Skocz do zawartości

Plan odnowienia ścian do oceny.


Recommended Posts

Witam,


Na wstępie chciałbym zauważyć że nie mam zamiaru zatrudniać profesjonalnego malarza. Bo nie.

Chciałbym odświeżyć ściany po remoncie. Remont miał na celu usunięcie zagrzybienia z mieszkania, co jest chyba istotne jeśli chodzi o dobór materiałów. W mieszkaniu między innymi wymienione zostały fragmenty tynków. Teraz chciałbym odmalować całość.

Stan początkowy : fragmenty ścian nie malowane od jakiś 10 lat i fragmenty zupełnie pozbawione farby (te po wymianie). Z tego co mi wiadomo to wcześniej na ścianach kładziono farby lateksowe beckersa.

Przygotowanie podłoża:

Usunięcie wszystkich luźnych kawałków farby i uzupełnienie ubytków w ścianie szpachelką. Mycie ścian mydłem malarskim.

Pytanie 1. Czy mycie ścian nie może spowodować że jakieś mikre zalążki grzyba nie zostaną wtarte w ścianę i podlane? Pytanie 2. Czy mycie jest konieczne jeśli mam zamiar używać gruntu?

Gruntowanie

W kuchni, łazience oraz w okolicach okien chciałbym zagruntować ścianę preparatem : Primagrunt Funghi.
Całą resztę zagruntowałbym unigruntem atlasa.

Pytanie 3. Czy gruntowanie jest wszędzie konieczne? Fragmenty ścian mają różną chłonność i boję się przebarwień.
Pytanie 4. Czy dobór chemii jest dobry?
Pytanie 5. Czy Primagrunt Funghi nie będzie mnie podtruwał ?
Pytanie 6. Czy jak się spapra gruntowanie to wyłazi to potem bardzo? Czy ciężko się gruntuje?

Malowanie ścian.

Minimalnie 2 krotnie przy pomocy farby dulux super mat +. Niektóre ściany kolorowymi farbami duluxa. Okolice okien, łazienka i kuchnia farbą tikkurila do łazienek i kuchni.

Pytanie 4. Czy dobór farb jest optymalny?


Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi.

Zang. Edytowano przez zangetssu (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Gruntowanie

Pytanie 3. Czy gruntowanie jest wszędzie konieczne? Fragmenty ścian mają różną chłonność i boję się przebarwień.



Tak, mało tego. Nie żałuj gruntu, jest on po to by de facto (między innymi) chłonność wyrównać. Bez gruntu mogą pojawić się przebarwienia, nie z jego obecności.

Cytat

Przygotowanie podłoża:

Usunięcie wszystkich luźnych kawałków farby i uzupełnienie ubytków w ścianie szpachelką. Mycie ścian mydłem malarskim.

Pytanie 1. Czy mycie ścian nie może spowodować że jakieś mikre zalążki grzyba nie zostaną wtarte w ścianę i podlane? Pytanie 2. Czy mycie jest konieczne jeśli mam zamiar używać gruntu?



To dobry sposób, ale pod jednym warunkiem, o którym nie pomyślałeś. Po myciu na ścianę nałóż preparat grzybobójczy według zaleceń na etykiecie produktu. Mycie usuwa wszystkie organiczne cząstki pozostałe na ścianach i tłuszcz oraz inne nieczystości. Preparat zapobiegnie ich rozwojowi.
Link do komentarza
Trochę nie podoba mi się takie "prześliźnięcie" w "dziale" Przygotowanie podłoża po uzupełnieniu ubytków w ścianie szpachelką icon_rolleyes.gif
Nawet po najlepszym zagruntowaniu ścian, inaczej będzie wyglądała pomalowany fragment ściany wcześniej malowany - jak piszesz - farbą lateksową beckersa, a inaczej świeżo położony tynk, w miejscu uzupełnionym w czasie ostatniego remontu... Moim zdaniem należałoby wyrównać CAŁE ściany jakąś zaprawą szpachlową, dopiero po tym zagruntować i malować. Malowałem ostatnio właśnie półmatową tikkurilą kuchnię o nie do końca wyrównanych ścianach - wyszło nieciekawie icon_rolleyes.gif
Ponieważ Twoje pomieszczenia były zagrzybione - to zarodniki, pomimo ich usuwania i trucia wciąż gdzieś kryją się i tylko czekają na sprzyjające warunki - nie polecałbym zatem gipsowych gładzi, na których są bardziej sprzyjające warunki do ich rozwoju. Natomiast pomyśl o białej, drobnokruszywowej cementowej zaprawie szpachlowej REKORD Atlasa,
http://www.atlas.com.pl/zaprawy-tynkarskie...las-rekord.html
Jest to poniekąd odpowiedź na Twoje pytanie nr 6: spaprana, niewyrównana ściana, zagruntowana najlepszą chemią i w najbardziej fachowy sposób wyłazić będzie codziennie, aż do następnego remontu, do którego podejdziesz bardziej profesjonalnie, albo jednak zatrudnisz kogoś bardziej doświadczonego. BO TAK...
Co do Primagruntu Funghi - w kątach za szafami nie było grzyba, w górnych rogach nie było grzyba, tylko w okolicach okien??? Jak pisze racer lepiej połóż tego Primagrunta na całe sciany.
Link do komentarza
Pierwsza zasadnicza sprawa przy grzybie to, wykonanie i zapewnienie stałej wentylacji w pomieszczeniach.
Dulux ma w ofercie grunt pod swoje farby i nie trzeba kombinować.
Jednak przy zróżnicowanej fakturze ścian (tu tynk, tam farba), konieczne będzie zagruntowanie i wyrównanie podłoża gładzią gipsową np. bezpośrednio finiszową i by nie przedłużać prac użyć mas gotowych. Oczywiście zabieg ten wykonamy po wysezonowaniu tynków (ok. 2 tygodnie) bo przecież zależy nam na wysokiej jakości i trwałości wyprawy malarskiej.
Link do komentarza
Cytat

