Skocz do zawartości

z czego budować!? porotherm 25, czy z suporeksu


Recommended Posts

Też się nad tym kiedyś zastanawiałem. Suporeks jest do d. (mało wytrzymały, "głośny" itd), porotherm jest chyba przereklamowany (oprawić w tym kołki masakra i obecnie drogi). Wybrałem silikaty na tradycyjną spoinę. Mam ścianę dwuwarstwową i izolacyjność termiczna ścian jest obojetna w tym przypadku (1 cm więcej ocieplenia i się wyrównuje). Cena silikatów i suporeksu jest porównywalna.
Link do komentarza
Masz Tornado recję, ale pod warunkiem, że ciepło w silikacie będzie płyneło jak w podręczniku, prostopadle do izolacji termicznej. A co będzie jeżeli ciepło z Twojego domu, podręczików nie czytało? Jeżeli teraz zgodnie z prawami natury silikat odprowadzi ciepło przez fundament, do gruntu pod dom? Przecież grunt kilkadziesiąt razy lepiej odbiera ciepło niż powietrze. Ściana stanowi izolację termiczną tylko w "fizyce budowli", Muratorze.... W naturze izolacja termiczna zatrzymująca ciepło to termos, który by był skuteczny musi być suchy jednakowo gruby i ZAMKNIĘTY!!!
Link do komentarza
Przy nie izolowaniu domu trudno powiedzieć, bo tak, silka jest od porotermu znacznie lepszym przewodnikiem (choć i poroterm do izolatorów się nie zalicza), więc bardzo sprawnie odprowadzi ciepło z domu przez fundament do gruntu. Poroterm trochę wolniej będzie ciepło do gruntu odprowadzał, ale za to nie zabezpieczony hydroizolacją od środka szybciej spowoduje zawilgocenie ściany, jest bardziej porowaty.
Oba rozwiązania są stare (z lat 90') i nie nadają się już dziś, a za parę lat.... szkoda gadać.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam wszystkich Forumowiczów

Męczą mnie podobne problemy. W projekcie mam Porotherm 25+14cm styropian. Zastanawia mnie jednak konstrukcja tego pustaka. W pustakach Porotherm 30 i grubszych szczeliny ustawione są dłuższym bokiem równolegle do lica ściany, natomiast w P25 jest odwrotnie. tzn dłuzszy bok szczelin jest prostopadły do lica ściany.Kiedyś czytałem, że takie ustawienie szczelin(jak w P25) jest niekorzystne. Jeżeli tak jest to nie wiem po co takie produkują. Byc może w przypadku ściany dwuwarstwowej jest to nieistotne bo pustak jest elementem konstrukcyjnym, a za termike odpowiada styropian ??. Czy ktoś pomoze mi rozwiązać ten problem? Z góry dziękuję.
Link do komentarza
Układ szczelin, a więc i ciepłochronność pustaka ceramicznego przy grubości 25 cm nie ma większego znaczenia, gdyż i tak wymaga on ocieplenia. Natomiast mniej korzystne ich ustawienie może wynikać po prostu z technologii produkcji, ale również wpływa na większą odporność strony licowej na uszkodzenia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...