Skocz do zawartości

Batman

Uczestnik
  • Posty

    150
  • Dołączył

  • Ostatnio

O Batman

  • Urodziny 05.04.1983

Aktyw

  • Punkty pozostałe
    143

Ostatnio na profilu byli

2 527 wyświetleń profilu

Batman's Achievements

Bywa

Bywa (2/4)

4

Reputacja

  1. Wiem, że ten czerwony to nie szybki montaż Chcę zamocować legary 6x12 do betonowych słupków - czyli podstawę tarasu. Kołkami długości około 20 cm, ponieważ legar w pionie ma 12 cm. Legary nie są do końca równe - trzeba będzie je docisnąć. Dlatego zastanawiam się czy szybki montaż wytrzyma (kołek około 80x200). Czy jednak będzie lepszy kołek z łbem na klucz i wtedy dochodzi pogłębianie wiertłem płetwowym (łopatkowym), żeby główka kołka się schowała. Chodzi też o to kiedy się wkłada kołek tylko do betonu a belkę dociska śrubą a kiedy przedkłada się cały kołek przez belkę do betonu i wtedy dociska. Od czegoś to zależy?
  2. Szybki montaż to pewnie na drugim przykładzie z obrazka? Koszulka kołka przez belkę i ciach. A takie kołki?
  3. Ktoś orientuje się jak sprawiają się te kolektory słoneczne ze zbiornikiem na wodę na górze? Nikt o tym nie pisze a taki kolektor to koszt 2-2,5 tyś i pół roku gorąca woda. Tak przynajmniej twierdzą posiadacze. Ale chciałbym coś bezstronnie poczytać...
  4. Odkopię trochę. Jak mocować kołki? Na przykład belkę do betonu. Plastikowy kołek w beton a na to belka czy kołek przez belkę do betonu? Zawsze mnie to zastanawiało.
  5. Nie mam żadnej pewności ani wiedzy w tym temacie ale opalenie + impregnat musi dać większą (dłuższą) ochronę niż tylko impregnacja. Mam przynajmniej taką nadzieję
  6. W temacie opalania chwilowo cisza od tygodnia, ponieważ palnik wyzionął ducha. Ale nic to już jest nowy Ale nie o tym. Ktoś ostatnio mi powiedział, że opalanie to strata czasu i przerost formy. Proszę bardzo porównanie surowego drewna, które trochę zmokło oraz dokładnie to samo drewno tylko opalone zmoczone tą samą wodą (skroploną z sufitu blaszaka). Naturalna impregnacja stejdż łan. Na to pójdzie jeszcze impregnat techniczny. A na deskę jeszcze jakieś oleum lniane Mokra plama wsiąkniętej wody w kółku. Po opaleniu woda już nie wsiąka
  7. Całkiem niedawno zwróciłem uwagę na jedną z lokalnych inwestycji. Nieźle wyczarowane. Na mądre inwestycje miło popatrzeć.
  8. Wiosna tej zimy pozwoliła wystartować na długo przed zaplanowanym terminem Shou sugi ban w moim wykonaniu Jeden taki legarek na gotowo około 30 minut. Zostało jeszcze 12 sztuk I kilka desek I jeszcze pytanie. Ma ktoś pomysł czym z tego drewna skrobać zwęglenia? Szczotka druciana rysuje drewno. Zastanawiam się nad jakąś szczotką ryżową ale nie wiem czy znów nie będzie za miękka. No i przy tej ilości materiału bardziej myślę nad jakąś mechaniczną metodą... Jakaś miękka szczotka na wkrętarkę lub kątówkę?
  9. Tak, tak. Spody desek i wszystko co pod nimi będzie opalone i porządnie zaimpregnowane. Boki i wierzch desek będą solidnie opalone, szczotkowanie a na koniec przyjdzie olej lniany. Zastanawiam się czy belki wystarczy zamocować na kolki typu szybki montaż na przykład 8x200 czy jednak dawać zwykle tradycyjne kolki z łbem na klucz.
