Skocz do zawartości

wycena ziemi


nika3077

Recommended Posts

Sama ustalasz wartość w jakiej chcesz dokonać sprzedaży. Pamietaj tylko, że nie możesz zanizyć wartości znacznie (w porównaniu do innych transakcji w okolicy), ponieważ Urząd Skarbowy może zakwestionowa wartość transakcji.
Mam na mysli, ziemia w okolicy "chodzi" po 150zł za m2, a ty sprzedaż po 80zł. Ostrzegam przed takimi praktykami, bo wiem ze ludzie maja rózne pomysły, które sie kiepsko kończa. Wszystko z głową trzeba robić.
Link do komentarza
Cytat

Sama ustalasz wartość w jakiej chcesz dokonać sprzedaży. Pamietaj tylko, że nie możesz zanizyć wartości znacznie (w porównaniu do innych transakcji w okolicy), ponieważ Urząd Skarbowy może zakwestionowa wartość transakcji.
Mam na mysli, ziemia w okolicy "chodzi" po 150zł za m2, a ty sprzedaż po 80zł. Ostrzegam przed takimi praktykami, bo wiem ze ludzie maja rózne pomysły, które sie kiepsko kończa. Wszystko z głową trzeba robić.


To po ile "chodzą" działki nie ma znaczenia, bo liczy się wartość transakcji w okolicy. Miałem taką sytuację, że US zgłosił się do mnie po dwóch latach od zakupu działki z informacją, że ich zdaniem zaniżyłem jej wartość, mimo, że dałem najwyższą kwotę za działkę w okolicy. US stwierdził, że w tym czasie działka była warta o 60 zł/m2 więcej niż ja dałem.
na szczęście podczas brania kredytu na działkę wymagana była wycena rzeczoznawcy, którą przedstawiłem w US i po sprawie. Ta wycen określała, że dałem bardzo wysoką cenę za działkę względem innych mimo, że działki "chodziły" w innych cenach.

Jedno to to po ile jest działka wystawiana, a drugie po ile sprzedawane.

Wniosek: warto mieć wycenę rzeczoznawcy choćby dla US, bo prędzej czy później się zgłosi.
Link do komentarza
Mi również US się doczepił do wartości działki, którą kupiłam, bo działka ma prawie 30 arów a kosztowała mnie niewiele. Ale to nie zawsze oznacza, że US ma rację. W moim przypadku tak było. US ma tylko informację jaką działkę i za ile się nabyło i nic więcej. Ja, gdy dostałam wezwanie w celu wyjaśnienia, zabrałam ze sobą wyrys z planu zagospodarowania i wytłumaczyłam pani urzędniczce, że ta cena jest jak najbardziej w porządku. Musiałam oczywiście przedstwić argumenty, a więc działka jest budowlano-rolna, z czego tylko 8 arów jest budowlanki, znajduje się w 3 lini zabudowy, jest nieuzbrojona, wąska bo ma niecałe 19 m szerokości, przez całą długość działki przebiega służebność przejazdu, również dojazd do mojej działki jest jako służebność, droga nieutwardzona, można powiedzieć polna. To wszystko miało wpływ na jej cenę. I to wystarczyło aby US uznał cenę jaką zapłaciłam za zasadną. Także nie zawsze należy się kierować ceną rynkową, bo działka działce nie jest równa.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Z waszych odpowiedzi wynika,że żeby móc spać spokojnie i żeby US nie nawiedzał mnie w snach opłaca się zainwestować i zaprosić do siebie rzeczoznawcę icon_eek.gif Tym bardziej,że za pieniądze ze sprzedaży działek zamierzam kupić ziemię w innym miejscu i wybudować na niej swój dom.Dom za gotówkę co w dzisiejszych czasach jest dla US tym bardziej podejrzane icon_wink.gif
Link do komentarza
To co pisaliśmy wcześniej jest jak najbardziej prawdą, tylko pytanie czy dotyczy to Ciebie. US czepia się tych, co kupili nieruchomość w niskiej cenie, bo to kupujący płaci podatek i to on tego podatku mógł zapłacić za mało. Nie wiem jak jest w Twojej sytuacji. Gdyby nie ten okres 5 lat nie byłoby problemu, niech się kupujący martwi. Wydaje mi się, że najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie telefon do US z zapytaniem czy mogą w Twojej sytuacji zakwestionować wartość działek. Bo bez sensu jest wydawać pieniądze na rzeczoznawcę, jeżeli będzie to niepotrzebne.
Link do komentarza
Cytat

Wiadomo,że ja chciałabym uzyskać jak najwyższą cenę zamierzam w końcu wybudować za to mój malutki domek icon_biggrin.gif



To tym bardziej wydaje mi się, że nie masz się czym martwić. Skoro chcesz na tych działkach dobrze zarobić to nie sprzedasz ich taniej niż inne w okolicy. Co innego gdyby zależało Ci na szybkiej sprzedaży i cenę byś dała taką, żeby sprzedały się "na drugi dzień". A wiesz jak najlepiej określić cenę działki? Wybierz się do biura nieruchomości w Twojej okolicy jako osoba szukająca działki. Powiedz, że szukasz działki podobnej do tych Twoich, czyli w tej samej okolicy, tak samo uzbrojonych, mniej więcej takiej samej wielkości itp. Przedstawią Ci oferty wraz z cenami za m2 takiej nieruchomości. To do nieczego nie zobowiązuje, a będziesz wiedziała ile kosztuje Twoja działka. Biuro nieruchomości ma jakiś % od ceny za jaką sprzeda nieruchomość, więc wątpie aby zaniżali ceny bo zarobią na tym mniej. No i mają obeznanie w cenach rynkowych.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...