Skocz do zawartości

Wybór wykończenia podłogi na ogrzewaniu podłogowym


Recommended Posts

Ogrzewanie podłogowe stało się popularnym rozwiązaniem. Jednak nie każdy, kto się na nie decyduje, zdaje sobie sprawę z jego specyficznych cech. Istotną sprawą jest wybór sposobu wykończenia podłogi, bo nie każda posadzka będzie w tym przypadku równie dobra.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/12785-wybor-wykonczenia-podlogi-na-ogrzewaniu-podlogowym

Link do komentarza

W moim domu zastosowałem styropian twardy 3 cm(kolorowy!) i na nim bezpośrednio położone są panele podłogowe w pokojach, oraz płytki w kuchni, po uprzednim wzmocnieniu siatką i klejem. Bez zastosowania ogrzewania podłogowego, można chodzić gołą stopą po panelach, a w kuchni zimą wystarczą skarpety na nogach! Latem można sobie na płytkach darować i skarpety. Warto spróbować. Koszt wykonania takiej podłogi to tylko różnica między styropianem pod wylewką 5-10 cm a styropianem twardym do 5 cm na wylewce. Czyli prawie żaden!..

Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Cytat

Prosiłbym o wyjaśnienie w jakich sytuacjach cytuję
"gdy ogrzewanie podłogowe pracuje, to temperatura posadzki od spodu, od strony podkładu może sięgać nawet 55



Nie ma co wyjaśniać - autor napisał bzdurę - i jeszcze zaznaczył, że " i to we właściwie pracującej instalacji"

Link do komentarza
A dlaczego bzdurę? Dopuszczalna temperatura wody na zasilaniu w ogrzewaniu podłogowym wynosi 55°C. Zdarza się, że ktoś ustawi i więcej. Do takiej temperatury może rozgrzać się podłoga w bezpośrednim sąsiedztwie rurek. W przypadku elektrycznej "podłogówki" temperatura może osiągnąć jeszcze wyższąą wartość, gdy odbiór ciepła jest utrudniony, np. w tym miejscu stoi mebel bez nóżek.
O tym jest przecież w tekście:
"Latem rzeczywiście wierzch posadzki może mieć ok. 30°C, ale autor tej wypowiedzi najwyraźniej nie wie, że gdy ogrzewanie podłogowe pracuje, to temperatura posadzki od spodu, od strony podkładu może sięgać nawet 55–60°C, i to we właściwie pracującej instalacji. Im posadzka gorzej przewodzi ciepło, tym głębsze warstwy podłogi będą mieć wyższą temperaturę. W przypadku ogrzewania wodnego maksymalna temperatura, do jakiej nagrzeje się podłoga, to temperatura wody zasilającej, po jej osiągnięciu wymiana ciepła po prostu ustanie. Natomiast ogrzewanie elektryczne wymaga zabezpieczenia przed przegrzaniem, które odcina zasilanie w razie przekroczenia przez przewody i wylewkę określonej temperatury (może to być np. czujnik zatopiony w warstwie wylewki)."
A ludzie mają różne pomysły, w rodzaju przykrywania ogrzewanej podłogi dywanem albo zrobienia na niej parkietu. A gdy jest za zimno to podkkręcają temperaturę. Przy utrudnionym odbiorze ciepła skutek dla wylewki jest chyba oczywisty.
Link do komentarza
Ok. przy zwykłych kablach oporowych w miejscach oddalonych od zabezpieczenia, a przysłoniętych czymś co ogranicza oddawanie ciepła, jest możliwe przegrzanie posadzki lub nawet kabli.
Dzięki za odpowiedż, pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Jeśli chodzi o kamień do wykończenia to polecam steatyt. Kamień z którego robi się kominki bo on akumuluje ciepło. Mamy z takich płytek podłogę w salonie i wystarczy włączyć ją na godzinkę rano, żeby była ciepła prawie przez cały dzień. Żałuję, że nie wykorzystaliśmy steatytu w kuchni, tam są kafle i różnica jest ogromna.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Cytat

W steatycie stwierdzono azbest wiec nie polecalbym.



A w materiałach budowlanych, takich jak bloczki i cegły stwierdzono pierwiastki radioaktywne... i w węglu palonym w piecu też...

Poczytaj, w jakiej postaci azbest jest szkodliwy i rakotwórczy i nie siej paniki!
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Gość Kasia z Arbiton

Na ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdzają się panele winylowe. Winyl stwarza bardzo niski opór cieplny, dzięki czemu ogrzewanie działa efektywnie. Dzięki zastosowaniu paneli winylowych ogrzewanie podłogowe może być bardzo ekonomicznie wykorzystywane, co długofalowo pozwala na widoczne oszczędności w rachunkach.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...