Skocz do zawartości

Ocieplenie sufitu w piwnicy


Recommended Posts

Witam,

Mam dom piętrowy z piwnicą
Budynek jest ocieplony ale, od podłogi na dole strasznie ciągnie więc trzeba chyba ocieplić strop.
Piwnica jest nieogrzewana, w tej chwili jest około 12 stopni pewnie jak przyjdzie zima spadnie gdzieś do 5 (obserwacje z tamtego roku).
Podpowiedzcie jakiego materiały użyć, jakiej grubości. I czy w ogóle przyniesie to "jakiś" efekt.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Jeżeli masz już ocieplać to podłogę z wierzchu - na strop połóż styropian, potem płytę OSB, i na to gąbkę i panele drewniane. Oczywiście o ile możesz tak zrobić. całość ok 8cm. - najlepiej napisz jaką masz podłogę w domu.
Może wystarczy, że zamiast zimnego betonu lub płytek dasz drewno ?
Link do komentarza
W pokoju powyżej piwnicy na podłodze znajduje się od dołu: cement, deski, pianka, panele-> panele kładzione 2 lata temu nie przyniosły żadnego efektu cieplnego.
Dodam, że w piwnicy jest zimno oraz mokro, podmaka podłoga, zimą zawsze było pompowanie do czasu zrobienia podkopu do drenu i połączenie go z kanalizacją. Jednak mimo wszystko czuć wilgoć.
Link do komentarza
Witam. Jak możesz to rób jak radzi Draagon ociepl podłogę, tylko ja bym dał styropian grubości 10 cm, tak będę robił u siebie w domu, ale ja nie mam jeszcze posadzek, a Ty już chyba mieszkasz, ponadto w piwnicy na podłogę dam 15 lub 20 cm styropianu.
Jeśli nie możesz na posadzce dać ocieplenia to zostaje Ci sufit w piwnicy i tu możesz dać albo styropian albo wełnę, czym grubiej tym lepiej, ale to zależy wszystko od wysokości od posadzki do sufitu, abyś za bardzo nie pomniejszył wysokości pomieszczenia.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Zrywanie panel i kładzenie ich na nowo to raczej nie najlepsze rozwiązanie dla mnie, dlatego odrzucam ten pomysł.
W piwnicy mogę się schylać nawet o te dodatkowe 10 cm byle w pokoju było cieplej. Jeżeli chodzi o wełnę to w jaki sposób ją kłaść i mocować na suficie? Styropian rozumiem, że na klej mocować? Coś jeszcze na niego?
Link do komentarza
zazwyczaj jedyną osobą proponującą ocieplenie od wewnątrz był TB
było zaraźliwe?

w tym przypadku raczej nie ma wątpliwosci, że powinno się to zrobić od strony zimnej, czyli od piwnicy
myślę,ze ta dycha styro by wystarczyła, choć wiadomo, że im więcej tym lepiej
proponowałbym jednak nie ograniczać się do sufitu, a dać pas styro jeszcze po ścianach, szerokości min 1m
styro zaciagnać klejem i tyle
kwestia jeszcze jak wygląda izolacja z zewnątrz, czy ściany piwnicy są ocieplone choć ten 1m ppt?

a piwnicę zwentylować - pozbędziesz się wilgoci
Link do komentarza
Odpowiadać na pytania:
Podłoga w piwnicy nie jest ocieplona ze względu na to, że czasami była woda po kolana, a częściej po kostki, gdy dołożę 10 cm na podłogę i 10 cm na sufit to będę chodził na czworakach icon_smile.gif
Barbossa, masz na myśli położenie styropianu od wewnątrz na ściany na wysokość 1m od sufitu?
Budynek jest ocieplony ze wszystkich stron, dotyczy to również izolacji zewnętrznej piwnicy. Przez stare okienko, które zostało zlikwidowane w piwnicy widać styropian.
Z tą wentylacją to wątpię. Dom jest stary około 70 lat. Jest to osiedle domków jednorodzinnych, ostatnia ekipa naprawiająca dach, a właściwie właściciel sąsiad powiedział, że cale osiedle ma problem z wodą w piwnicy. Wiosną widać wystające węże od pomp, na szczęście ja sobie z wodą poradziłem.

