Skocz do zawartości

Projekt domu dla kilku pokoleń


Recommended Posts

Napisano
Prawdę mówiąc szukanie projektu coraz bardziej mnie męczy. Może dlatego, że po pierwsze nie wiem jakie zmiany można by było w takich projektach zrobić, a po drugie nie mam w ogóle orientacji czy pokoje nie za małe, czy okna w dobrych miejscach. A w ogóle jest tak mało projektów domów dwulokalowych do 140 m2, że nie ma co wybrać.

Wybrałam chyba 3 najbardziej sensowne i mam nadzieję, że mądrzejsi ode mnie coś doradzą lub odradzą.

Pierwszy to Dom w Bławatkach.
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom...392e1f6c,1075,p
Oczywiście jak zawsze wiele pytań. Mój mąż ma 190 cm wzrostu i czy da on radę normalnie funkcjonować na tym poddaszu?
Czy podniesienie ścianki o jeden pustak nie sprawi, że powierzchnia użytkowa przekroczy 140m2?
Czy ta radę zlikwidować ten chyba to się nazywa wykusz? w jadalni i zrobić troszkę większy balkon na górze ze schodkami od razu na taras za domem?
Działkę mamy 25 m, trzeba by było zlikwidować okna od strony garażu, bo inaczej się nie zmieści (musimy zachować od sąsiada 4m, a od drogi 6m). Czy wtedy w ogóle mogę mieć balkon na górze?
Czy ewentualnie można wystąpić o nowe WZ i czy jest wtedy szansa, że zmieniliby niektóre punkty w dotychczasowych warunkach?

Moim zdaniem zaletą tego projektu jest garaż, lepiej jak się go od razu wybuduje niż później bo to później może trwać długo oraz dwa pokoje na dole, akurat sypialnie dla Mamy i Babci, a w przyszłości może jakiś gabinecik dałoby się zrobić.

Drugi dom to Nastrojowy:
http://nowydom.onet.pl/dwulokalowe/projekt...8,1,14.htm?nr=1
Tutaj salon Mamy jest za mały, ma tylko 17,5m2 a jeszcze jest razem z aneksem kuchennym. Czy da radę powiększyć go o jakieś 5 czy 6 m2? No i myślałam nad tymi tarasami na górze. Ten z dwóch pokoi chciałabym zlikwidować a ten z sypialni pomniejszyć żeby tylko taki mały balkonik był, coby świeżego powietrza rano zaczerpnąć i pościel wywietrzyć. Czy te zmiany jednak nie spowodują, że znów ta powierzchnia nie przekroczy 140m2?

No i trzeci. Sosnówka:
http://nowydom.onet.pl/do-realizacji-etapa...,1,15.htm?nr=40
Tu zostawiłabym tylko bryłę. Na parterze trzeba by było wygospodarować dwa salony z aneksami kuchennymi ok 25 m2, sypialnię 10m2, łazienkę 5m2 i małą ubikację a to wszystko logicznie podzielić na dwie osobne przestrzenie z osobnym wejściem i schodami do góry. Czy to jest w ogóle wykonalne? Na górze byłyby 3 sypialnie bez salonu i kuchni.
Napisano
dlatego jeszcze raz się powtórzę, warto wydać więcej pieniążków i wybrać projekt indywidualny.
Architekt uwzględni wszystkie wasze chcenia i dostosuje je do możliwości i metrażu
dzwoniłaś już poszukać? zawsze możesz mu pokazać co Ci się podoba na projektach gotowych a on niech kombinuje środek. Jeśli idzie o pokoje to my sypialnie dzieci mamy po ok 12m2 użytkowej i tu architekt twierdził że to jest minimum żeby "dziupli" się we własnym domu nie dorobić
pamiętaj że lukarny, balkony i wykusze podrażają koszty budowy domu.
dom w bławatkach moim zdaniem zbyt naściubiony, ten pokoik 7m2 to jakaś porażka normalnie :/
Napisano
Dzwoniłam i pytałam. Projekt indywidualny najtaniej z instalacjami znalazłam za 11 000 zł.
I w sumie po rozmowie ze wszystkimi zainteresowanymi umówimy się na spotkanie tam właśnie. Przyniesiemy ze sobą projekty, które nam się podobają, niech coś doradzi. A jak doradzi na nie to będziemy robić indywidualny.
Znalazłam jeszcze 3 projekty, ponad 140 m2, które też nam się spodobały:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom...388c972f49,1075
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom...27d5822cae,1075
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom...26af1f1cbe,1075
Napisano (edytowany)
Cytat

