Skocz do zawartości

dom w granicy


Recommended Posts

Bardzo proszę o poradę, muszę napisać pismo wstrzymujące budowę na sąsiedniej działce. Inwestor który zakupił sąsiednią działkę zrobił projekt dobudowy w granicy działki ,dom bliźniaczy bezpośrednio przylegający do mojego domu, Działki są wąskie po 13 metrów, według nowego prawa budowlanego podobno może tak zrobić i nie potrzebuje mojej zgody , ale mój dom jest mały a jego przez cała długość placu, czyli ja będę miała mur wysokości co najmniej 18 metrów tuz przy oknach. Powstanie studnia z olbrzymim nasłonecznieniem bo od strony południowej bez żadnego ruchu powietrza. Zupełnie nie wiem co i jak napisać i czy w ogóle mogę się nie zgadzać na taki budynek ?
Link do komentarza
Cytat

Bardzo proszę o poradę, muszę napisać pismo wstrzymujące budowę na sąsiedniej działce. Inwestor który zakupił sąsiednią działkę zrobił projekt dobudowy w granicy działki ,dom bliźniaczy bezpośrednio przylegający do mojego domu, Działki są wąskie po 13 metrów, według nowego prawa budowlanego podobno może tak zrobić i nie potrzebuje mojej zgody , ale mój dom jest mały a jego przez cała długość placu, czyli ja będę miała mur wysokości co najmniej 18 metrów tuz przy oknach. Powstanie studnia z olbrzymim nasłonecznieniem bo od strony południowej bez żadnego ruchu powietrza. Zupełnie nie wiem co i jak napisać i czy w ogóle mogę się nie zgadzać na taki budynek ?




Po to dostałaś pismo z giminy by się właśnie ustosunkować do niego.

Nie wiesz jak napisać ?
Właśnie zrobiłaś to przed chwilą
Napisz tak samo bo urzedu gminy/miasta skąd otrzymałaś pismo odnośnie tego że budynek sąsiada jest za wysoki i zasłoni twoją działkę...
Link do komentarza
Cytat

jak to może podjechać pod granicę działki? Czy ściana budynku, może stanowić jednocześnie granicę działki? Ma ktoś linka z przepisami na ten temat?




Jest teraz bodajże tak - ściana szczytowa tzw ogniodporna (sama goła ściana) moze stać tuż przy granicy, albo 3m od granicy - mniej niż 3m nie w chodzi w grę. Więc moze walnąć 18m ścianę i nikomu nic do tego o ile w ciągu 30 dni nie wniesie się sprzeciwu do urzędu.. ( do uprawomocnienia warunków zabudowy)
Link do komentarza
Na decyzji o warunkach zabudowy masz pouczenie co należy zrobić. Piszesz pismo podając numer/sygnaturę sprawy i ewentualnie podajesz, na jaką szerokość dolegania do płotu się zgadzasz. Jeżeli napiszesz na zasadzie nie, bo nie to ewentualna późniejsza skarga do SKO tamtego właściciela działki załatwi sprawę na jego korzyść.

Zaproponuj kompromis, ale pamiętaj, że działka ewidentnie jest pod zabudowę bliźniaczą i Twoje żądania nie mogą naruszać uprawnień sąsiada.
Link do komentarza
Dla jasności w zasadzie komplet zapisów regulujących to zagadnienie;

Rozporzadzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie
warunków technicznych, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr
75, poz. 690, z 2003 r. Nr 33, poz. 270, z 2004 r. Nr 109, poz. 1156 oraz z 2008 r. Nr 201,
poz. 1238 i Nr 228, poz. 1514),

Cytat

3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzgledniajac przepisy odrebne oraz zawarte w § 13, 60
i 271 – 273, dopuszcza sie:
1) sytuowanie budynku sciana bez otworów okiennych lub drzwiowych bezposrednio
przy granicy z sasiednia działka budowlana lub w odległosci mniejszej ni_ okreslona
w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej ni_ 1,5 m, na działce budowlanej o szerokosci
mniejszej od 16 m,
2) sytuowanie budynku bezposrednio przy granicy z sasiednia działka budowlana,
je_eli bedzie on przylegał cała powierzchnia swojej sciany do sciany budynku
istniejacego na sasiedniej działce lub do sciany budynku projektowanego, dla
którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowe, pod warunkiem, _e
jego czesc le_aca w pasie o szerokosci 3 m wzdłu_ granicy działki bedzie miała
długosc i wysokosc nie wieksze ni_ ma budynek istniejacy lub projektowany na
sasiedniej działce budowlanej,
3) rozbudowe budynku istniejacego, usytuowanego w odległosci mniejszej ni_
okreslona w ust. 1 od granicy z sasiednia działka budowlana, je_eli w pasie o
szerokosci 3 m wzdłu_ tej granicy zostana zachowane jego dotychczasowe wymiary,
a tak_e nadbudowe tak usytuowanego budynku o nie wiecej ni_ jedna kondygnacje,
przy czym w nadbudowanej scianie, zlokalizowanej w odległosci mniejszej ni_ 4 m
od granicy nie mo_e byc otworów okiennych lub drzwiowych,
4) sytuowanie budynku gospodarczego i gara_u o długosci mniejszej ni_ 5,5 m i o
wysokosci mniejszej ni_ 3 m bezposrednio przy granicy z sasiednia działka
budowlana lub w odległosci nie mniejszej ni_ 1,5 m sciana bez otworów okiennych
lub drzwiowych.
4. Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2 i 3,
powoduje objecie sasiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania w rozumieniu
art. 3 pkt 20 ustawy – Prawo budowlane.