Teraz pytania:
Rozumiem, że kupuje styropian do ociepleń najzwyklejszy, jaki EPS ? do tego klej do styropianu.
Klej nakładam na styropian plackami czy na całości ? Ponoć są 2 różne szkoły- placki i ramka.
Następnie dociskam do sufitu przy tym w miarę wyrównując. Po położeniu jednego pasa, drugi kładzie się tak, żeby był w połowie poprzedniego, tak trochę wysunięty? Czy równo z poprzednim ?
Po położeniu całości trzeba kłaść siatkę? Wolałbym nie :/
Położony styropian można pokryć cienką warstwą kleju takie niby zagruntowanie ?

Proszę o odpowiedź icon_biggrin.gif
Link do komentarza
tak - od sufitu
ocieplenie podłogi - bez sensu
wentylacja - niekoniecznie zaraz kanał - wystarczą okienka (raczej ciągle otwarte/uchylone) lub jakieś żaluzje, na przestrzał, np pn-płd
eps jaki chcesz, tu nie ma wymogów
dwie szkoły połącz w jedną - będzie tą właściwą
albo zwykły dwuwarstwowo, albo frezowany jednowarstwowo
wystarczy (trzeba) zaciągnąć klejem, siatka zbędna
Link do komentarza
Cytat

to nie siatka trzyma, ona tylko zbroi, czyli wzmacnia powierznię



Siatka nie trzyma( no może troszkę) tylko zapobiega pęknięciom , bez siatki klej popęka, będzie wyglądało strasznie.

Są 3 szkoły przyklejania styropianu:
1. Obwodowo i na placki
2. Na grzebień przy równych powierzchniach
3. Pianką niskopręzną czyli klejem do styropianu.

Wykonawcy klejący na placki- zwykli ignoranci i oszuści, leniwi. oszczędzają i ceną biją innych.
Instrukcja na każdym kleju jest bardzo dokładna i bolix, kabe, strong, euromix, fast itp zawsze podają metodę obwodowo- punktową

można zastosować moją nowatorską metodę piankowo -klejową. Nałożenie pianki jak w instrukcji na opakowaniu i do tego tylko 2 -4 placki dla stabilizacji płyty i super szybkiego schnięcia i sprawdza się to przy suficie doskonale. Po 2 godzinach można obrabiać płyty. Pianka tylko przy równych powierzchniach a dając trochę kleju tradycyjnego można zapobiec pływaniu płyt przy krzywiznach.


Trzeba też brać pod uwagę, że w piwnicy jest wilgotno i styropian na pewno będzie miał gorsze właściwości izolacyjne.
Link do komentarza
Cytat

A co gdyby zamiast styropianu zastosować wełnę ? Byłoby to może lepsze rozwiązanie. Tylko na jakiej zasadzie ją przyklejać i jaka to ma być wełna. Zwykła czy jakaś specjalna?

Dzięki za odp, czekam na więcej icon_smile.gif


Oczywiście, że lepsze, ale niestety prawie dwa razy droższe. Do mocowania wełny robi sie takie stelaże z profili.
Link do komentarza
Czy ty kotłownie chcesz tą wełną wyłożyć ?? Czy zawilgoconą piwnicę ?? I od kiedy to styropian ma gorsze właściwości izolacyjne przy kontakcie z wilgocią ?

Zrób sobie test - połóż sobie styro i wełnę na mokrej podłodze i poczekaj co będzie suchsze z drugiej strony.

Poza tym piwnica ma to do siebie, że zazwyczaj jest w gruncie - a jak w gruncie to być może uda ci się ją pogłębić o te 20cm. Dasz porządną izolację to i woda nie będzie ci wchodzić.

A jak masz chłód bijacy z piwnicy.. - to ja ci powiem że masz świetny GWC. - latem tylko otworzyć drzwi od piwnicy i masz świetne chłodzenie domu
Link do komentarza
Cytat

Czy ty kotłownie chcesz tą wełną wyłożyć ?? Czy zawilgoconą piwnicę ?? I od kiedy to styropian ma gorsze właściwości izolacyjne przy kontakcie z wilgocią ?

Zrób sobie test - połóż sobie styro i wełnę na mokrej podłodze i poczekaj co będzie suchsze z drugiej strony.

