Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
RafalT88

Jakie tynki najlepsze

Recommended Posts

Wybiegam myślami do przodu i choć do tego etapu jeszcze daleko to zastanawiam się, które tynki są lepsze. Maszynowe, wykonywane ręcznie czy płyty gipsowo - kartonowe. Dla porównania przyjmijmy ścianę 100m2.

Tynk gipsowo - wapienny:
robocizna - 16 zł / m2
materiał - 16 zł / m2
RAZEM: (16+16) x 100 = 3 200 zł




Tynk suchy - płyty G-K


robocizna -20 zł / m2
materiał - 45 szt. (12 zł / szt)
RAZEM: 540 + (100*20) = 2 540 zł


Płyty G-K wydają się być tańsze, ale czy są lepsze. Ja nie znajduję na razie żadnych minusów. Liczę na opinie i doświadczenia z budowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Wybiegam myślami do przodu i choć do tego etapu jeszcze daleko to zastanawiam się, które tynki są lepsze. Maszynowe, wykonywane ręcznie czy płyty gipsowo - kartonowe. Dla porównania przyjmijmy ścianę 100m2.

Tynk gipsowo - wapienny:

robocizna - 16 zł / m2
materiał - 16 zł / m2
RAZEM: (16+16) x 100 = 3 200 zł




Tynk suchy - płyty G-K


robocizna -20 zł / m2
materiał - 45 szt. (12 zł / szt)
RAZEM: 540 + (100*20) = 2 540 zł


Płyty G-K wydają się być tańsze, ale czy są lepsze. Ja nie znajduję na razie żadnych minusów. Liczę na opinie i doświadczenia z budowy.



Płyty G-K to porażka na ścianach zawsze będzie Pan mógł policzyć ile ich zostało użytych do obłożenia (mikropęknięcia rysy na łączeniach ) i jeszcze łatwo uszkodzić taki tynk będzie pełno wgnieceń .

Solbet sie szpachluje nie trzeba tynkować!.

W asortymencie chemii budowlanej firma SOLBET posiada tynk SOLBET TERAZYT S. Jest to szlachetny tynk mineralny cienkowarstwowy do nakładania ręcznego. TERAZYT S charakteryzuje się dobrą plastycznością, przyczepnością do podłoża, paroprzepuszczalniością i rysoodpornością. Właściwy skład suchej mieszanki zapobiega powstawaniu pęknięć, a tynk posiada szczególne właściwości ochronno - dekoracyjne. Dzięki jego zastosowaniu zyskuje się gładką i estetyczną powierzchnię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Płyty G-K to porażka na ścianach zawsze będzie Pan mógł policzyć ile ich zostało użytych do obłożenia (mikropęknięcia rysy na łączeniach ) i jeszcze łatwo uszkodzić taki tynk będzie pełno wgnieceń .

Solbet sie szpachluje nie trzeba tynkować!.

W asortymencie chemii budowlanej firma SOLBET posiada tynk SOLBET TERAZYT S. Jest to szlachetny tynk mineralny cienkowarstwowy do nakładania ręcznego. TERAZYT S charakteryzuje się dobrą plastycznością, przyczepnością do podłoża, paroprzepuszczalniością i rysoodpornością. Właściwy skład suchej mieszanki zapobiega powstawaniu pęknięć, a tynk posiada szczególne właściwości ochronno - dekoracyjne. Dzięki jego zastosowaniu zyskuje się gładką i estetyczną powierzchnię.



Wpisałem szybko w wyszukiwarkę i znalazłem. Zużycie ok 2,5 kg / m2 przy cenie 26 zł za opakowanie 25 kg. Biorąc naszą ścianę 100 m2 to koszt materiału teoretycznie wyniesie (2,5 x 100) / 25 = 10 opakowań x 26 zł = 260 zł !!! Coś chyba mało mi wyszło? to możliwe? Załóżmy że tak. Trzeba więc dodać robocizne ok 16 zł / m2 = 1 600 zł
RAZEM = 1 860 zł

Jeżeli się nie pomyliłem to bardzo optymistyczny wariant znacznie tańszy od pozostałych metod. Czy to jest OK?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Wpisałem szybko w wyszukiwarkę i znalazłem. Zużycie ok 2,5 kg / m2 przy cenie 26 zł za opakowanie 25 kg. Biorąc naszą ścianę 100 m2 to koszt materiału teoretycznie wyniesie (2,5 x 100) / 25 = 10 opakowań x 26 zł = 260 zł !!! Coś chyba mało mi wyszło? to możliwe? Załóżmy że tak. Trzeba więc dodać robocizne ok 16 zł / m2 = 1 600 zł
RAZEM = 1 860 zł

Jeżeli się nie pomyliłem to bardzo optymistyczny wariant znacznie tańszy od pozostałych metod. Czy to jest OK?



