Skocz do zawartości

ocieplenie


Recommended Posts

Przy ocieplaniu budynku, który zbudowany jest z przegród zewnętrznych drewnianych bardzo dobrym rozwiązaniem jest użycie wełny mineralnej. Tak jak piszą Przedmówcy montaż termoizolacji najlepiej wykonać metodą lekką-suchą. Nazwa samej metody wzięła się od tego, że podczas wszelkich prac związanych z montowaniem termoizolacji nie używa się klejów, zapraw, ani innych środków zawierających w swym składzie wodę. Ruszty konstrukcyjne, pomiędzy którymi układana jest wełna mineralna, są mocowane tylko mechanicznie - za pomocą śrub lub kołków. Pomiędzy pierwsze rusztowanie konstrukcyjne należy zamontować na lekki wcisk płyty z wełny mineralnej (np. TP 116 w ECOSE Technology Knauf Insulation). Druga warstwa rusztowania przytwierdzana jest poprzecznie do pierwszej i również pomiędzy listwami rusztu montowana jest wełna mineralna. Co do grubości płyt z wełny mineralnej - zależy to od tego jakie parametry energetyczne chcesz uzyskać w danej przegrodzie. Im większa grubość termoizolacji - tym lepsze parametry energetyczne oraz ochrona akustyczna. Aby wybrać optymalną grubość termoizolacji możesz skorzystać z bezpłatnego programu KI-THERM. Podsyłam linka: http://knaufinsulation.pl/pl/program-obliczeniowe Wracając do montażu ocieplenia - poprzeczne względem siebie ułożenie dwóch warstw wełny mineralnej eliminuje ewentualne mostki cieplne liniowe, które powstają wzdłuż listw rusztowania. Po ukończeniu montażu ocieplenia kolejnym krokiem jest zamocowanie izolacji wiatrochronnej. Najłatwiej zamocować ją za pomocą zszywek (do drewnianych listew rusztowania). Zakłady szerokości ok 10 cm najlepiej dodatkowo uszczelnić taśmą. Następnymi czynnościami, jakie pozostaje wykonać to montaż rusztu dystansowego oraz wykonanie elewacji.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Tak jak pisze Przedmówca można wykonać też szalowanie z desek elewacyjnych. W przypadku drewna należy wziąć pod uwagę konieczność (co ok. 2-3 lata) konserwacji tak wykonanej elewacji. Dobrym wyborem mogą być deski dębowe, które są bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych niż inne rodzaje drewna.

Przyznam, że elewacja drewniana faktycznie lepiej się prezentuje icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Tak jak pisze Przedmówca można wykonać też szalowanie z desek elewacyjnych. W przypadku drewna należy wziąć pod uwagę konieczność (co ok. 2-3 lata) konserwacji tak wykonanej elewacji. Dobrym wyborem mogą być deski dębowe, które są bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych niż inne rodzaje drewna.

Przyznam, że elewacja drewniana faktycznie lepiej się prezentuje icon_smile.gif




Zgadzam się w 110 %. Mam nadzieję, że czasy, kiedy stare drewniane chałupki ocieplało sie "hurtowo" sidingiem, już nie wrócą.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
tylko ,że siding jest lekki w porównaniu do elewacji drewnianej ,której wagę możemy mierzyć w tonach;w przypadku starych domów drewnianych ich fundamenty sa najczęściej ceglane często zgłebione bardzo płytko, konstrukcję drewnianą też naruszył ząb czasu i ząb inny i sądzę ,że w omawianym przypadku najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest uzycie jak najbardziej lekkich materiałów jak wzmiankowany siding.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...