Skocz do zawartości

Usytuowanie domu na działce


Bruce

Recommended Posts

Witam,
przeszło rok temu zakupiłem działkę (20,10x44m). Teraz zabieram się do roboty i na wiosnę chciałbym ruszyć z budową.
Papierologia dotychczasowa miła nie jest, ale jakoś idzie i problemów nie napotykam (nawet archeologa załatwiłem, ..bo ma być nadzór). Najbardziej główkuję przy projekcie domu. Długo wybierałem, a żona bez problemu zaakceptowała (nie wnika w szczegóły, jak ja).
Projekt to Dom w idaredach z Archonu: http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom.../m4d77278463e3d

Wjazd na działkę jest od południa (lekko na zachód). Pomijając już temat wad i zalet tak usytuowanej działki, zastanawiam się nad kilkoma rzeczami i proszę forumowiczów o doradzenie, biorąc pod uwagę załączony szkic:
- z której strony lepiej garaż, L czy P?
- taras główny jak widać jest od płn, możliwy jest też taras z boku
- jeśli chodzi o doświetlenie, to chyba salon zarówno z jednej jak i z drugiej strony będzie odpowiednio doświetlony
- jak duże znaczenie będzie miało to dla kosztów ogrzewania
- w odległości ok. 100m od wschodu i północy jest ściana lasu
- od zachodu 2 działki na sprzedaż i puste pole

Oczywiście podejmuję dyskusję o gustach, ale chciałbym je poznać, najlepiej podparte argumentami. Na chwilę obecną moja decyzja to garaż od wschodu, ....ale dzisiaj coś mi zaczęło inaczej "świtać" w głowie icon_wink.gif. Jak widać, od wybudowanego sąsiada będę będę odsunięty w głąb (ja 9m, on 5m od frontu).

Proszę o opinie.

Brak obrazka

DSC01446.jpg

Link do komentarza
1. Szerokość działki wskazuje, ze nie da rady tam umieścić tego domu.
2. Nie wiadomo co i jak będzie zabudowane na tej wolnej działce.
3. Biorąc pod uwagę pkt.2, wydaje się, że garaż po lewej stronie, będzie dawał więcej intymności dla salonu i tarasu - jeśli jakimś cudem da radę "wpasować" ten dom, w ta działkę. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Owszem, dom jest na działkę 20,30m. Ale będzie o te kilka cm zwężony, więc cudu tu nie trzeba.
Jeśli chodzi o intymność, to obawiałem się o nią właśnie w przypadku salonu z lewej strony (puste pole, miną lata, zanim coś tu powstanie, bo działki nie są podzielone, ale MPZP zakłada pod budowę jednorodzinną).
Cały czas myślę jeszcze o doświetleniu i słońcu. Nie chcę się prażyć jak jaszczurka, ale co nieco promieni wskazane, o jakiejkolwiek porze (najlepiej z rana lub wieczorem).
Link do komentarza
Cytat

Jeśli chodzi o intymność, to obawiałem się o nią właśnie w przypadku salonu z lewej strony (puste pole, miną lata, zanim coś tu powstanie, bo działki nie są podzielone, ale MPZP zakłada pod budowę jednorodzinną).



Moim zdaniem.
Po prawej wiesz co masz i co więcej jest uskok w linii zabudowy.
Po lewej nie wiesz co będzie, ale raczej na pewno, linia zabudowy taka jak Twoja.
Link do komentarza
To fakt, wiem co już mam z tej strony. Z drugiej to zagadka. Nieprzekraczalna linia zabudowy to 5m dla wszystkich działek (MPZP). I jestem drugi, co chce dalej niż 5m. Hmmm, bajbaga, trochę mi namieszałeś icon_wink.gif. Ale o to chodziło, bo wątpliwości mnie dzisiaj naszły. Może by jeszcze dalej w głąb się przesunąć? icon_wink.gif
Jeśli chodzi o strony świata, to według Twojej podpowiedzi, miałbym z rana słońce na tarasie (z tyłu i z boku), te słabsze, bardziej dla mnie pożądane. Jeśli druga strona, to zachód słońca.
Link do komentarza
Ja mam wejście i wjazd od zachodu balkon od północy garaż po prawej , jest ok ale zdecydowanie poprawiła sie sytuacja termiczna w domu odkąd od północy mam sąsiadów bo jednak w wietrzne dni a takie nawet od północy się zdarzają mniej wieje i w domu jest jakby cieplej
Link do komentarza
Kiwaczek .... rozważałem odsunięcie domu w głąb działki, ale troch mi szkoda, bo za domem jednak zawsze bardziej intymnie. Oddalę się w głąb nawet o 10m, ale chciałbym z tyłu działkę. Z drugiej strony takie oddalanie to ...ciągnięcie mediów. Ustawianie projektu w ten sposób odpada, jakoś mało praktycznie i estetycznie. Nie przekonuje mnie.

