy postanowienie zostało ogłoszone ustnie - od dnia jego ogłoszenia stronie.


Trudno zgadnąć na jakim etapie postanowienia jesteś, ale spokojnie z Kodeksu można wybrać właściwą procedurę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Decyzja nie jest ostateczna ( prawomocna ). Odebrałem ją 16 marca br. W otrzymanej decyzji mam pouczenie o złożeniu w terminie 14 dni od jej otrzymania zażalenia do SKO. Do treści tej decyzji nie mam zastrzeżeń, jedynie do tych dwóch punktów. Czy w takim przypadku mogę złożyć wniosek do instancji, którą ją wydał w zakresie poprawy/ zmiany tych parametrów? Czytają powyższe artykuły odbieram, że można i nie można. Jestem już zakręcony i sam nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Naszym Forumowym Ekspertem w tych sprawach jest Ciril, ale ostatnio jest dość zajęta i widzę nie było jej tutaj od 15-go marca. Próbowałbym (ale w porozumieniu z urzędnikiem) powołać się na poniższe artykuły. Poza tym można mu wjechać na ambicje i kto jak kto, ale on powinien wiedzieć w oparciu o co można decyzję zmienić (nie uchylić). Prawdopodobnie decyzja jest wiążąca i spokojnie można rozpoczynać budowę.
Rozdział 13
Uchylenie, zmiana oraz stwierdzenie nieważności decyzji

Art. 154. § 1. Decyzja ostateczna, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.
§ 2. W przypadkach określonych w § 1 właściwy organ wydaje decyzję w sprawie uchylenia lub zmiany dotychczasowej decyzji.
§ 3. (uchylony).
Art. 155. Decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony; przepis art. 154 § 2 stosuje się odpowiednio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

A nie chodzi tu o wydanie WZiZT ?


Chodzi o zmianę wydanej decyzji.

Wydaje mi się, że z treści artykułu "Czy można zmienić decyzję o warunkach zabudowy, która nie stała się ostateczna?"
Cytat

Jak zauważono powyżej, zasada związania organu decyzją odnosi się także do decyzji ostatecznych. Tutaj również organ nie jest władny dokonywać w doręczonej decyzji jakichkolwiek zmian. Organ, który decyzję wydał, może ją uchylić lub zmienić tylko wówczas, gdy zezwalają na to przepisy prawa (np. art. 155 k.p.a.)


oraz kpa wynika, że decyzję można bezproblemowo zmienić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Prawdopodobnie decyzja jest wiążąca i spokojnie można rozpoczynać budowę.


Moja wina - nawiązałem do tej wypowiedzi.

A co do pozostałości, czy może czy nie może – prostymi słowami.
Moim zdaniem:
Może zmienić w każdej chwili – zwłaszcza na wniosek adresata takowej.
W przypadku PnB, znam przypadki że w trakcie prac budowlanych, zmieniono decyzję w części dotyczącej …….., i było to przeprowadzone bezproblemowo – oczywiście musiało to być zgodne z MPZP lub WZiZT.

Natomiast w przypadku wydanych WZiZT – zwłaszcza w takim jak opisywanym zakresie, może być problem, bo ktoś zrobił taką a nie inną analizę urbanistyczną. Czyli trzeba zmienić tą analizę.

dopisałem:

Biorąc to pod uwagę, wydaje się, że słusznym posunięciem, będzie złożenie wniosku, o zmianę decyzji w zakresie ….. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.03.2012 o 14:06, bajbaga napisał:

 


Ważne jest to co jest w obszarze analizowanym, a ten wynosi nie mniej jak 3 x długość frontu Twojej działki lecz nie mniej jak 50m.
Jeśli w takim obszarze nie ma dachów stromych (czyli 35 – 45 stopni) oraz wyższych niż te „zadane” na WZiZT 7,5m, to zażalenie (skarga) będzie bezskuteczne.

 

Niekoniecznie - zawsze w odwołaniu można wskazywać, że obszar analizowany winien zostać wyznaczony większy niż 3x i szukać na powiększonym obszarze dachów o takich parametrach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Korzystać z dobrodziejstw postępu technicznego jasne że trzeba, ale dobrze zachować w tym umiar i rozsądek.  Ta cała automatyka, sterowanie zdalne do wszystkiego, otwieranie i zamykanie, są dobre ale chyba najbardziej przydatne dla inwalidy z ograniczonymi funkcjami ruchowymi.  Zdrowy człowiek jak będzie lało i tak poleci sprawdzić czy wszystkie okna ta cała automatyka pozamykała. Tak samo np. przed wyjazdem na wakacje i tak oblecę cały dom sprawdzając czy wszystko gra. Co by nie powiedzieć ruch to jednak zdrowie, a nie dupę tylko trzymać na leżance i pilotem pstrykać. Nawet na ogród taki nie musi wychodzić, bo automatyka wszystko podleje, a w tym podlewaniu jak dla mnie najlepsze jest właśnie samo podlewanie własnymi łapkami. Znam wiele domów w bardzo dobrym wykonaniu i ani jednego tzw inteligentnego, za wyjątkiem znajomego pasjonaty elektronika który sam sobie takie systemy wymyśla i instaluje, więc jak widać są to sprawy mało popularne. Przeciętna populacji jest jednak dość ograniczona technicznie, pewnie jednak nie na tyle by nie zdawać sobie sprawę z problemów w jakie mogą się wpakować, instalując takie systemy. A może też wolą tę inną stronę bytowania połączoną z aktywnością ruchową i samodzielnym myśleniem.    
  • Kazdy bedzie podawal swoja marke bo takie pompy montuje ja kierowalem sie opiniami na forach i w wiekszosci osob montuje nibe nie dawno otrzymalem oferte na alpha innotec jesli chodzi o zuzycie  energii, co jest dla mnie priorytetem, zuzywa jej mniej co np. pompa szwedzkiej firmy. A wedlug Ciebie jaka byla by lepsza jesli chodzi o trwalosc, niezawodnosci niskie zuzycie energii, bo chyba wiekszosci osob o to chodzi. Nie mam zamiaru za kilka lat zmieniac pompy chcialbym aby byla sprawna jak najdluzej przy tym nie zzerala duzo energii. Pozdrawiam
  • Czemu uparłeś się na te modele? Sprawdziłeś linki wskazane przez Ekspertów? Ja postrzegam to jako pomoc, korzystaj z tej okazji.
  • Rama + materac o odpowiedniej twardości i śpisz jak niemowlę po nakarmieniu. Możliwe, że obudzisz się głodny Czyli jakie? Jeden kupiłem tam - już wspominałem a drugi nie pamiętam. Drugi leży na podłodze i jest jeszcze szerszy od poprzedniego. Na ramę a nawet na japońskie łóżko przyjdzie tez pora. Powtarzam - zanim kupimy - trzeba się wyleżeć i poturlać i uwierzcie mi - w minutę zapadnie decyzja, ze to ten jedyny  Teraz trzeba iść do sklepu, gdzie pozwalają się wyleżeć i poturlać. Cała tajemnica zakupu materaca.
  • Niestety pomocy nie otrzymalem wiekszosc osob tutaj jest po to aby sprzedawac swoje pompy. Chcialem zasiegnac tylko opini na temat fachowca i wybor pompy jednej z dwoch ktore podalem. Niestety wiekszosc reklamuje swoje firmy, pompy.
 • Popularne tematy

×