Skocz do zawartości

Komin wentylacyjny


Recommended Posts

dziwny projekt, moim zdaniem projektant się nie popisał z tymi kanałami
kominki wentylacyjne to pomysł szatana, kanały wentylacyjne w ten sposób rozwiązane - również
dałoby radę zebrać to wszystko w dwa normalne/porządne kominy, przybudowane do ścian wewnętrznych,

na Twoim miejscu pomolestowałbym projektanta i szeryfa - w końcu za coś kasę wzięli


co do spiro to ja znam z ocynku lub podobne, takie flex z alu to moim zdaniem nie spiro, ale ja jestem starej daty więc pomińmy to
Link do komentarza
Cytat

Myślałem nad tym aby z piwnicy poprzez dolną łazienkę zrobić kanały murowane do poddasza a tam już rurą podciągnąć do kominków.
Pozdrawiam


Uważam,że to dobre rozwiązanie ,tylko czemu tego nie zrobiłeś na etapie stawiania murów ?
Wiem,że teraz to musztarda po obiedzie ale ten kto ten dom projektował to (nie naśmiewając się z Ciebie ani Twojego domu ) chyba się uczył na nim sztuki projektowania .

Cytat

co do spiro to ja znam z ocynku lub podobne, takie flex z alu to moim zdaniem nie spiro, ale ja jestem starej daty więc pomińmy to


icon_lol.gif No staruszek z Ciebie .
W sklepie jak się dopytywałem o rurę do okapu to gość pokazał mi taka aluminiową co można ją wyginać i rozciągać do pewnej długości teraz nie pamiętam ile no i on nazwał ją ,że to spiro.
Link do komentarza
No z projektantem ciżęko się gada, szeryf jest ok. Dom miał nam odpowiedać pod kątem rozmieszczenia pomieszczeń i ustawienia i wielkości, nad wentylacją miał myśleć projektant no i wymyśłił, wziął kasę i twierdzi że wszystko jest dobrze. Jak murowałem ściany, lałem stropy nie pomyśłałem nad wentylacją za to teraz nie daje mi spokoju.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Jak murowałem ściany, lałem stropy nie pomyśłałem nad wentylacją za to teraz nie daje mi spokoju.
Pozdrawiam


To Ty nie musiałeś myśleć to projektant powinien pomyśleć i rozrysować je na projekcie a murarze to co spali jak murowali? Przecież też powinni coś doradzić ,o coś zapytać.
Link do komentarza
Cytat

toć napisał jak murowałem, znaczy się murarzy tam nie było


Ja też używam często zwrotu,że murowałem czy buduję dom a rzeczywiście to robi kto inny i z stąd moje takie przypuszczenie.
Link do komentarza
Witam. Muruję sam i robiłem to według projektu myśląc, że wszystko jest ok.
A, buduję mój pierwszy dom i jak ktoś gdzieś na forum napisał pierwszy dla wroga, drugi ... trzeci... no przy trzecim już bym pewnie o wiele mniej błędów popełnił.
Aczkolwiek już przy projektowaniu zastanawiałem się dlaczego tak jest rozwiązana wentylacja, projektant mocno mnie przekonywał, że jest dobrze, a jest jak widać i muszę to jakoś rozwiązać dlatego psotanowiłem popytać tu na forum i będę rozmawiał z szeryfem mojej budowy.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam. Muruję sam i robiłem to według projektu myśląc, że wszystko jest ok.
A, buduję mój pierwszy dom i jak ktoś gdzieś na forum napisał pierwszy dla wroga, drugi ... trzeci... no przy trzecim już bym pewnie o wiele mniej błędów popełnił.
Aczkolwiek już przy projektowaniu zastanawiałem się dlaczego tak jest rozwiązana wentylacja, projektant mocno mnie przekonywał, że jest dobrze, a jest jak widać i muszę to jakoś rozwiązać dlatego psotanowiłem popytać tu na forum i będę rozmawiał z szeryfem mojej budowy.
Pozdrawiam


Ano w tym powiedzeniu jak się sam przekonałeś jest zawarta sama prawda icon_biggrin.gif
To w takim przypadku było trzeba trafić wcześniej na forum i błędy byśmy rozwiązali (pisząc byśmy mam na myśli wszystkich forumowiczów a nie tylko siebie) i widzisz ja zawsze powtarzam,że nie można bazować na tylko jednej opinii ,ale pociesz się że nie Ty pierwszy nie ostatni icon_lol.gif
Link do komentarza
Takie tam.

Integralna częścią projektu budowlanego, jest „projekt” wentylacji – zawsze tak było.

Projektant „załatwiał” (i załatwia) to rysując kanały wentylacyjne , określając ich minimalny przekrój. Starczało to do czasu wprowadzenia szczelnej stolarki. Teraz, co bardziej kumaty i zgodnie z ciążącym na nim obowiązkiem, wylicza również „nawiewaki”.
Niestety wiekszość projektantów wentylację olewa - czego przykładem jest opisywana sytuacja.

Nie bardzo rozumiem dlaczego jest takie parcie na spiro ? Przecież te kanały muszą iść w pionie i bez zakrętów.
Jest duży wybór kanałów sztywnych o różnych przekrojach i kształcie z odpowiednimi sposobami mocowania ich na scianie.

Po co murować kanały wentylacyjne w piwnicy, skoro nie ma potrzeby aby zaczynały się przy podłodze?

Można również rozpatrzyć wariant zdecentralizowanej wentylacji mechanicznej wywiewnej , działającej okresowo, co pozwoli na prawidłową wentylację tego budynku w lecie – bo opisywane tu „sposoby” zakończenia kanałów wentylacyjnych dachówkami kominkowymi, tego niestety nie zapewni.
Link do komentarza
Biorąc pod uwagę zasady, powinieneś mieć następujące piony wentylacyjne;

- w lewym dolnym rogu (lub ewentualnie, lewym górnym na ścianie działowej) 3 „piony” dla pomieszczeń 0/3, 1/6, 2/5,

- w prawym dolnym rogu dla pomieszczenia 1/3 + ewentualnie dodatkowy dla okapu nad kuchnią,

- dla salonu, i kotłowni, sprawa załatwiona istniejącym kominem.

W zasadzie nie masz innej możliwości, bo ściany wewnętrzne są poprzesuwane względem siebie na poszczególnych kondygnacjach. Każde inne umiejscowienie przewodów (kanałów) wentylacyjnych spowoduje, że „wyrosną” na środku pomieszczeń poddasza.

Jakby na to nie patrzeć, łazienka (2/5) nie będzie w stanie przewietrzyć góry (poddasza) i tak, czy siak trzeba będzie zastosować wentylator wyciągowy.

Co do materiałów, to nie ma problemu – każdy się nada, np. rury PCV kanalizacyjne, lub spustowe od rynien, plusem jest to, że mają „bogate” akcesoria i kształtki, oraz można dobrać ich średnicę do tych dachówek wentylacyjnych . Kratki wentylacyjne mogą być w suficie.



To, moim zdaniem – oczywiście. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Witam. Dzięki za konkrety. Sam właśnie się zastanawiałem czy kratka może być w suficie.
Myślę, że w łazience na piętrze może lepiej by było kratke umieścić gdzieś w rejonie środka łazienki, ewentualnie bliżej drzwi. Tylko teraz pytanie czy poprowadzić wentylację prosto odrazu nad dach, czy złamać rurę i podprowadzić ją poddaszem jak najwyzej na dach /kominek przy samej kalenicy/ aha tam nie będzie okna dachowego, zrobiłem okno w ścianie szczytowej.
Pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...