gaweł ...właśnie interesowała mnie sytuacja termiczna, tym bardziej, że na północy miałbym wyjście na taras, z boku również (płn.-zach.). Czy czekałyby mnie duże straty ciepła?
Link do komentarza
To zalezy jakie masz okna, ja mam 2 podwójne balkonowe po jednym na każdej kondygnacji i jest ok na prawde. A wiatry w sumie wieją przewaznie z zachodu przybajmniej w Waeszawie. Więc tego bym sie nie obawiał.
Mam dom odsunięty o 10m od drogi jest ok i z mediami nie ma problemu Rura PE do wody to nie jest droga podobnie jak za kabel 5x15 też krocia nie zapłacisz a trzeba się liczyć o ile to nie jest zurbanizowany juz teren, że kiedyś ktoś powie cofnijmy miedze o 2 m to będziemy mieli piękny chodniczek z polbruku free i co wtedy ????. Mam działkę o dlugości 45m i na prawde nie ma problemu z tym że ma szerokości 28
Link do komentarza

ja też mam dom z wjazdem od południa, dom z konieczności jest odsunięty od drogi o prawie 100m (bo po drodze są 2 inne działki) - wygląda to tak
mapa_terenu_budowy.jpg
studzienke kanalizacyjną miałem na działce, pociągniecie kilka metrów dodatkowego kabla od słupa to nie jest problem, jedynie woda może cię wyjśc trochę drożej...ale wydaje mi sie że to koszty nieporównywalne z kosztami całej budowy, bo położenia domu później już nie zmienisz....

jestem odsunięty od północy, bo jak zaczynałem budowę, to w MPZP była tam namalowana droga(po aktualizacji planu znikła) ale powiem ci szczerze, że tego miejsca od północy to w ogóle nie wykorzystuję - przede wszystkim od zachodu, a teraz mimo że nie wszysto jeszcze mam porobione, to od południa - dużo lepsze nasłonecznienie wiosną,latem i jesienią.
Taras od północy to średnio udany pomysł, ja bym bardziej przesunął go na zachód, jak jest taka możliwość

Link do komentarza
Dzięki za odpowiedzi.
Z tym odsunięciem od drogi 9m, to myślałem, że hardcore. Gościu w UG pyta się mnie po co? Przecież tam jest cisza, zero ruchu, a jeszcze media trzeba będzie ciągnąć dalej. Zacząłem się zastanawiać, ale poniżej 8m nie chciałem zejść (widzę dookoła ile to 5m, a ja lubię przed garażem posiedzieć). Chyba jednak będzie 10m. Gaweł ...długość działki masz podobną. Nie zakładam, żeby Ci brakowało miejsca za domem, bo i tak z 22m zostaje? A u mnie z tyłu nie graniczę z działką budowlaną i tak już pozostanie, kilkadziesiąt metrów rolnej i ściana lasu.

Aby temat rozmowy nie schodził na wyższość działek północnych nad południowymi (bo tego sporo w necie), to zapytam się: patrząc się na szkic, który przedstawiłem, ...jak byście ustawili ten dom? A może jednak niewłaściwy na taką działkę projekt wybrałem? Sugerowałem się przestrzenią, wpadającym światłem do salonu z każdej strony i ..kuchnią od północy (byle nie od południa).
Link do komentarza
Zerknij na skrzynke tak to mniej wiecej w realu wyglada

Jeszcze jedna ważna sprawa niby oczywista a zapomniałem, mianowicie im dom dalej od drogi tym wiekszy podjazd który może być parkingiem gościnnym, Ale bez przesady bo trzeba odśnieżać w zimie icon_biggrin.gif
Link do komentarza
To nie jest tak do końca z tą furtką, Ponieważ nie mam drogi docelowej więc nie robiłem ogrodzenia również docelowego. Działka jest ogrodzona siatką a brama jest z furtką też tymczasowa. Co do tarasu to jest sprawa dalsza nikt już nie robi lanych postumentow pod taras bo to ani praktyczne ani ładne ani bezpieczne z uwagi na poślizg. O tarasie zdecydujesz jak zamieszkasz czy bedzie z egzotyku, kompozytu, czy polbruku Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Nad sensem tarasu z boku się zastanawiałem, tym bardziej wylewanego, bo tak jak piszesz, ani to ładne, ani bezpieczne.
Taras z tyłu jednak zostanie, bo tak chyba musi być, jest częściowo zadaszony. Jeśli chodzi o boczny to miał on mieć max 2m szerokości, bo zaraz działka sąsiednia.
Wyjście boczne jednak bym zostawił, a w przyszłości zadecydował czy miejscem ewentualnego przesiadywania będzie bok domu czy front (jako alternatywa dla tylnego tarasu). I wtedy bym pomyślał o podłożu tego miejsca.

