Skocz do zawartości

Propozycja izolacji fundamentów


Recommended Posts

Witam.

Mam pytanie co do izolacji moich fundamentów....

Grunt glina w tej chwili woda gruntowa prawie że równo z poziomem gruntu, 5cm poniżej).
Mam zalane ławy fundamentowe, 60x60 na to pną się właśnie mury z bloczków betonowych 10 warstw czyli wysokość ok 150cm, później izolacja pozioma, warstwa cegły czerwonej, izolacja pozioma i ściany z BK.
Fundamenty będą obsypane ziemią w środku i na zewnątrz, zostanie tylko ok 30-40cm na cokół z zewnątrz.

Co mnie martwi nie ma izolacji poziomej pomiędzy ławą a ścianą z bloczków, czy to duży błąd przy tak wysokich ścianach z bloczków i takim obsypem ziemi ????

Będzie wykonany również drenaż wokół budynku

- czy wystarczy od wewnątrz folia kubełkowa zamiast czarnego "mazidła"??
- czy z zewnątrz od razu na bloczki przykleić styropian, siatka, klej i folia kubełkowa czy mazać mazidłem bloczki???

Jak byście zaizolowali taką ścianę fundamentową????
Proszę o poradę fachowców.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Izolacje przeciwwodne w podziemnej części domu niepodpiwniczonego nie mają żadnego sensu bo i tak dom stoi w wilgotnym gruncie. Jedynie stosuje się impregnację emulsją asfaltowo-kauczukową ścian fundamentowych zmniejszającą ich nasiąkliwość, co chroni przed szkodami mrozowymi. Jedyną istotną izolacją (oprócz podpodłogowej) chroniącą przed przenikaniem wilgoci do pomieszczań jest izolacja pozioma ułożona na wszystkich ścianach zewnętrznych i wewnętrznych powyżej poziomu gruntu. Do ocieplenia ścian fundamentowych należy użyć płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS lub w ostateczności twardych odmian styropianu osłoniętego od zewnątrz folią tłoczoną (kubełkową). Również ułożenie drenażu opaskowego nie ma sensu i może nawet spowodować poważne szkody w wyniku rozmycia gruntu pod fundamentem.
Link do komentarza
izolacja pozioma nie jest izolacją przecwiwodną, a raczej przeciw podciąganiu kapilarnemu
woda może być agresywna więc zastosowanie powłoki bitumicznej czasami ma uzasadnienie
wysokość tej ściany tutaj też nie ma większego znaczenia
czarne mazidło jest lepszym izolatorem niż ta folia jajeczna, no chyba, że będzie zamontowana z pełnym reżimem (z czym się jeszcze nie spotkałem)
co do smarowania mazidłem bloczków pod styro, to musisz wiedzieć, czy te mazidło się do tego nadaje (czy nie wchodzi w reakcję ze styro)

jeżeli woda gruntowa 5cm ppt, to nawet twardy styro i folia kubełkowa nie jest najlepszym rozwiązaniem
przy takim układzie pozostaje styrodur, w ostateczności hydromax (choć to jest w stylu tego twardego styro)
co do drenażu to warto się zastanowić czy jest potrzebny i czy istnieje możliwość bezproblemowego odprowadzenia/zrzutu tej wody z drenu
czy Autor ma wykonane badania geotechniczne?
jeżeli tak to może jakiś skan?
bo jeżeli to jest naprawdę woda gruntowa (a nie opadowa, zatrzymana przez nieprzepuszczalne warstwy) i jest na 5cm ppt, to jak zostały wykonane ławy? Edytowano przez Barbossa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witam.
Badań geotechnicznych niestety nie mam, w powiecie nie ma gościa który się tym zajmuje:(

Woda stoi 5cm ppt po ostatnich opadach,grunt glina więc wszystko stoi na powierzchni.
Ławy były kopane i wylewane w lipcu 2010, gorąc, wykop suchy i twardy jak skała był wtedy.

Pytania:
- w takim razie smarować czarnidłem ściany fundamentowe od wewnątrz budynku, czy tylko z zewnątrz??

- jeśli chodzi o drenaż to też tak myślałem czy nie podmyje i nie osłabi gruntu pod ława jak zrobię wykop na dren, myślałem puścić rurę poniżej poziomu ławy czyli jakieś 70cm w ziemi i 1m od ściany, natomiast wykop zrobić przy samej ławie i zamiast gliny wsypać żwir lub piasek, pomóżcie jak rozwiązać problem drenu w tej sytuacji. może jest jakieś inne wyjście???? jak go wykonać i czy wogóle go wykonać????, problemu z odprowadzeniem wody z drenu by nie było
- po jakim czasie można smarować bloczki mazidłem, wczoraj skończyliśmy budowę z bloczków które były produkowane 2 tyg temu, nie za świeże żeby je już izolować????