Czy ewentualnie można wystąpić o nowe WZ i czy jest wtedy szansa, że zmieniliby niektóre punkty w dotychczasowych warunkach?

Moim zdaniem zaletą tego projektu jest garaż, lepiej jak się go od razu wybuduje niż później bo to później może trwać długo oraz dwa pokoje na dole, akurat sypialnie dla Mamy i Babci, a w przyszłości może jakiś gabinecik dałoby się zrobić.



1. Małe szanse (żeby nie powiedzieć: żadne).
2. Garaż, garaż... a co stoi na przeszkodzie, żeby projektant od razu zaprojektował wolnostojący garaż na działce? I od razu objąć go PnB??? W jednej cenie...
Na 25 arach powinien się zmieścić.
3. Projektant może zmienić w projekcie bardzo dużo, pod warunkiem, że nie koliduje to z WZ. Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Napisano
Cytat

Dzwoniłam i pytałam. Projekt indywidualny najtaniej z instalacjami znalazłam za 11 000 zł.
I w sumie po rozmowie ze wszystkimi zainteresowanymi umówimy się na spotkanie tam właśnie. Przyniesiemy ze sobą projekty, które nam się podobają, niech coś doradzi. A jak doradzi na nie to będziemy robić indywidualny.
Znalazłam jeszcze 3 projekty, ponad 140 m2, które też nam się spodobały:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom...388c972f49,1075
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom...27d5822cae,1075
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom...26af1f1cbe,1075




Witam
Dlaczego nie poszukasz wśród budynków piętrowych, przecież te dachy napchane watą lub innym badziewiem, obłożone folią i kartonem to dom?
Nie ma zupełnie projektów dwurodzinnych dla normalnych ludzi, ale jak już przerabiać projekt to wziąć przemyślany wzór.
Pozdrawiam
  • 4 miesiące temu...
Napisano
Cytat

Niekoniecznie trzeba przerabiać. Dom może być i dwurodzinny i do 140 m, mieć duży salon i 2 sypialnie na dole. Wygodny domek o niedużym metrażu M-9 i trochę większy Jacek i Placek.



No, niestety nie było projektu gotowego spełniającego nasze potrzeby więc robimy indywidualny. icon_smile.gif