PS. Jednak boczne wyjście też nie ma sensu. A wielkie okna w jadalni zamienię na mniejsze okno. I tak będzie sporo światła. Edytowano przez Bruce (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

jak dla mnie projekt jest ok, zlikwodowałbym tylko balkon - wtedy możesz dać z tamtej strony zamiast drzwi zwykłe okna
Z takiego balkonu i tak nie będziesz korzystać, chyba że do suszenia prania icon_biggrin.gif



Fajnie, że poruszyłeś temat samego projektu, bo z tym też walczę. Balkon będzie zlikwidowany, to pewne.
Zamiast tego okna. Na dole ta oszklona część zastąpiona będzie oknami i zlikwidowany grzejnik kanałowy.
Na górze pomieszczenie 2 i 3 będą połączone (sypialnia + garderoba). Zastanawiam się nad połączeniem 5 i 6,
bo skoro mam garderobę, to tu mogę mieć większe pom. gospodarcze. Jakieś propozycje?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Przeważnie dawni pracownicy energetyki. Zlecanie im wykonawstwa ma ten plus, ze wszelkie papiery załatwiają między sobą i nagle się okazuje, że wszystko jest zrobione na tip - top.     Ale na koszt wnioskodawcy. Więc lepiej już zlecić to bezpośrednio, bo jeden pośrednik mniej. Oczywiście, byle komu zlecić nie da rady  i żadne uprawnienia nie pomogą.     Nie tylko w dziale technicznym. Inni pracownicy też odpowiednio skierują.     To zależy na kogo prawnie jest istniejące. Nie możesz mieć dwóch, a jeśli zostawisz stare, a złożysz wniosek o nowe, to zapłacisz za każdy kilowat mocy przydzielonej. Tu trzeba mieć wszystkie informacje aby to odpowiednio rozegrać. Za przydział mocy się płaci.     Nie. Najlepiej podać powód, że to wyniesienie układu pomiarowego na zewnątrz. Wtedy, jeśli nie będzie zmiany wielkości zabezpieczeń przedlicznikowych, to nic nie zapłacisz za przydzial mocy. Ten wykonawca, który wykona nowe przyłącze powinien wszystko Ci załatwić, aby było jak najkorzystniej.   To jest naprawdę taki układ, że ja załatwiłem u siebie wymianę przyłącza w ciągu 24 godzin i żadnych papierów nie tworzyłem. Wykonałem tylko jeden telefon. Gość przyjechał o 17-tej wieczorem, pooglądał sytuację, oznajmił, że o 7 rano następnego dnia się stawia z ekipą i do południa następnego dnia wszystko było zrobione, licznik przeniesiony.  Tylko ja nie miałem sąsiada.   PS. Do kogo zadzwonić, dowiedziałem się "na wsi". Ludzie wiedzą, kto takie sprawy załatwia.
    • Obiekt istniejący, przecież jedno przyłącze już jest, umowa i pobór prądu też są. Proszę jednak spróbować popytać kto w okolicy wykonuje zlecenia dla energetyki. Bo w ogóle tej instalacji najpierw powinien przyjrzeć się elektryk. Podstawowa sprawa to choćby to jakimi przewodami zrobiono to przyłącze,  przewidując jakie obciążenie pobieraną mocą. Może się okazać, że jest ono po prostu przeciążone, gdy musi zasilić dwa gospodarstwa domowe. Wtedy zrobienie nowego przyłącza i tak będzie techniczną koniecznością.  Ponadto nawet jak się je zrobi to przecież trzeba uzgodnić przeniesienie zabezpieczenia starego przyłącza w inne miejsce (do sąsiada). Pod względem papierkowej roboty też trzeba będzie zmienić starą umowę i z tym może być niezłe zamieszanie.
    • Każdy ma licznik w swojej części domu. Teraz jest tak, że na strychu jest jedno zabezpieczenie bezpiecznikiem 25A. Nie ma zabezpieczeń po obu stronach, bo jakby było to by to działało tak jak piszesz.  Byłem w dziale przyłączeń w Malborku, niestety Pan który tam siedział dam nam tylko wniosek o nowe przyłącze.    Jeszcze takie pytanie - to wnioskować o nowe przyłącze musimy tak, jakbyśmy w ogólne nie mieli żadnego? (Bo wnioski się różnią w zależności od tego, czy to nowy obiekt czy istniejący) i czy nie będziemy musieli podawać informacji na temat instalacji sąsiadów? 
    • Komentarz dodany przez Mojka: Zależało mi żeby mieć funkcjonalną łazienkę i taka jest. Na toalecie zamontowaliśmy deskę myjącą, jest też spora wanna z deszczownicą no i dużo miejsca do przechowywania
    • Od kilku lat moda łazienkowa nieustannie cyrkuluje wokół kilku standardowych trendów i tak naprawdę co sezon poznajemy jedynie ich wdzięczne modyfikacje. Przyczyną dla której niezmiennie oscylujemy pomiędzy ewoluującymi stylami glamour, boho, skandynawskim czy też industrialnym, są ich wspólne wartości. Ekologia i personifikacja – to słowa klucze, które otwierają drzwi do każdej nowoczesnej łazienki, bez względu na stylistyczną bazę według której została zaprojektowana. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wystroj-wnetrz/lazienka/a/113806-jak-urzadzic-nowoczesna-lazienke-trendy-lazienkowe-na-rok-2025
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...