Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
vip42

Działka rolna - jak uzyskać WZ na 2 domy lub bliźniaka?

Recommended Posts

Witam
Jestem "szczęśliwym" właścicielem działki rolnej o pow. 3008 m^2. Za płotem jest osiedle nowych domków jednorodzinnych i bliźniaków (działki 282/..., te z literką B mają wybudowane bliźniaki).
Gmina od 4 lat uchwala MPZP (teren przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne działki min. 1200 m2) i nie może dostac zgody z min.rolnictwa na odrolnienie (klasa gruntów IIIa i IVa).
Moja działka (zaznaczona na czerwono) ma wpisany dostęp do drogi publicznej (służebność).

Chciałbym na połowie działki się wybudować a drugą część sprzedać. Jak to mam zrobić i od czego zacząć?
I czy przy III klasie (kawałek działki) mam szanse na odrolnienie?
wyrys z ewidencji

DSC01446.jpg


proponowany MPZP

DSC01446.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czy proponowany MPZP (brak zgody ministerstwa na odrolnienie niektórych terenów ale nie dotyczy mojej działki) jest podstawą do podziału działki, uzyskania WZ, jej odrolnienia i otrzymania PnB?

STUDIUM UWARUNKOWAŃ I KIERUNKÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO
GMINY
I. KIERUNKI ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO GMINY
Obszar C20
Dla obszaru ustala się:
- położenie na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych,
- potencjalne tereny rozwojowe pod zabudowę rezydencjonalną ? zamiar sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, z równoczesnym zabezpieczeniem potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej, ze względu na ochronę przyrody i krajobrazu należy uwzględnić szczególną dbałość o walory architektoniczne nowej zabudowy (łącznie ok. 15 ha),
- realizację ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na terenach zabudowy mieszkaniowej, na których one obowiązują,
- pozostałe tereny o charakterze rolnym, z istniejącą zabudową siedliskową ? zakaz lokalizacji nowych siedlisk,
- istniejące ogródki działkowe, teren rezerwatu, teren przemysłu ? rozlewnia wód mineralnych wraz z ujęciami wód oraz niewielkie tereny leśne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy gmina może zabrać część działki na drogę i jaką da cenę za przejętą ziemię (jakaś cena ustawowa, rynkowa, za działkę budowlaną, rolną)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
może
za cenę jaką? rynkową

poszukaj postów bajbagi w temacie działek bo wszystko o oc pytasz nie raz było przezeń poruszane

nie odrolnisz działki mniejszej niż 3k m2, czyli należy zachować właściwą kolejność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

może
za cenę jaką? rynkową

poszukaj postów bajbagi w temacie działek bo wszystko o oc pytasz nie raz było przezeń poruszane

nie odrolnisz działki mniejszej niż 3k m2, czyli należy zachować właściwą kolejność


Szukałem i znalazłem trochę, ale nie znalazłem instrukcji krok po kroku

czyli muszę
1.uzyskać WZ
w tym celu:
-zdobyć aktualna mapkę
-z mapką udać się do energetyki i wodociągów po warunki dostawy mediów (czy jak to zwą)
-wrysować na mapkę budynek (czy to robię ja czy geodeta lub architekt?)
-złożyć wniosek w gminie (na dwa budynki z podziałem czy na jeden budynek?)
2. z WZ wnioskuje o odrolnienie i podział, oraz o nowe WZ na podzielone działki
-z pomocą godety bo bez się nie da (a może da?)
3. z WZ na jednej z działek wnioskuje o PnB
w tym celu:
-kupuje projekt
-adoptuje go
itd

czy taka kolejność jest właściwa czy może coś przeoczyłem (zwłaszcza w 1 punkcie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

skoro nie odrolnisz działki mniejszej niż 3k m2 to chyba nie od podziału musisz zacząć


dlatego chcę zacząć od (patrz punkt 1) zdobycia mapki, zaświadczeń z wodociągów i energetyki oraz zdobycia WZ na całą działkę (tylko nie wiem czy wnioskować o jeden dom czy o dwa domy a może o bliźniaka- skoro są w sąsiedztwie, czy od razu zaznaczać podział czy dopiero później - jak w wątku z którego jest poniższy cytat). Najchętniej to podzieliłbym działkę na 3 x 1000 ale wyjdą wąskie działeczki. Poza tym na mojej działce planowana jest droga (czy to w czymś przeszkadza i czy muszę uwzględnić ją na wniosku o WZ) i podział na dwie działki (czy musze zachować proponowany podział?)