Pozdrawiam

Link do komentarza
smarować gdzie się da i tyle, a kiedy? to już w instrukcji każdego mazidła stoi

ło jeżu, to na jakiej głębokości masz spód ławy, skoro dren na 70 centach i jest to poniżej ław?

no i drenażu nie robi się poniżej ław, właśnie po to, aby nie było problemu z "podmywaniem"

skoro chcesz zastosować drenaż, to obsypanie go żwirem/piaskiem będzie jedynym poprawnym rozwiązaniem, choć miej świadomość, że wtedy już jesteś skazany na ten drenaż do końca, bo zrobisz wokół chałupy basen
niemniej drenaż nie jest istotny w przypadku budynków niepodpiwniczonych
li tylko z powodu zastoin wody opadowej mozessz kombinować z powierzchniowym odprowadzeniem wód opadowych do miejsca zrzutu, nie musisz babrać się w drenaż
Link do komentarza
 • 1 miesiąc temu...
 • 6 miesiące temu...
Czytając kilka źródeł już nie wiem czy należy używać folii fundamentowej do izolacji poziomej takiej grubości 1 mm, Folia ma być na ławie fundamentowej pod pustakami szalunkowymi w domu nie podpiwniczonym, jedni piszą żeby dawać inni że nie ma to sensu. Więc jak to jest w praktyce, stosować czy nie?
Link do komentarza
 • 4 tygodnie temu...
Witam wszystkich. Mam pytanie o izolację pionową ścian fundamentowych - budynejk podpiwniczony. W projekcie jest zagruntowanie dysperbitem, a potem dwie warstwy papy. Mój wykonawca i kierownik budowy twierdzą, że teraz nikt nie kładzie papy na ściany fundamentowe. Wykonawca chce położyć 2 warstwy środka emulsyjnego Tytan Disprobit. Kierownik skolei zaleca użyć Izohan Izobud WM, warstwa przynajmniej 2mm.
Pierwsza opcja powinna być tańsza, bo Disprobit kosztuje ok. 45 zł/20 l. W materiałach nie jest podane, jak gruba warstwa powstacje. Z kolei Izohan kosztuje 140 zł/20 l. ABy nałożyć 2 mm, potrzeba ok. 3,0 kg/m2. To by mnie kosztowało ok. 3 000 zł. Nie wiem czy warto tyle zainwestować. Może ktoś doradzi?
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich. Mam pytanie o izolację pionową ścian fundamentowych - budynejk podpiwniczony. W projekcie jest zagruntowanie dysperbitem, a potem dwie warstwy papy. Mój wykonawca i kierownik budowy twierdzą, że teraz nikt nie kładzie papy na ściany fundamentowe. Wykonawca chce położyć 2 warstwy środka emulsyjnego Tytan Disprobit. Kierownik skolei zaleca użyć Izohan Izobud WM, warstwa przynajmniej 2mm.
Pierwsza opcja powinna być tańsza, bo Disprobit kosztuje ok. 45 zł/20 l. W materiałach nie jest podane, jak gruba warstwa powstacje. Z kolei Izohan kosztuje 140 zł/20 l. ABy nałożyć 2 mm, potrzeba ok. 3,0 kg/m2. To by mnie kosztowało ok. 3 000 zł. Nie wiem czy warto tyle zainwestować. Może ktoś doradzi?


