Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
zed37

Wiata na garaż - pozwolenie czy zawiadomienie czy nic ??

Recommended Posts

Witam,

jak sie ma sprawa gdy wiata już jest wybudowana a chce ją tylko obłożyć np drewnem lub OSB po bokach i dorobić do niej drzwi?
Co potrzebuje? Zgłoszenie? Pozwolenie na budowe? Czy tez gdy już stoi i była w projekcie domu mogę jej spokojnie dorobić ściany??


Jedną ze ścian wiaty jest dom a chciałbym tylko uzupełnić 2 ściany + dorobić drzwi



pozdr

Z

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Zbudowanie wiaty sprawi, że formalnie stanie się ona budynkiem, do którego ma zastosowanie wymóg uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenie zależnie od powierzchni i jego usytuowania.




Moim zdaniem, nadinterpretacja.
Wystarczy uważnie przeczytanie definicji PB Art.3.2

Cytat

budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale
związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych
oraz posiada fundamenty i dach;



W orzeczeniach sądowych, związanych z tym zagadnieniem, często pojawiają się następujące sformułowania:

Cytat

Ustawa Prawo budowlane nie zawiera definicji terminu "wiata", tak więc w zakresie interpretacji tego terminu należy odwołać się do jego potocznego znaczenia. W powszechnym rozumieniu za wiatę uważa się "budowlę składającą się z konstrukcji dachowej wspartej na słupkach" (Encyklopedia PWN, Warszawa 1996), "lekką budowlę w postaci dachu wspartego na słupach (...)" (Słownik Języka Polskiego, www.sjp.pwn.pl). W świetle powyższego za podstawowe cechy wiaty uznać należy wsparcie danej budowli na słupach, stanowiących podstawowy element konstrukcyjny (nośny), wiążący budowlę z gruntem.
Wykonanie ścian nie ma natomiast znaczenia dla kwalifikacji danej budowli jako wiaty tylko wówczas, gdy nie są one istotnym elementem konstrukcyjnym, jedynie mają charakter osłaniający.



Ale uwaga, wstawienie tam samochodu, zupełnie zmienia sytuację „prawną” takiego obiektu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego pozwolenia na budowę nie wymagają (wystarcza zgłoszenie) - "wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;"

W tym przypadku prace należy traktować jako przebudowę istniejącego obiektu i potrzebne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...