  10. No i minęło... Około 31 miesięcy od wprowadzenia się do szkieletora. Wnioski? Szkieletówka to super rozwiązanie Niestety poskąpiliśmy na okna i nie jestem z nich zadowolony (no name). Powoli realizuję odleglejsze plany (w 2017 roku). Garaż blaszany postawiony w sierpniu 2018 roku, w planach rozbudowa. Drenaże deszczówki zrobiłem łopatologicznie Zacząłem w maju 2019 roku. Obiecałem sobie jeden na miesiąc. Ostatecznie skończyłem w październiku. W 2019 roku zacząłem taras, niestety nastąpiła straszna obsuwa w dostarczeniu drewna. W sumie to nigdy do niej nie doszło... Drewno zamówiłem w maju 2019 roku, miało dotrzeć po miesiącu. Na szybko wykonałem słupki by zdążyć na czas. Nie dotarło do dziś... W sierpniu zamówiłem w innym tartaku i we wrzeniu mogłem cieszyć się modrzewiem Na początek mała szopka na drewno. Drewno opalane + impregnacja: Nowe technologie w akcji Czarna deska to test mocniejszego opalania Taras początki oraz stan na wczoraj: Rysunek techniczny - wstępne założenia Bardzo wstępne przymiarki Z tarasem czekam do wiosny, niech sobie drewno bardziej podeschnie.
  11. Ja mam wentylator z timerem - Vents 100 MT. Generalnie to działa, mam ustawiony tajmer na 10 minut ale może chodzić i 20 minut a i tak po kąpieli wszystko zaparowane. Coś nie tak z wentylacją chyba. Muszę rozszczelniać okno.
  12. Od pewnego czasu można zauważyć u mnie takie zachowanie wody? Czy ona faluje w całej instalacji? Co ciekawe czasem wskazówka tak nie skacze ale teraz co raz rzadziej. Kiedyś (pól roku i dalej) nie falowało w ogóle. Czy to jakiś problem? Ewentualnie jak zaradzić? Do tego skrzeku już zdążyłem się przyzwyczaić (słychać go czasem w dalszej części domu). Przepraszam za reklamę sklepu ale jest to niezależne ode mnie
  13. Mogę przedstawić jakieś konkrety na które się zdecydowałem. Taras długi na 12 metrów, szeroki na 3,9 m. Wybrałem opcję z legarami i kontrlegarami. Zaplanowałem odstęp między legarami 1 metr a podpory dla legarów co 1,5 metra. Słupki to będzie odwiert wiertnicą w ziemi a na wewnątrz wyprowadzone do właściwej wysokości rurą kanalizacyjną fi 160 mm. Legary do słupków będą przymocowane kołkami nylonowymi do szybkiego montażu SMN 10x200. Pytanie moje teraz. Czy legary 60 mm x 120 mm będą odpowiednie (nie za wielkie/małe). Przyjąłem przy tych odległościach kontrlegary co 0,5 m. I teraz zastanawiam się jaki dać przekrój owych "przekładek"? 40x40? 40x60? Może 40x70? Czy kontrlegary do legarów montować wkrętami od góry, czy kjakimiś kątownikami z boku? Poniżej (dużo dokładniejszy) rysunek na szybko, planowanego tarasu: grube kreski to legary, cienkie to kontrlegary a te dwie wypustki to drzwi tarasowe.
  14. Wydaje mi się, że zrobienie słupków będzie prostsze, ponieważ teren nie jest idealnie równy. W przypadku bloczków będę musiał i tak postawić jeden na drugim a to utrudni poziomowanie. Przy słupach wystarczy wsunąć bądź wysunąć rurę z ziemi na odpowiednią wysokość (posiłkując się wodną poziomicą). Czy to zagęszczenie na 80 cm x 80 cm jest wersją bez kontrlegarów? Co do legara - nie mam jeszcze ustalonego wymiaru, może być 45x70, 50x100 czy 60x120.
  15. Wkrótce zabieram się za budowę tarasu. Taras ma mieś wymiar około 12m x 3,9m. Postanowiłem, że będzie drewniany na betonowych słupkach. W planach mam wykonać taras na legarach bez kontrlegarów. Wówczas słupki pod legarami (wzdłużne) co 1 metr a poprzeczne co 50 cm. Legary 5cm x 10cm . Wysokość betonowych słupków około 20 cm nad ziemią. Dłuższa linia to legar 5cm x 10 cm a krótsza to deska Ostatnio zastanawiałem się czy jednak by nie dać kontrlegarów a co za tym idzie zrobić większe odległości między słupkami oraz obniżyć wysokość betonowych słupków. Pytanie: - jak maksymalnie rozsunąć słupki w drugiej opcji? 1,5m i 1m? - jaki wybrać przekrój legarów i kontr w przypadku drugiej opcji?
×
×
  • Utwórz nowe...