Zainwestować na pewno warto i nie ma co oszczędzać bo kto robi tanio robi dwa razy icon_wink.gif Papę też jeszcze dawają, widziałem ostatnio na jednej budowie, ale nie o to chodzi bo jedni fachowcy robią tak a drudzy inaczej. Chodzi o efekt końcowy- ma być dobrze i tyle.A czemu nie ma w projekcie ocieplenia ścian piwnicy. Mnie akurat nie dotyczy ten temat bo nie mam piwnicy,ale znajomy budował z piwnicą i z tego co pamiętam to smarował dysperbitem jarocińskim - styrodur (ten niebieski) - folia kubełkowa ; a wkoło dawał drenaż opsypał żwirem ,a wszystko to działo się w gruncie gliniastym.A Ty jaki masz grunt?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dzień dobry,  Mam prośbę czy ktoś by mógł mi pomóc ponieważ nie mogę uzyskać odpowiedzi. Sytuacja wygląda następująco. Mam działkę na której chce postawić dom który w pierwszym założeniu miał być drewniany i letniskowy (zgłoszenie 21 dni) ale okazało się że nie będę mogła go sprzedać w przyszłości (takie niby są przepisy) To nie ma być docelowe miejsce mojego życia.... Wstępnie chce mieć coś własnego. W przyszłości chce kupić coś np nad morzem a ten dom letniskowy sprzedać. Do czego zmierzam po rozmowie z architektami i kierownikami budowy wszyscy mnie namawiają na dom mieszkalny którego nie chciałem budować. Myślę że chcą na mnie zarobić strasząc mnie że nie będę mógł sprzedać domu letniskowego drewnianego na zgłoszenie (21 dni zgłoszenie nie po jednym dniu). Czy ktoś może mi pomóc i wyjaśnić co najlepiej mam zrobić ? 
  • Dziękuję! O coś takiego mi chodziło. Mam nadzieję, że to rozwiąże spór.
  • I tu masz calkowita racje, ale... Wszak o tym domku z serduszkiem mowie od samego zalozenia tego watku . I on bedzie, ale dopiero, jak budowa bedzie zakonczona. Wtedy wybiore ostateczna lokalizacje, zeby potem nie zalowac, ze ten dolek pod wychodek moglby byc z pol metra w inna strone. Poza tym, budowa trwa, panowie wywijaja roznymi materialami w rozne strony, domek z serduszkiem moglby teraz troche przeszkadzac. A tak w ogole, to mam zamiar obsadzic go wiciokrzewem, ale podobno na wiciokrzewach bardzo lubia mieszkac mszyce. Ale to zabawa na przyszlosc 
  • To co jest teraz, to nie jest wentylacja grawitacyjna. Tu w ogóle nie ma pionowych przewodów wentylacyjnych wentylacji grawitacyjnej.   Zastosowanie ma tu norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania wraz ze zmianą PN-83/B-03430/Az3 luty 2000    Pogrubienia dodałem sam. Polecam zwrócić szczególną uwagę na punkt 5.1.2, który jednoznacznie rozstrzyga sprawę.   2.1.8. Odpływ powietrza z kuchni, łazienek, ustępów oraz pomocniczych pomieszczeń bezokiennych powinien być zapewniony przez otwory wywiewne, usytuowane w górnej części ściany i przyłączone do pionowych przewodów wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej zgodnie z 2.1.4. Do poszczególnych pionów wentylacyjnych powinny być przyłączone tylko pomieszczenia o tym samym charakterze (kuchenne, sanitarno-higieniczne itd.). Nie dopuszcza się wykorzystywania pionów obsługujących mieszkania do usuwania powietrza z pomieszczeń niemieszkalnych (piwnice, pralnie, suszarnie itp.).   Ponadto mamy tam:   2.2.7. Inne pomieszczenia (np. usługowe, techniczne itp.), znajdujące się w budynkach mieszkalnych, powinny być wentylowane zgodnie z wymaganiami rozdziału 4 lub z ewentualnymi szczegółowymi wymaganiami technologicznymi.   Zastosowanie ma ten fragment rozdziału 4:   4.6. Odpływ powietrza z pomieszczeń nie przeznaczonych do pobytu ludzi powinien być zapewniony bezpośrednio przez przewody wywiewne wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej.   Natomiast w rozdziale 5.1 opisano jak mają być prowadzone takie pionowe przewody wywiewne wentylacji grawitacyjnej.   5.1. Wentylacja grawitacyjna (…) 5.1.2. Przewody wywiewne. Powietrze z pomieszczeń należy odprowadzać za pomocą przewodów indywidualnych, wyprowadzonych ponad dach budynku.   5.1.3. Prowadzenie przewodów. Przewody wywiewne należy prowadzić pionowo przy ścianach wewnętrznych. Dopuszcza się odchylenie przewodów od pionu do 30°.Wyloty przewodów ponad dachem powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi oraz przed nawiewaniem powietrza w wyniku działania wiatru.   5.1.4. Otwory wentylacyjne łączone z przewodami wywiewnymi powinny być usytuowane tak, aby odległość górnej krawędzi otworu od sufitu nie przekraczała 150 mm. Otwory te powinny mieć wyposażenie umożliwiające redukcje wolnego przekroju do 1/3, obsługiwane z poziomu podłogi. Obudowa otworu powinna umożliwiać zabudowę stałej przesłony (kryzy) dla dławienia nadmiaru ciśnienia.   Co do nawiewu powietrza to dopuszczalne będzie zarówno wykonanie w tym pomieszczeniu nawiewnika okiennego jak i ściennego. Napływ powietrza z pomieszczeń przyległych nie wchodzi w grę, gdyż zaburzałby działanie wentylacji w pozostałych wnętrzach. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna nie byłaby już wentylacją zrównoważoną.  
  • Też mi tak myśl przeszła przez głowę dlatego założyłem temat. Czy jest ktoś jeszcze w stanie się wypowiedzieć w temacie ? 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...