Skocz do zawartości

skarpa na granicy działki


cortado1

Recommended Posts

Witam Serdecznie!

Bardzo proszę o pomoc w następującej sprawie. Buduję dom na działce pochyłej. Za tarasem od strony ogrodu wznosi się pagórek. U sąsiada budującego prawie w tym samym stadium zaawansowania budowy ukształtowanie terenu jest identyczne. Sąsiad zdecydował o całkowitej niwelacji terenu na swojej działce do poziomu tarasu. Ja, owszem też chcąc mieć trochę "prostej ziemi" chcę zniwelować u siebie , lecz do połowy mojej działki, robiąc po jej środku murek oporowy i schodki na drugi, wyższy jej poziom. W pierwszej części działki poziom jest równy z tym u sąsiada, lecz w drugiej u sąsiada powstała skarpa powyżej 1 metra. Sąsiad chcąc grodzić działkę wymyślił, abym partycypował nie tylko w ogrodzeniu(co jest normalne), ale także w murku oporowym z jego strony, gdyż ja nie miałem takiej pomysłu jak on, czyli nie zniwelowałem całej działki do poziomu tarasu. Nie mam pojęcia czy on ma prawo wymagać ode mnie takiej partycypacji, ale myślę że skarpa nie powstała z mojej winy, ale może się mylę? Proszę o jakieś wskazówki. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Link do komentarza
Przede wszystkim niwelacja terenu powinna być uwzględniona w pozwoleniu na budowę i zaznaczona na planie zagospodarowania działki. W kwestii podziału kosztów ogrodzenia i murku - nie ma obowiązku grodzenia działki i jeśli sąsiad chce się ogrodzić to może to zrobić na własnej posesji i oczywiście na własny koszt. Natomiast jeśli ogrodzenie przebiega w granicy, to koszty budowy ustala się w drodze negocjacji i w cale nie musi to być 50/50.
Link do komentarza
według mnie sąsiad szuka naiwnego, najpierw sobie wyrówna działeczkę, skarpę wypchnie drugiemu sąsiadowi, a teraz jeszcze skasuje za mówek i ogrodzenie. Jeżeli chodzi o murek to uważam że skoro wyrównał swój teren działki to i o zabezpieczeniu skarpy powinien pomyśleć i ją zabezpieczyć, tak więc niech zapłaci za murek żeby działka była ładna i prosta. Co do ogrodzenia, to kwestia dogadania się.
życzę udanego kompromisu.

pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Tak dla przypomnienia.

Taki murek oporowy może być zaklasyfikowany ( i słusznie) jako obiekt budowlany (budowla), a w związku z tym należy uzyskać pozwolenie na budowę.


dlatego lepiej samemu zakwalifikować go jako obiekt małej architektury i złożyć zgłoszenie - o ile nie będzie wyższy niż przewidziane w przepisach o pozwoleniu na budowę.
Podstawowym problemem w opisanej sytuacji wydaje mi się jednak kierunek spływu wód opadowych - czyli zmiana sytuacji wodnej tej i sąsiadujących nieruchomości.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...