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Uziom otokowy to bednarka wokół obiektu (czasami bez zamknięcia obwodu), czyli poza jego obrysem. Natomiast Ty planujesz uziom kratownicowy (i bardzo dobrze).     "3 pasma bednarki ..." Tu wystarczy dwa. "4 pasma bednarki krótsze ...  z wąsami..." Prawidłowo.     Szpilki w narożnikach powodują zmniejszenie (wygładzenie rozkładu) napięcia krokowego w chwili uderzenia pioruna czyli poprawiają wtedy bezpieczeństwo. Na pewno nie są szkodliwe.     Prawidłowo.     1. Tak jak wspomniałem, oczka kratownicy nie większe niż 10 x 10 metrów. Mniejsze mogą być zawsze. Kratownicę w betonie wykonujemy ze zwykłej (czarnej!) bednarki lub z drutu zbrojeniowego. Połączenia muszą być zespawane i otulone betonem minimum 5 cm. 2. Wąsy wykonuje się właśnie z FeZn. Wprawdzie Zn w betonie z czasem się rozpuści, ale zabezpieczy tę część która będzie w ziemi poza betonem. A jeśli chodzi o ogniwa galwaniczne to właśnie inne materiały mogą mieć znacznie większy potencjał elektrochemiczny w stosunku do stali, a więc bardziej wpływać na jej korozję.          Przez 20 - 30 lat będzie. Ale czy później? Przy wykopie  na 140 cm miejsce ułożenia na pewno nie znajdzie się w strefie przemarzania, co by było bardzo korzystne, boję się jednak że sprawdzającym instalacje (co 5 lat) nie będzie się chciało robić odkrywki na taką głębokość, więc jakość uziomu po latach będzie nieznana.  
    • Dziękuję, prosiłbym o komentarz do mojego pomysłu na uziom:   1. Wykop będzie o głębokości około 1.4m - to jest niemalże na poziomie wód gruntowych, więc spodziewam się tutaj dobrej przewodności na jego dnie. 2. Na dnie wykopu zostanie wylany chudy beton o grubości 10cm, który zaleje instalacje  2. Wymiary wykopu to około 27m x 13m (budynek ma wymiary 24m x 10m a wykop musi być większy, wiec bedzie wybranej okolo doddatkowo 1.5m z kazdej strony). 3. Na dnie wykopu chcę zrobić kratownicę z bednarki FeZn 25x4 - to jest chyba właśnie uziom otokowy (ciężko mi się połapać w tych różnych nazwach).   Mój pomysł:   Kratownica (taka jak na obrazku - linia przerywana w kolorze czarnym): - bednarka FeZn 25x4 (wg projektu budowlanego) - 3 pasma bednarki wzdluż długiego boku (dwa boczne i jedno przez środek) - 4 pasma bednarki krótsze, przecinajace, z "wąsami" wychodzące na zewnątrz wykopu (do wielokrotnego połączenia z izolowaną płytą fundamentową) - rozważam jeszcze wbicie szpilek w narożnikach wykopu, połączone z kratownicą. - ta kratownica będzie miała również 1 wąs wyprowadzany mniej więcej po środku wykopu w góre do pomieszczenia technicznego jako uziom do calej instalacji elektrycznej budynku (bedzie przepust w płycie fundamentowej)   Prosiłbym o opinie: 1) czy to nie jest zbyt dużo (taka gesta kratownica + szpilki narożnikowe), czy moze jednak dobry pomysl i warty wykonania, a może totalny bełkot? 2) czy "wąsy" poza wykop nalezy wyprowadzić z innego materialu niz FeZn? - (Czytam/ogladam i widze sprzeczne informacje. Niektorzy mowia, ze tak, inni ze nie, bo tworzy sie ogniwo galwaniczne, korozja etc.)  
    • Polecam jednak użycie pacy z grzebieniem przy nakładaniu kleju na płytę. Tylko drobniejszego, np. 5 mm. Łatwiej jest dzięki temu kontrolować grubość warstwy nałożonego kleju, a i potem ładniej sie łączą te dwie warstwy (na podłożu i na płycie. Po przyłożeniu jeszcze lekko poruszamy płytą na boki. Klej się wtedy bardziej równomiernie rozsmarowuje. 
    • Edwarda musiała uważam za prawdopodobnie najlepszego w kraju specjalistę od zabezpieczeń instalacji elektrycznych (w tym uziomów). Ale mam wątpliwości czy w tym przypadku uziom parafundamentowy w postaci płyty byłby rozwiązaniem optymalnym, biorąc pod uwagę także nakład pracy, koszty i specyfikę tego obiektu.  Bo obiekt jest mały, w efekcie wystarczą prawdopodobnie tylko dwa oczka takiej siatki. Ponadto grunt rodzimy pod płytą ma być wymieniany na dużej głębokości (1,4 m) na zagęszczany piasek, czyli coś co przewodzi dość słabo.  Wreszcie uziom otokowy będzie porównywalnie skuteczny. Uziom ułożony na obwodzie wykopu zrobionego na potrzeby wymiany gruntu pod płytą, tak aby miał kontakt z gruntem rodzimym.  Ewentualnie można pomyśleć czy bednarki lub pręta takiego uziomu otokowego nie umieścić wewnątrz żelbetowej belki, np. 25×25 cm zbrojonej 4 prętami. Wolałbym jednak umieścić ja na brzegu wykopu, nie zaś pod płytą.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...