Skocz do zawartości

Problem - działka przy lesie


ukasz

Recommended Posts

Witam,
jest to mój pierwszy post na tym forum, aczkolwiek przeglądam je regularnie już od jakiegoś czasu
Planuję zakup działki budowlanej, niedawno znalazłem całkiem atrakcyjną - wydawało się - ofertę. Dogadałem się z właścicielem wstępnie, jestem na etapie sprawdzania papierów, po nowym roku zaraz mieliśmy podpisywać umowę przedwstępną... na szczęście jeszcze nie jestem w nic uwikłany, bo wypłynęły pewne kwestie które stawiają wszystko pod dużym znakiem zapytania.
Działka ma status rolnej (R IVb), ale to podobno nie jest problem, bo w miejscowym planie zagospodarowania przewidziana jest pod budownictwo jednorodzinne. Na działce jest woda, prąd, gaz... czyli pod tym względem gotowa do budowy.
Problem polega na czym innym: działka z jednej strony sąsiaduje z drogą, z drugiej z działką budowlaną (już zabudowaną), z trzeciej z podobną działką rolną (niezabudowaną, przewidzianą pod budownictwo jednorodzinne), a z czwartej - z niewielkim lasem. Ten las to maksymalnie kilka tys. m2, trochę drzewek, ale na mapie geodezyjnej kupionej w starostwie powiatowym figuruje jako "LsV" i rysunki drzewek... czyli las Dowiedziałem się, że budować można w odległości min. 12 m od granicy lasu. Biorąc pod uwagę, że od drugiej granicy trzeba by zachować 4 m, wówczas szerokość domu mogłaby wynieść całe 9 m (25 m szerokości działki :/ ). Informację potwierdziłem przed chwilą w referacie budownictwa urzędu gminy - 12 metrów i ani centymetra mniej, chyba że jakieś podania, pozwolenia, ale pani z urzędu nic więcej nie powie i nie wie. Stąd moja prośba o pomoc i podpowiedź: warto się pakować w taką działkę? Cena jest OK, ale raczej z normalnego przedziału i bez rewelacji. Wcześniej myślałem, że fajnie że ten lasek jest obok, bo przynajmniej nikt się nie wybuduje :/ Da się jakoś uzyskać pozwolenie na budowę domu bliżej lasu? Albo czy potem nie będzie jakichś problemów w związku z sąsiedztwem lasu? Tak w ogóle to na działce szerokości 25 m pewnie nic się nie wybuduje sensownego w takim układzie?
Będę bardzo wdzięczny za wszystkie odpowiedzi, wskazówki i sugestie.
W razie czego mogę się jeszcze wycofać z całego interesu praktycznie bez strat, więc nie jest źle...

pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

W rożnych rejonach Polski występuje odmienna interpretacja przepisów przez urzędników dotycząca zachowania odległości domów jednorodzinnych od lasu. Ze względu na to, że pozwolenie wydaje starostwo, tam trzeba się dowiedzieć jak interpretują przepisy.


I to jest chore! Jeden przepis dowolna interpretacja icon_sad.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
poszukaj w necie możliwie najwęższy projekt domu , który spełnia twoje oczekiwania i nie wystaje 9 metrów" po ścianach" a wystaje poza umowne wymiary np. tarasem ( zaadaptować lokalizacje budynku tak aby wystawał tarasem w strone lasu ), i wystąpić do starostwa z pismem o ustępstwo od warunków zabudowy. Nie wiem jak bardzo są nieugięci jeśli chodzi o pasy bezpieczeństwa pożarowego (nieszczęsne 12m) ale w niektórych przypadkach widziałem jak takie akcje przychodziły. .Zależy od typka który to rozpatrzy. icon_sad.gif
Link do komentarza
Czesc ja mam jeszcze lepiej.Posiadam dzialke na ktorej robie plany i teraz najwazniejsze w gminie jest jako dzialka z mozliwoscia zabudowy,W powiecie znow w mapkach jest jako czesciowo zalesiona:( . I teraz najlepsze ,na dzialce nie ma ani jednego drzewa .Polozona jest w srodku osiedla i z kazdej strony jest dom itd....teraz sie zastanawiam jak to odkrecic ....plany mam juz zrobione i tylko z winy bledu w mapkach mam mega problem ...jakby ktos mial rade.Co zrobic gdzie isc itd...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
    • Witam Jaki tani kocioł jednofunkcyjny kondensacyjny polecacie do ogrzewania podłogowego domu 180m2?   Dom jest parterowy i posiada dwa rozdzielacze, jeden 10 pętli grzewczych a drugi na poddaszu 9 pętli.       
    • Chodzi o ogrodzenie tuż przy domu sąsiada ponieważ teraz jest wjazd (ten prostokąt pomarańczowy ) który ma tylko jedną ścianę z lewej strony i brama która jest bliżej mojego domu a ta L'ka przy domu sąsiada i drodze miałaby być wykończeniem ogrodzenia, rzecz w tym, że nie wiem czy mogę postawić płot tuż pod oknami sąsiada.  Docelowo przeniesiona brama przy ulicy co będzie zgodne z prawem. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...