Skocz do zawartości

Darowizna a majątek wspólny


Recommended Posts

Napisano
Witam.
Czy przekazując żonie w formie darowizny połowę mojej nieruchomości(darowizna mieszkania od rodziców),nieruchomość przechodzi z mojego majątku osobistego na majątek wspólny,oraz czy jakby chcielibyśmy kiedyś znieść wspólnotę majątkową to te mieszkanie jest traktowane jako majątek wspólny i jest dzielone po połowie czy nie?
Napisano
Darowizna z majątku odrębnego na rzecz współmałżonka może wchodzić w majątek wspólny jak i odrębny obdarowanego, zależnie od woli darczyńcy wyrażonej w akcie notarialnym.

W przypadku małżeńskiej wspólnoty majątkowej nieruchomość stanowi współwłasność ustawową i może być zniesiona poprzez zawarcie nowej umowy notarialnej lub na podstawie wyroku sądu, w przypadku gdy jedna ze stron złoży taki wniosek.

Gdy darowizna - 1/2 mieszkania - będzie stanowić majątek odrębny to współwłasność opierać się będzie na przepisach kodeksu cywilnego pozwalających np. na zbycie udziału we współwłasności na rzecz dowolnej osoby, co w przypadku mieszkania może spowodować poważne kłopoty w razie konfliktu w małżeństwie.
Napisano
Jeśli mieszkanie w całości należy do Ciebie i jest majątkiem odrębnym, to w przypadku darowizny na rzecz żony 1/2 tego mieszkania to współwłasność tego mieszkania wyglądać będzie tak:

- w 1/2 będzie Twoim majątkiem odrębnym, a w 1/2 będzie majątkiem wspólnym – w takim przypadku zniesienie współwłasności małżeńskiej spowoduje, że Ty będziesz miał 3/4 współwłasności, zaś żona 1/4 współwłasności (mieszkania).


Jeśli darowizna, z Twojej strony, będzie uwarunkowana, że nie może stanowić własności (współwłasności) małżeńskiej, to każde z Was posiada odrębny majątek w wielkości po 1/2 współwłasności tego mieszkania.
Napisano
Zeby nie zakladac nowego tematu to podbne sie z pytaniem.

Jesli mam dzialke kupiona przed zawarciem malrzenstwa i postawie na niej dom po zawarciu malzenstwa to czyja wlasnoscia bedzie dom i dzialka?
Napisano
Działka pozostanie tylko Twoją własnością i postawiony na niej dom, teoretycznie, też.

Praktycznie, w przypadku podziału majątku; działka Twoja, a dom współwłasność.
Napisano
  Cytat

Działka pozostanie tylko Twoją własnością i postawiony na niej dom, teoretycznie, też.

Praktycznie, w przypadku podziału majątku; działka Twoja, a dom współwłasność.

Rozwiń  



No wlasnie tak mi sie wydawalo icon_smile.gif Dzieki
  • 4 tygodnie temu...
Napisano
bajbaga Nie masz racji.

Dom postawiony na działce jest nierozerwalnie z nią związany, a więc właścicielem jest właściciel działki. Sąd orzeknie o podziale majątku wspólnego małżonków i najpewniej orzeknie wtedy o spłacie połowy wartości domu na rzecz małżonka-niewłaściciela.
Żona będzie miała roszczenie o zwrot należnych nakładów (jako posiadacz samoistny w dobrej wierze).

Wyłączna własność budynków bez konieczności posiadania własności działki pojawia się w przypadku użytkowania wieczystego. Ewentualnie użytkowania przekazanego decyzją organu państwowego lub samorządowego.
Napisano
kodeks rodzinny nie zmieni prawa własności. Po to się robi podział majątku wspólnego. Jednakże nie ma znaku równości pomiędzy majątkiem wspólnym a współwłasnością nieruchomości.

Mąż - właściciel może sprzedać nieruchomość bez zgody żony, ponieważ w księgę wieczystą i w ewidencję gruntów jest wpisany tylko on. W takim wypadku żona nie straci swojego roszczenia względem męża o zwrot nakładów.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim Zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, mocach, funkcjach itd. Mieszkanie ma około 50 m², ale wiadomo — są ściany, różne pokoje, kuchnia otwarta na salon itd.   Macie może jakieś doświadczenia z doborem klimatyzacji? Czy np. lepiej dać jedną mocniejszą jednostkę w salonie, czy osobno do każdego pomieszczenia? No i czy warto dopłacać do jakichś „bajerów” typu WiFi, jonizacja, itp., czy to tylko marketing?   Znalazłem też stronę z paroma fajnie opisanymi rzeczami (jak dobrać moc do metrażu itd.), może komuś się przyda: https://airflowklima.pl   Chętnie poznam Wasze opinie, bo temat niby prosty, ale im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam
    • Poziomy rzek tak się zmieniają, że dzisiaj 1,5m od brzegu za tydzień może się stać już 3 metrami a wtedy już kara się należy:) Niestety kolego. Smutna prawda. Gówna się nie rusza bo można się upaćkać.
    • Najlepiej byłoby skuć przylegające ściany tarasu jak najniżej, możliwie całkowicie. Przed położeniem na ściany jakiejkolwiek izolacji musisz jak dobrze oczyścić i organoleptycznie wysuszyć. Zaizoluj jakąś masa KMB, dysperbity mogą po czasie zniknąć. Jeśli chodzi o grubość izolacji to użyj takiej ale ten kawałek ściany nie odstawał za bardzo od reszty i żeby to miało "ręce i nogi". Zazwyczaj na ściany fundamentowe nie przesadza się z grubością styropiany czy XPS'a.   P.S. A dlaczego go skuwasz? 
    • Mam pytanie bo  wyburzam taras przylegający do ściany domu. Jest on wysoki na .5 m. Chciałabym go zrównać z ziemią. Mam pytanie jak zabezpieczyć ścianę i czym ocieplić oraz do jakiego momentu skuwać taras przylegający do ściany? Ściany wokół mam ocieplone styropianem ok 20 cm. Chciałabym aby część ściany, która zostanie odkryta nie wystawała a była ocieplona i zabezpieczona przed wilgocią. 
    • Dzień dobry,  Sprawa dotyczy odrzucenia wniosku o pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego. W opinii starostwa powiatowego, zjazd z działki na drogę gminną przebiega przez działkę BBB (pas wydzielony pod poszerzenie drogi), która w księdze wieczystej ma przypisanego właściciela - prywatna osobę. Uzyskaliśmy stanowisko urzędu w gminie, iż działka BBB została wywłaszczona w 2005r. na drogę i formalnie należy do tejże gminy. Brak wpisu w księdze wieczystej wynika z niedopatrzenia notariusza-gminy.  Starostwo powiatowe nie przyjmuje dokumentu sporządzonego przez gminę i potwierdzającego gminną własność działki i tym samym uniemożliwia inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę.   Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Jakim innym dokumentem z gminy przedstawić starostwu , jaki art. prawny możemy przytoczyć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...