Cytat

dziś byłem w UG z wnioskiem o WZ.We wniosku powiedzieli żeby dopisać budowa 2 domów z podziałem.I wszystko OK.Niestety za słówko "z podziałem" płaci się 107 zł.


cały wątek z cytatu

Chciałbym aby ktoś dokładnie poprowadził mnie za rękę (jak GPS) od czego zacząć, dokąd się udać itp
a jeśli ktoś nie chce tego robić to niech nie psuje tematu (m.in. przez podobne wypowiedzi ciężko wyszukać interesujące i przydatne informacje)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
uzyskanie WZ:
1. dwa egz. mapki zasadniczej (1:1000) z działką i terenem wokół - trzykrotna szerokość frontu działki ale nie mniej niż 50 m (u mnie starostwo: wydział geodezji)
2. warunki przyłączenia do sieci energetycznej (u mnie Enea)
3. warunki przyłączenia do sieci wodociągowej (u mnie UG)
4. decyzja środowiskowa (u mnie UG)

i z tymi papierami składam wniosek

dostałem info, że ministerstwo rolnictwa udzieliło zgody (po ponad 3 latach) na propozycję MPZP i plan powienien zostać uchwalony w ciągu pół roku (po uzgodnieniach i wyłożeniu) góra rok (po uwzględnieniu wniosków o zmiany planu wymagajacych ponownych uzgodnień i wyłożenia.

Warto składać wniosek o WZ (automatycznie zawieszenie na 9 miesięcy)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Bardzo dobra lektura dla kolegi AUTORA - a że Ci się chciało - szacunek !!  
  • Witam, zarejestrowałam sie na tej stronie ponieważ w tym roku rozpoczynam budowę domu. Chciałabym dowiedzieć sie jakie sa mniej więcej koszty wizualizacji projektu budowlanego. Posiadam projekt domu z przed kilu lat, jest to jedynie wersja papierowa. Chciałabym, żeby z tego projektu zrobić projekt komputerowy 3D. Czy robił ktoś moze coś takiego? Będę wdzięczna za wszelkie informacje, jestem zupełnym laikiem w tym temacie. Za zbędne komentarze typu „idź do jakiegos biura architektonicznego” z góry dziękuje. Chce mieć poprostu porównanie cenowe 
  • 1. Nie chce mi się już szukać normy. 2. Pomiarowiec doskonale wie, że ani 25 A, ani nawet gdyby wcisnąć tam 6A to selektywności nie będzie. Mam tylko wrażenie, iż pod pojęciem "selektywność" rozumiemy inne zjawiska. Dla mnie selektywność oznacza, ze obszar działania dwóch zabezpieczeń nie ma części wspólnej. Niestety, wyłączniki nadmiarowo - prądowe tego na pewno nie zapewniają, co wynika z ich budowy. Oczywiście, są zabezpieczenia selektywne, ale one kosztują! A że powinien je instalować ZE, czyli dostawca energii, to już inna bajka. Nie ma go jak do tego zmusić.   Tutaj jest garść informacji o zabezpieczeniach nadmiarowo - prądowych. https://www.budujemydom.pl/instalacje-elektryczne/23926-wylacznik-instalacyjny-nadmiarowo-pradowy-zasada-dzialania-i-cel-stosowania
  • Kolego "retrofood" Ad ad1/ może nawet dać 40x4,  tylko po co kasę ma wrzucać w wykop do uziomu bud. gosp. ? Ad ad 2/ a jak przyjdzie mu pomiarowiec do odbioru instalacji , to wpisze w protokół "brak selektywności " - i po co mu to ?   Pozdr
  • Ad. 1. Dałem Ci linki do artykułów, gdzie wszystko jest napisane, czytałeś? Ad. 3. Na jaką cholerę w jakimś rurarzu? I po co aż 80 cm? Lubisz kopać rowy? W tekście z linku jest podany sposób układania kabla i rysunki. Zabezpiecza się go rurami tylko w określonych miejscach, jakichś przejść pod drogą czy ścieżką, skrzyżowań z wodociągami, gazociągami itp. I nie zapominaj, że trasa kabla ma być zinwentaryzowana przez geodetę! To się musi potem znaleźć na mapach.   Ad. 1. Proponowałbym jednak 30 x 3 jako przekroj minimalny. Ad. 2. Selektywności nie będzie tak czy inaczej, jest to martwy zapis w prawie i od wielu lat nikt się tym nie przejmuje. Ad. 3. Rura (odcinek) przy poprzecznych przejściach bywa, że musi być stalowa. Zależy od tego co ma być na gorze, chodzi o rodzaj i wielkość obciążeń. Ad. 4. Oczywiście, mogą być 2 kable w wykopie, ale nie zapominajcie o folii nad kablami, tak jak na rysunku.   PS. W płycie fundamentowej też się da wykonać uziom fundamentowy, ale proponowałbym do tego wynająć kumatego elektryka. Malo kto zna technologię wykonywania, szczególnie przy stosowaniu różnych typów izolacji przeciwwilgociowej, a bez tego pewnie się nie obejdzie.
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×