350 zł na pewno nie przekroczysz trzeba jeszcze grunt doliczyć .Za robociznę za drogo liczysz bo to liczy się jak szpachel to robota na 4 dobre dni 12zł to i tak opcja ful icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

350 zł na pewno nie przekroczysz trzeba jeszcze grunt doliczyć .Za robociznę za drogo liczysz bo to liczy się jak szpachel to robota na 4 dobre dni 12zł to i tak opcja ful icon_smile.gif



Dlaczego za tem ludzie (chyba większość moich znajomych) masowo korzystają z tynków maszynowych skoro są one znacznie droższe? Acha... jeszcze jedno rozumiem że Terazyt S układa się bezpośrednio na wymurowanej ścianie z gazobetonu. Nie mogę tego sprawdzić na www.solbet.pl bo nie chce mi sie otworzyć podstrona. Jeżeli tak to ściana musi być naprawdę równa a bloczki łączone na zaprawę klejową a nie cementową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Dlaczego za tem ludzie (chyba większość moich znajomych) masowo korzystają z tynków maszynowych skoro są one znacznie droższe? Acha... jeszcze jedno rozumiem że Terazyt S układa się bezpośrednio na wymurowanej ścianie z gazobetonu. Nie mogę tego sprawdzić na www.solbet.pl bo nie chce mi sie otworzyć podstrona. Jeżeli tak to ściana musi być naprawdę równa a bloczki łączone na zaprawę klejową a nie cementową.



Może nie wiedza lub nierówna ściana ma na to wpływ.
Tynki maszynowe a zwłaszcza gipsowe na takich ścianach nie trzymają się długo odchodzą od ścian całymi płatami lub trzymają "się na słowo honoru ".

Terazyt S układa się bezpośrednio na wymurowanej ścianie ale zagruntowanej.

W innym temacie pisałeś że będziesz Solbet murował na klej mam nadzieję że to będzie , KLEJOWA ZAPRAWA MURARSKA SOLBET DO CIENKICH SPOIN przeznaczona jest do murowania ścian na cienką spoinę i dzięki wsadowi środków modyfikujących zapobiega powstawaniu mostków termicznych.
Żeby ominąć jeszcze pewne koszty ściana zewnętrzna powinna być z bloczka SOLBET IDEAL grubości 36 a najlepiej 42 ściana jednowarstwowa bez ocieplenia na zewnątrz tylko szpachel oraz można pomalować a najlepiej tani tynk np. mineralny.
Tniesz koszty robocizny docieplenia styropianem tynku wewnątrz ,materiału klej do mocowania styropianu kołki styropian i materiał na tynk wewnętrzny.
Jeszcze można obniżyć koszty materiału na ściany zewnętrzne zamiast gotowych nadproży z Kształtki U można kupić cienkie bloczki z solbetu i ułożyć z tego kształtkę U a w środku zalać nadproże ,obłożyć wieniec stropu itd.

SOLBET TERAZYT S jest białym szlachetnym, cienkowarstwowym tynkiem mineralnym przeznaczonym do ręcznego wykonywania tynków wewnętrznych i zewnętrznych oraz renowacji starych budynków.
Jest szczególnie polecany do wykonywania elewacji na warstwach zbrojonych w systemie ociepleń SOLBET. Na masę tynkarską SOLBET TERAZYT S można nakładać różnego rodzaju atestowane farby zewnętrzne i wewnętrzne ( akrylowe, silikatowe lub emulsyjne). Świeży tynk należy malować po upływie 4-6 tygodni od nałożenia.

Właściwości
Szlachetny Tynk Mineralny SOLBET TERAZYT S charakteryzuje się znakomitą plastycznością, paro-przepuszczalnością, przyczepnością do podłoża i rysoodpornością. Właściwy wsad środków modyfikujących zapobiega spękaniom, a tynk posiada szczególne właściwości ochronno-dekoracyjne. Dzięki jego zastosowaniu uzyskujemy gładką i estetyczną powierzchnię podnoszącą standard pomieszczeń i elewacji budynku.

Dane techniczne
Proporcje suchej mieszanki do wody ok. 0,25÷0,30 l wody na 1 kg zaprawy
Gotowość zaprawy do pracy po 10 min
Wykonywanie robót na ścianie w temperaturze +5°C ÷ +25°C
Odporność na temperatury -30°C ÷ +60°C
Żywotność robocza 4 godziny
Zużycie masy tynkarskiej 2-2,5 kg/m2 przy grubości 1mm
Przechowywanie 12 miesięcy od daty produkcji w szczelnie zamkniętych, oryginalnych i nieuszkodzonych opakowaniach, w suchych pomieszczeniach (zalecane przechowywanie na paletach). Chronić przed wilgocią podczas transportu oraz składowania
UWAGA!
W przypadku zastosowania na elewacji Tynku Mineralnego SOLBET TERAZYT S, zabrania się nakładania go z różnych partii, ponieważ mogą wystąpić przebarwienia tynku.
Jedną partię wyrobu stanowi materiał posiadający tę samą naniesioną trwale cechę:
- data produkcji
- zmiana robocza
Przy zakupie towaru odbiorca musi bezwzględnie zwrócić uwagę na w/w oznakowanie partii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Wybiegam myślami do przodu i choć do tego etapu jeszcze daleko to zastanawiam się, które tynki są lepsze. Maszynowe, wykonywane ręcznie czy płyty gipsowo - kartonowe. Dla porównania przyjmijmy ścianę 100m2.