Poza tym piwnica ma to do siebie, że zazwyczaj jest w gruncie - a jak w gruncie to być może uda ci się ją pogłębić o te 20cm. Dasz porządną izolację to i woda nie będzie ci wchodzić.

A jak masz chłód bijacy z piwnicy.. - to ja ci powiem że masz świetny GWC. - latem tylko otworzyć drzwi od piwnicy i masz świetne chłodzenie domu



Skąd to moje wahanie? Bo właśnie wczoraj byłem w jednym z centrów budowlanych i doradca/ sprzedawca powiedział, że od styropianu będzie wychodził grzyb, on by raczej położył wełnę to niby jest tańsze rozwiązanie od styropianu. Powiedział, że m2 styro to koszt 35 zł ! Koleś naciągać ?

Z tym pogłębieniem to nie tak prosto dookoła piwnicy idą dreny przy ścianie odkryte (taka rynienka) + przez środek piwnicy też musi iść jakiś dren bo na krzyż między dwoma kątami powstaje dziwne wypłukane zagłębienie.

Tak to chłodzenie jest dobre, chociaż latem i fajnie przyjemnie i chłodno w domku bez otwierania drzwi do piwnicy- taka druga lodówka.
Link do komentarza
  • 3 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Sadza jest dowodem na kiepskie umiejętności palacza, który źle dobiera paliwo, albo stosuje w danym piecu nieodpowiednie, i/albo nie potrafi zadbać o dobry nawiew powietrza. Jestem ciekawy, czy Ty sobie poradziłeś z tym i na czym to polegało.    PS. Nie mam sadzy w kominie, albo ilości wręcz śladowe. Nie mam też sadzy na drzwiczkach wewnątrz pieca. 
    • Pamiętam czasy jesienne na wsi, kiedy kapustę kiszono w 200-litrowej, dębowej beczce. Wybrana dziewczyna wtedy musiała wyszorować nogi i podkasywać kieckę, bo to one, na boso, deptały w beczce kapustę. Za moich czasów dziewczyny już nosiły majtki, ale starsi wspominali wtedy czasy, kiedy na majtki żadnej na wsi stać nie było... A fuczki robisz czasem?
    • Dwa wiadra sadzy to już dużo, tak trochę więcej jak pół wiadra urobku powinno być po każdorazowym regularnym czyszczeniu.    Dodam, że sadza, czarny osad, to czysty węgiel i nadaje się idealnie do ponownego spalenia, wytrącenie sadzy w kanele lub kominku świadczy o niepełnym spalaniu paliwa.    Mój sąsiad miał zawsze sadzę po czyszczeniu kanału dymowego, jak mu pokazałem, że to jest paliwo do ponownego spalenia, to przestał wywalać.
    • Tak właśnie jak opisałeś. Do kapusty (już dawno sam nie kisiłem) nigdy nie dodaję żadnych warzyw, a tym bardziej kminku. Do kiszenia mam wielki kamienny garnek, a całe, małe główki kapusty wkładam pomiędzy warstwy, kapusy szatkowanej. Doskonałe są nadziewane farszem mięsnym (po uprzednim wyjęciu części wewnętrznych liści). Do przygotowania gołąbków z włoskiej kapusty (ta się najbardziej nadaje), dodaję do farszu, posiekaną kapustę kiszoną gdyż znakomicie podbija smak.
    • Jak tylko kupiłem ten dom, jakieś 5 lat temu, wezwałem kominiarza żeby wyczyścił komin. Dom był kiedyś ogrzewany piecami kaflowymi.Przyjechał Pan, pokazał mi swoje uprawnienia i zabrał się do pracy. Wybrał 10 wiader sadzy z wyczystki następnie zajrzał przy pomocy lusterka do komina czy jest przelot, wypisał papier, wziął pieniądze i pojechal do domu. Nawet nie wrzucił szczotki do komina bo stwierdził że nie trzeba. Więc sam się za to zabrałem i wyszczotkowalem ten komin co skutkowało jeszcze dwoma wiadrami sadzy. I tak właśnie wygląda przegląd kominiarski w naszym kraju. Nie twierdzę że tak jest wszędzie ale podejrzewam że większość przypadków tak wygląda.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...