Trochę nie podoba mi się takie "prześliźnięcie" w "dziale" Przygotowanie podłoża po uzupełnieniu ubytków w ścianie szpachelką icon_rolleyes.gif
Nawet po najlepszym zagruntowaniu ścian, inaczej będzie wyglądała pomalowany fragment ściany wcześniej malowany - jak piszesz - farbą lateksową beckersa, a inaczej świeżo położony tynk, w miejscu uzupełnionym w czasie ostatniego remontu... Moim zdaniem należałoby wyrównać CAŁE ściany jakąś zaprawą szpachlową, dopiero po tym zagruntować i malować. Malowałem ostatnio właśnie półmatową tikkurilą kuchnię o nie do końca wyrównanych ścianach - wyszło nieciekawie icon_rolleyes.gif
Ponieważ Twoje pomieszczenia były zagrzybione - to zarodniki, pomimo ich usuwania i trucia wciąż gdzieś kryją się i tylko czekają na sprzyjające warunki - nie polecałbym zatem gipsowych gładzi, na których są bardziej sprzyjające warunki do ich rozwoju. Natomiast pomyśl o białej, drobnokruszywowej cementowej zaprawie szpachlowej REKORD Atlasa,
http://www.atlas.com.pl/zaprawy-tynkarskie...las-rekord.html
Jest to poniekąd odpowiedź na Twoje pytanie nr 6: spaprana, niewyrównana ściana, zagruntowana najlepszą chemią i w najbardziej fachowy sposób wyłazić będzie codziennie, aż do następnego remontu, do którego podejdziesz bardziej profesjonalnie, albo jednak zatrudnisz kogoś bardziej doświadczonego. BO TAK...
Co do Primagruntu Funghi - w kątach za szafami nie było grzyba, w górnych rogach nie było grzyba, tylko w okolicach okien??? Jak pisze racer lepiej połóż tego Primagrunta na całe sciany.



Już po raz drugi Staszku spadasz mi z nieba:D

Ściany są równiutkie tylko "łaciate". Ten remont ma stanowić takie stadium przejściowe i za rok półtora będzie robiony duży remont razem z przebudową. Efekt nie musi być idealny ale musi być co najmniej zadowalający. Chciałbym teraz zdobyć jakieś umiejętności praktyczne żeby potem fachowcy nie mogli mnie robić w bambuko. O ile zaszpachlowanie dziurki po gwoździu nie stanowi wielkiego problemu to robienie całych ścian jest zdecydowanie ponad moje umiejętności. Szukam jakiś uproszczeń.
Czy jeśli po gruntowaniu przejadę ścianę rozwodnioną farbą akrylową albo jakąś farbą podkładową to będzie jakaś różnica? Czy ten Primagrunt jako grunt to dobry grunt? Bo jeśli to słaby grunt a grzyb występował tylko w okolicach okien to może jednak lepiej inny grunt? I czy ten primagrunt mnie nie podtruje? Czy te farby są ok?


Link do komentarza
Cytat

Już po raz drugi Staszku spadasz mi z nieba:D
[...]

icon_redface.gif
ja ważę koło osiemdziesiątki icon_rolleyes.gif i dobrze by było, aby nie było kolizji....

Cytat

Czy jeśli po gruntowaniu przejadę ścianę rozwodnioną farbą akrylową albo jakąś farbą podkładową to będzie jakaś różnica?


Kiedyś, kiedyś, jak malowało się farbą klejową, pędzlem i na grubo, to taki zabieg troszkę "wyrównywał" fakturę ścian, ale obecnie stosowane farby nakłada się cieniutką warstewką, dobrze rozprowadzającą się na powierzchni i nic nie da się "ukryć", nawet drobnych wad gładzi icon_cry.gif
A faktycznie, przemalowanie ściany na biało, jedną warstwą dużo Ci powie o stanie ściany, jej brakach, a nie będzie miała wpływu na wytrzymałość ewentualnych następnych warstw wykończenia. No pod warunkiem, że nie będzie to bardzo poślednia farba...
Cytat

Czy ten Primagrunt jako grunt to dobry grunt? Bo jeśli to słaby grunt a grzyb występował tylko w okolicach okien to może jednak lepiej inny grunt? I czy ten primagrunt mnie nie podtruje? Czy te farby są ok?


Nie znam tego preparatu i nic nie potrafię Ci o nim powiedzieć... Co do podtruwania - pewnie jest przebadany i bezpieczny, a pod warstwami farby będzie oddziaływał na ścianę raczej i jej florę, a nie na Ciebie icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam wszystkich,
Moja firma wykorzystuje dwa duże pomieszczenia biurowe, ze względu na usługowy charakter działalności, znajdują się tam głównie komputery, urządzenia biurowe i szafy na dokumentację. Zbliża się koniec roku i nadwyżki finansowe chciałbym przeznaczyć na odświeżenie biur. Planuję wymianę podłogi oraz malowanie ścian i sufitu. Problem polega na tym, że nie mogę pozwolić sobie na wyłączenie firmy z pracy. Mająca do dyspozycji dwa pomieszczenia przez krótki okres damy sobie radę. Poszukuję firmy remontowej, która ma doświadczenia w takich, szybkich zleceniach remontowych oraz potrafi zachować porządek podczas pracy. Znajomy polecił mi poznańską firmę wykonującą remonty SEBBUD, czy macie doświadczenia ze współpracy z tą firmą, lub znacie inne, które mają doświadczenie w sprawnych remontach pomieszczeń biurowych?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...