Tynk gipsowo - wapienny:

robocizna - 16 zł / m2
materiał - 16 zł / m2
RAZEM: (16+16) x 100 = 3 200 zł




Tynk suchy - płyty G-K


robocizna -20 zł / m2
materiał - 45 szt. (12 zł / szt)
RAZEM: 540 + (100*20) = 2 540 zł


Płyty G-K wydają się być tańsze, ale czy są lepsze. Ja nie znajduję na razie żadnych minusów. Liczę na opinie i doświadczenia z budowy.


Witam.ja bym ci proponwał jednak tynki cem-wap po pierwsze tynk cem-wap wzmacnia ścianę ,jak by nie było mur lepiej oddycha,minus -troche drozsze,dłuższa realizacja,-ale tynk cem -wap uwazam za lepszy-pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

...
Żeby ominąć jeszcze pewne koszty ściana zewnętrzna powinna być z bloczka SOLBET IDEAL grubości 36 a najlepiej 42 ściana jednowarstwowa bez ocieplenia na zewnątrz tylko szpachel oraz można pomalować a najlepiej tani tynk np. mineralny.
Tniesz koszty robocizny docieplenia styropianem tynku wewnątrz ,materiału klej do mocowania styropianu kołki styropian i materiał na tynk wewnętrzny.
Jeszcze można obniżyć koszty materiału na ściany zewnętrzne zamiast gotowych nadproży z Kształtki U można kupić cienkie bloczki z solbetu i ułożyć z tego kształtkę U a w środku zalać nadproże ,obłożyć wieniec stropu itd.
...



A propos ścian to w projekcie mam jednowarstwową z bloczków grubości 36 cm. Pewnego razu zacząłem liczyć, która ściana jest cieplejsza (1W czy 2W) i opierając się na współczynnikach przewodzenia ciepła jestem pewny że nawet cieńsza ściana ze styropianem jest cieplejsza niż grubsza 1-warstwowa. Dodatkowo przy ścianie 1W istnieje ryzyko popełnienia poważnych błędów - oczywiście zależy jaka jest ekipa co z kolei przy ścianie 2W ryzyko jest znacznie mniejsze. Tak, więc wracając do tynków byłbym w stanie zaryzykować "oddychanie ścian" kosztem styropianu na zewnątrz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

A propos ścian to w projekcie mam jednowarstwową z bloczków grubości 36 cm. Pewnego razu zacząłem liczyć, która ściana jest cieplejsza (1W czy 2W) i opierając się na współczynnikach przewodzenia ciepła jestem pewny że nawet cieńsza ściana ze styropianem jest cieplejsza niż grubsza 1-warstwowa. Dodatkowo przy ścianie 1W istnieje ryzyko popełnienia poważnych błędów - oczywiście zależy jaka jest ekipa co z kolei przy ścianie 2W ryzyko jest znacznie mniejsze. Tak, więc wracając do tynków byłbym w stanie zaryzykować "oddychanie ścian" kosztem styropianu na zewnątrz.




Izolacja Cię najprawdopodobniej nie ominie a konkretnie do takiej ściany będziesz musiał zastosować na izolację -> wełnę mineralną - oddychanie ale to za około 20 lat .Energia będzie ciągle drożeć i wszystkie domy wybudowane nawet teraz będą przechodzić modernizację .W Twoim przypadku koszty te możesz odepchnąć na ten okres czasu i łatwiej jest montować ocieplenie do takiej sztywnej ściany niż ocieplonej już wcześniej . Stan surowy szacuje się że to 30 % kosztów ,które trzeba ponieść żeby zamieszkać .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Izolacja Cię najprawdopodobniej nie ominie a konkretnie do takiej ściany będziesz musiał zastosować na izolację -> wełnę mineralną - oddychanie ale to za około 20 lat .Energia będzie ciągle drożeć i wszystkie domy wybudowane nawet teraz będą przechodzić modernizację .W Twoim przypadku koszty te możesz odepchnąć na ten okres czasu i łatwiej jest montować ocieplenie do takiej sztywnej ściany niż ocieplonej już wcześniej . Stan surowy szacuje się że to 30 % kosztów ,które trzeba ponieść żeby zamieszkać .



nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy. Ja jestem jak najbardziej za ociepleniem ścian i pisałem że zrezygnuję ze ściany 1W 36 na rzecz cieńszej ściany 24 cm + styropian. Co do tynków to pisaliśmy że są one (Terazyt S) paroprzepuszczalne a więc kładąc styropian można tą właściwość ściany jak "oddychanie" stracić bo styropian do paroprzepuszczalnych nie należy. Ale zatrzymanie ciepła jest dla mnie ważniejsze niż oddychanie ścian. Oczywiście można zastosować wełnę mineralną ale to z kolei to spory wydatek dla mnie niewspółmierny do efektu jaki można uzyskać stosując styropian. Tak czy inaczej Terazyt S przekonuje mnie po porównianiu kosztów z innymi rodzajami tynków.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...