Skocz do zawartości

Gruntowy akumulator ciepła inaczej


nydar1957

Recommended Posts

Dom parterowy tegoroczny,niepodpiwniczony z poddaszem nieużytkowym w konstrukcji szkieletowej.Izolacje :fundament10cm,posadzka na gruncie 15cm,ściany 30cm,sufit 18cm,dach 38cm,szyby w oknach U=o,8.Uzupełnianie strat ciepła przewidziane jest przez ogrzewanie podłogowe,zasilane z bufora 1500L.Bufor z kolei ładowany jest,w lecie z kolektora słonecznego wbudowanego w izolację połaci dachu(kąt nachylenia 17 o,wystawa południowa),w pozostałym okresie z kominka z płaszczem wodnym i awaryjnie grzałkami elektrycznymi 2 x 3KW z II taryfy.Pod chudziakiem umieszczona jest wężownica PE\AL,zasilająca nadmiarem ciepła z kolektora gruntowy akumulator ciepła o pojemności 224tony piasku.W akumulatorze umiejscowione jest 20mb.rury fi 110,zasilającej dom w świeże powietrze.Rura podłączona do na zewnątrz umieszczonego rekuperatora szare ścieki - powietrze.Rekuperator pobiera powietrze z 20mb.GWC,zakopanego wzdłuż fundamentów.Zasada działania systemu.Kolektor słoneczny(30m2)w okresie od maja-września ładuje nadmiarem ciepła akumulator gruntowy.Swieże powietrze podgrzane wstępnie w GWC odbiera ciepło z rekuperatora szarych ścieków(ok4-5KW\dobę),następnie przechodząc przez gruntowy akumulator,odbiera ciepło w nim zgromadzone ,zasilając dom podgrzanym powietrzem.Temperatura regulowana jest bajpasem z zewnętrznej czerpni.Rozprowadzenie świeżego powietrza prowadzone jest w izolacji posadzki.Zużyte powietrze wyprowadzone jest przez sufit do poddasza nieużytkowego i dalej grawitacyjnie na zewnątrz.W całym układzie nie przewidziałem rekuperatora powietrza,ponieważ poddasze potraktowałem jako bufor zabezpieczający pomieszczenia użytkowe przed stratą ciepła.Na poddaszu nastąpi obniżenie temperatury,ale w okresie zimowym nie zakłóci to ciągu grawitacyjnego.Zakładam,że taki układ transportu ciepła i powietrza spowoduje obniżenie strat ciepła do gruntu i przez dach prawie do zera.Koszty:kolektor słoneczny wraz z wężownicą w gruntowym akumulatorze ok.1200zł,rekuperator szarych ścieków z rurami GWC ok.1800zł.
Co sądzicie o takim rozwiązaniu,czy mam spodziewać się problemów.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Liczyłem tą obórkę i te dwie krówki. Wyszło mi ,że potrzeby mojej rodziny to litr mleka/dzień a więc dwie krówki to zbyt wiele .Inwestycja w obórkę -nieopłacalna.Jak już zacząłem liczyć ,to policzyłem ,że pompa ciepła to 50-70tyś.zł.,że rekuperator to ok.15tyś.zł.,że kolektor słoneczny to następne 15-20tyś,zł.Podliczyłem i wyszło mi,że te cuda technologii budowlanej to 80-105 tyś.zł.Ja na te"proekologiczne" cuda wydałem 3tyś.zł. +bufor ciepła 6tyś.zł.Za małą część tego co zaoszczędziłem w przyszłym roku pojadę do Meksyku,w następnych latach jeszcze nie wiem.Na pewno Afryka i Azja.A za resztę Skandynawia,zawsze o tym marzyłem.
Pozdrawiam.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Naturalny wygląd Podkreśla strukturę drewna – słoje i naturalne usłojenie stają się bardziej widoczne i wyraziste. Matowe lub satynowe wykończenie – wygląda bardziej naturalnie niż połysk lakieru. Oddychająca powierzchnia Drewno zachowuje zdolność do oddychania, co pomaga w regulacji wilgotności w pomieszczeniu. Mniejsze ryzyko wypaczeń przy zmianach temperatury i wilgotności. Łatwa konserwacja i naprawa Nie trzeba cyklinować całej podłogi przy uszkodzeniu – można punktowo odnowić fragment. Regularna konserwacja (np. środkiem do pielęgnacji olejowosków) wydłuża żywotność wykończenia. Przyjemność użytkowania Ciepłe i przyjemne w dotyku – idealne dla osób chodzących boso lub z małymi dziećmi. Mniej śliskie niż lakierowane podłogi. Ekologia i zdrowie Produkty olejowoskowe są często na bazie naturalnych olejów i wosków – bezpieczne dla zdrowia. Brak intensywnego zapachu chemii, przyjazne alergikom.   Osmo to jedna z najbardziej znanych marek oferujących wysokiej jakości olejowoski do podłóg drewnianych (i nie tylko). Produkty tej firmy są bardzo cenione zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby samodzielnie wykańczające wnętrza.
    • Zgadza się, dlatego uważam że w skrajnych przypadkach, czyli pewnie dwie noce w roku lepiej dogrzać grzałką, niż przepłacać za większą pompę i martwić się o taktowanie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Mam człowieka na miejscu. Będzie obserwował.
    • Dziś po południu test obciążeniowy z tego co mi tutaj alert pogodowy wysyła.  
    • To nie do końca tak. Po pierwsze T-CAP nie są jedynymi pompami na rynku, które utrzymują nominalną moc grzewczą w skrajnie niskich temperaturach (-20°C lub mniej). Ale inne o takiej charakterystyce są od nich wyraźnie droższe.  Po drugie, zdolność do utrzymywania mocy nominalnej w trudnych warunkach nie oznacza większej skłonności do taktowania. W praktyce jest wręcz odwrotnie. Taka pompa jest w stanie utrzymać moc nominalną w całym przewidywanym zakresie pracy (mniej więcej od -20 do +15°C). Ale równocześnie to i tak są pompy inwerterowe, czyli z możliwością automatycznego dostosowywania mocy do chwilowych potrzeb. Dla większości pomp powietrze/woda minimum to 30%. Czyli pompa nominalnie np. 9 KW jest w stanie działać w sposób ciągły już z mocą ok. 3 kW.  Natomiast w typowych pompach, których moc spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, też mamy nominalnie np. 9 kW. Ale osiągane dopiero np. przy +7°C na zewnątrz. Natomiast przy -10°C taka pompa będzie miała np. 5-6 kW mocy. Właśnie wtedy będzie potrzebne użycie grzałek. Natomiast przy wysokiej temperaturze zewnętrznej i tak potrzebne będzie wykorzystanie funkcji inwertera. Ale co się stanie, jeżeli wiedząc o spadku mocy wraz z temperaturą zewnętrzną, zdecydujemy się na pompę nominalnie już nie 9 lecz 12 kW? Wtedy powyżej 0°C zakresu regulacji mocy może już zabraknąć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...