Link do komentarza
Bardzo dziękuję za odpowiedzi , dzisiaj usiądę i pismo muszę napisać. Wiem że w zeszłym roku weszło nowe prawo budowlane bardzo nie korzystne dla już istniejących budynków.
To nie sa działki pod bliźniak , nie potrafi narysować ale wygląda to tak ze moja działka ma 13 metrów szerokości i żeby cokolwiek stanęło musiałam kilka lat temu uzyskać zgodę sąsiada na postawienie domu w granicy z jego działka , obwarował mnie wtedy swoimi wymaganiami i nie dziwiłam mu sie bo stawiając budynek zabrałam światło od południa jego działce, dostałam zgodę na domek małay o mieszkalnym poddaszu na wyższy się nie zgodził , zajmuje on 1/3 działki. budowałam w tym czasie co garaże były wliczane w powierzchnie mieszkalna , wiec został postawiony jako osobny budynek na drugim końcu działki zajmując też okolu 1/4 jej długości , bo wszystko stoi w wzdłuż dłuższej granicy. Teraz ta budowa ma obejmować cała długość działki czyli ścianę szczytowa mojego domu az do ściany szczytowej garażu czyli na całej długości działki będę miała mur Moj dom i garaż utworzą boki tak jakby litery U Powstanie studnia bez przepływu powietrza , na tej długości ogródka jaki powstał mam posadzone tuje ulegną one zniszczeniu przy wykopie pod fundamenty domu a będą głębokie bo maja być garaże podziemne. Okna od mieszkania znajda sie w odległości 100 cm od tego muru, już jestem przytłoczona tym na samą myśl i tej wielkiej ścianie. szukałam czy jest jaks przepis nie pozwalający na tak duza budowę?Ale serdecznie dziękuję za te porady, wykorzystam wszystkie pisząc pismo odwoławcze, chyba tak to sie nazywa?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Nie widać żeby siadał. Przynajmniej patrzę po chudziaku że jest na tym samym poziomie
    • Duży błąd. Moja zona przez lata prowadziła tematy remontów w spółdzielni i mówi, że w takiej sytuacji winniście wszyscy iść na zebranie najpierw osiedlowe, a później Walne i wyrzucić zarząd na zbity pysk. U nas w mieście miałbyś o zrobione za darmo.   Przede wszystkim balkon najczęściej traktowany jest jako element elewacji, a więc część wspólna, dlatego niezależnie od własności mieszkania, zarządza nim ten, kto zajmuje się elementami wspólnymi. A to o czym Ty piszesz, to są bardzo rzadkie przypadki i raczej nie w spółdzielniach a w wyjątkowych wspólnotach. Dlatego pytałem o zarządzającego budynkiem. W spółdzielni to niemożliwe.
    • Przyjrzyj się jak mają zrobione to zabezpieczenie, porozmawiaj z właścicielami balkonu...   Rozmawiaj w spółdzielni... może planują jakieś remonty i może to uwzględnią w swoich planach...   Balkon - o ile nie jest to inaczej w akcie notarialnym sformułowane - jest własnością spółdzielni i ona powinna wadę usunąć...   Nie bardzo wiem dlaczego nie ma na tych balkonach okapników blaszanych zamontowanych pod wylewką na balkonie... A na Twoim balkonie, za balustradą widać obróbkę blaszaną?   Wszystkie  balkony, które remontowałem u nas, mają obróbkę blaszaną i co najwyżej była potrzeba wymiany blachy, co wiązało się z ingerencją w płytę balkonową, dodatkowym doszczelnianiem, nową - albo fragmentem nowej wylewki i ponownym układaniem płytek na podłodze balkonu... Tym powinna zająć się firma, zatrudniona przez spółdzielnię, albo inny wykonawca, który wystawi fakturę, a spółdzielnia rozliczy tę fakturę... W moim przypadku spółdzielnia miała jakieś ryczałty, zwracane mieszkańcom...   O ile Spółdzielnia nie będzie chciała z jakichś tam powodów zadziałać, i jak będziesz już tam na własną rękę coś kombinował - po zakomunikowaniu tego zarządcy budynku - możesz zamontować (lub to zlecić) kapinos - pas blachy wzdłuż krawędzi "sufitu" balkonu, wystający na zewnątrz balkonu, z małym spadkiem i doszczelniony od zewnątrz silikonem dekarskim...  Do tego potrzebna będzie dość długa drabina, z której dostaniesz się na wysokość balkonu na drugim piętrze... albo zwyżka - tak byłoby najbezpieczniej...  
    • Spółdzielnia mieszkaniowa, podejrzewam że będą mieli gdzieś, u mnie w bloku większość balkonów tak wygląda że są łuszczenia na sufitach , to samo na osiedlu, raczej mieszkańcy sami ogarniają we własnym zakresie 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...