Skocz do zawartości

prawie ogrodowo


Recommended Posts

Ni wiem czy to dobry dział,ale ok. 3 tyg. temu posadziłam wierzbe energetyczną,kiedyś do palenia w co....
Niewiem są może wśród forumowiczów osoby,które ogrzewają takowym opałem swoje domki..

Chciałabym...


Poznać opinie czy taki opał jest ekonomiczny,wydajny,czy dużo z nim zachodu przy obsłudze pieca co...

Jakieś plusy i minusy takowego ogrzewanie
Link do komentarza
Na początek:

Drewno wiklinowe, z krzewiastych gatunków wierzby jest uważane za paliwo przyszłości. Uprawia się je na plantacjach tzw. energetycznych. Z sadzonki długości 25 cm wyrasta w ciągu jednego roku kilka pędów, które ścina się w zimie. W następnym roku ze wspólnego pnia wyrasta już 40-60 łodyg.

Po trzech latach wierzbę ścina się nisko nad ziemią, po czym odrasta ona na nowo. Na plantacjach sadzi się wierzbę wiciową (tzw. konopianka, salix viminalis). W ciągu roku z jednego hektara takiej uprawy otrzymuje się 12-15 ton suchego drewna. Ma ono wartość opałową dwa razy mniejszą niż węgiel. Ta ilość wikliny odpowiada więc 6-7,5 tony węgla kamiennego.

Fragment artykułu Paliwa ekologiczne
Link do komentarza
Proces spalania może odbywać się w tradycyjnym piecu węglowym C.O. i to zarówno w postaci czystej jak również w postaci mieszanek z węglem lub miałem. Problem spalania zrębek zebranych prosto z pola polega na ich ok.50% wilgotności. Aby można je spalić w domowym kotle należy stosować mieszanki z suchym miałem lub węglem.
Aby zaspokoić potrzeby energetyczne (opałowe) dla typowego budynku mieszkalnego wystarczy pod uprawę wierzby przeznaczyć areał ok. 50 arów (0,5 hektara).

Takie niusik icon_smile.gif 1 hektar plantacji = 12 ton węgla = 18 ton miału

Ile sadzonek posadziłaś tej wierzby?
Link do komentarza
Na razie posadziłam tylko 400 sadzonek ,bo nie wiem czy teren nadaje sie pod tą uprawe...
Póki co wierzba sie zieleni,ale czy będzie rosła dobrze to sie okaże.
Od pana ,który mi sprzedał sadzonki dowiedziałam sie co - nieco o uprawie i spalaniu tej wierzby.

Ale sprzedawca z reguły zachwala swój towar...

On miał piec co z jakimś małym zasobnikiem,który uzupełniał co kilka dni.
gałęzie miał pocięte na kawałki ok 5 cm. ( ciął te gałęzie w starej sieczkarni )

Na razie troche sie rozglądam,podpytuje .... i cóż ,być może zdecyduję sie na takie rozwiązanie w ogrzewaniu domku

Bo w tym roku muszę sie zdecydować na wybór pieca co
Link do komentarza
Cytat

...bo nie wiem czy teren nadaje sie pod tą uprawe...


Wierzbę energetyczną można uprawiać na wielu różnych typach gleb. Roślina cechuje się dużą elastycznością i znosi gleby o pH od 4,5 do 7,6 (odczyn wyższy niż 7,6 jest źle tolerowany). W odniesieniu do gleb rolniczych najkorzystniejszymi są gleby klasy: III, IV i V oraz tereny podmokłe, a także okresowo zalewane. Szczególnie należy tutaj zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania pod uprawę nieużytków rolniczych.
Generalnie wierzba jest rośliną bardzo lubiącą wodę. A więc wskazane jest sadzić ją na grunatch, które zapewnią jej odpowiednią ilość wilgoci (wysoki poziom wód gruntowych). Jest to szczególnie ważne w pierwszym roku, gdy roślina dopiero wykształca system korzeniowy. Jeśli w tym okresie będziemy mieć pecha i dotknie nas susza - najprawdopodobniej roślina uschnie, a na pewno jej przyrost będzie bardzo mały (aby uratować plantację w takich sytuacjach należy rozważyć możliwość sztucznego nawadniania). W kolejnych latach roślina wykształca już rozbudowany system korzeniowy i okresowe susze jej nie zagrażają.
Wierzba energetyczna reaguje szczególnie wyraźnie na przebieg warunków atmosferycznych od połowy czerwca do końca sierpnia (w tym okresie przypada maksymalny przyrost masy roślinnej). Opady i umiarkowanie wysoka temperatura w tym okresie wpływają na wysokość plonów prętów wikliny. Susza powoduje spadek plonowanie nawet o 50%.

Tutaj Masz więcej Info

Ja też się interesuję tym bo mam dużo nieużytków i planuję je jakoś zagospodarować icon_smile.gif właśnie w taki sposób

Link do komentarza
Informacje podane w róznych publikacjach są świetne.
Ja bym chciała jednak wiedzieć czy np. przy spalaniu takowej wierzby powstaje dużo popiołu,jak często (gdy piec nie ma zasobnika) trzeba dokładać opał,czy kominy bardzo nie zarastają sadzą...
Czy da sie rade spalać takową wierzbę w piecu np. na ekogroszek...

Takiej wiedzy potrzebuję
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
cooliber, troszkę dystansu icon_wink.gif Na IV, a zwłaszcza V będzie rosło pod jednym warunkiem- jak będzie wodę miało. Ale- cudów ni ma. Żeby dało masę, musi mieć co jeść.
Reasumując- będzie wegetowało, ale na opał nie licz. Można oczywiście sypać nawóz, bodaj saletrę. Policz, ile tona kosztuje i policz, czy zamiana tegoż na liche patyki będzie opłacalna.
Producenci sadzonek (a swoją drogą, co to do licha jest wierzba energetyczna, bo wiele gatunkow znam, ale akurat takiego nie) skrzętnie omijają temat, że na byle czym urośnie byle co, i nie jest to żadne rozwiązanie na nieużytki.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...