Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisano
To nie jest odpowiedź, ale dla wgryzienia się w temat można przeczytać:

Komin murowany czy systemowy?

Mało pisałem do tej pory o dylematach, a podczas budowy domu pojawia się ich mnóstwo. Postaram się w najbliższym czasie nadrobić zaległości i opisać moje dotychczasowe rozważania. Dzisiaj będzie o kominach, o których myślałem przez większość mijającego tygodnia.

Komin tradycyjny muruje się z pełnej cegły. Przewód kominowy ma tutaj przekrój kwadratowy lub prostokątny. Taki komin w czystej postaci może być stosowany do kominków i kotłów na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellety). Jeśli chcemy mieć kocioł na gaz, musimy w otworze komina umieścić wkład ze stali kwasoodpornej. W przeciwnym przypadku, skraplające się spaliny zniszczyłyby cegłę i spoiny.

Zaletą komina tradycyjnego jest jego masywność i sprawdzona trwałość. Takie kominy są budowane od zawsze i w większości przypadków nie ma z nimi większych problemów. Rozwiązanie ma jednak również wady. Wymurowanie komina kosztuje dużo pracy, bo pojedyncza cegła ma małe wymiary i trzeba jej dużo wmurować. Komin ma spore wymiary - grubość jego ścian jest równa grubości cegły i wynosi 12cm. W końcu komina nie da się skutecznie docieplić, więc może się w nim skraplać sporo pary ze spalin.

Drugie rozwiązanie to komin systemowy - technologia u nas dość nowa, choć stosowana już od dłuższego czasu na zachodzie. Komin systemowy zbudowany jest z modułów. Zewnętrzną część każdego modułu stanowi pustak keramzytowy lub rzadziej ceramiczny. W jego wnętrze wkłada się rurę szamotową, a między pustakiem a rurą umieszcza się otulinę z wełny mineralnej. Rura szamotowa jest odporna na bardzo wysokie temperatury, a także na kwasy. Dzięki temu, że jest bardzo gładka i jest łączona na wpust i wypust, jest szczelna i odporna na osadzanie się sadzy. Okrągły przekrój przewodu dymowego odpowiada rzeczywistemu ruchowi spalin (spaliny poruszają się po spirali). Dzięki warstwie ocieplenia spaliny w kominie systemowym nie wychładzają się, zapobiega się tym samym skraplaniu kwasów.

Komin systemowy ma jeszcze jedną, istotną dla mnie zaletę - zajmuje nieco mniej miejsca niż komin murowany. Jego wadą jest na pewno cena. Mimo, że mamy już krajowych producentów, którzy oferują rozwiązania tańsze (równie solidne, jak zachodni konkurenci), to kominy systemowe wciąż są droższe od tradycyjnych. Rosnąca cena cegły, cementu oraz wkładów kominowych powoduje jednak, że różnice cenowe się zacierają.

Ja wybrałem kominy systemowe. Zarówno do kominka, jak i do kotła gazowego. Przekonała mnie technologia, którą oceniam lepiej niż tradycyjną. Nie trafiły do mnie z kolei argumenty o większej trwałości komina tradycyjnego. Skoro producenci rozwiązań systemowych udzielają na nie 30 lat gwarancji, to muszą być one na prawdę dobre. I uważam, że jest to warte nieco wyższej ceny.



wpis ze strony: http://blog.dum.pl/index.php/2007/04/20/ko...-czy-systemowy/
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
Napisano
  Cytat

i cisza w temacie watku, ktos moze jednak podpowie?

Rozwiń  


dla kotła na gaz powstaje jeszcze pytanie czy jest to kocioł bardzie tradycyjny (z otwartą komorą spalania) czy turbo lub kondensacyjny (z zamkniętą komorą spalania).

Po odpowiedzi na to pytanie trzeba się udać do sklepu instalacyjnego (albo do Schiedla ---- bo skoro "To chyba jeszcze żaden tu nie zajrzał" to trafiło na mnie ---) i zdecydować się na wkład stalowy, który wejdzie do istniejącego komina. Rura stalowa powinna mieć:
1. przekrój odpowiedni do wymagań kotła (mniej więcej fi 130 mm dla kotła z otwartą komorą spalania lub fi 60-80 mm dla kotła kondensacyjnego).
2. klasyfikację normową (dopuszczenie) do warunków związanych z parametrami kotła (nadciśnienie/podciśnienie , odpowiednią klasę temperaturową) i możliwie długi okres gwarancji od producenta

Później trzeba znaleźć instalatora i umówić się z nim na montaż i podłączenie kotła. Pozwolić mu na pohałasowanie przy kominie, zakurzenie/zabrudzenie poddasza, ale najlepiej od razu umówić się z nim, że w ramach zapłaty po robocie ma po sobie posprzątać icon_wink.gif
Napisano
Czy kocioł jest z otwartą komorą spalania czy z zamkniętą pozna Pan po tym jak wygląda wylot spalin z kotła.

Jeśli jest pojedynczy o średnicy ok 110-130 mm - to jest to niemal na pewno kocioł z otwartą komorą spalania.

Jeśli jest "podwójny" (np koncentryczny: rura okrągła fi 60 mm a na zewnątrz niej większa - 100 mm lub ewentualnie 80 i 125 mm; lub niekoncentryczny tylko dwie oddzielne o średnicach np 80 mm każda) to ma Pan kocioł z zamkniętą komorą spalania.
Napisano (edytowany)
  Cytat

Czy kocioł jest z otwartą komorą spalania czy z zamkniętą pozna Pan po tym jak wygląda wylot spalin z kotła.

Jeśli jest pojedynczy o średnicy ok 110-130 mm - to jest to niemal na pewno kocioł z otwartą komorą spalania.

Jeśli jest "podwójny" (np koncentryczny: rura okrągła fi 60 mm a na zewnątrz niej większa - 100 mm lub ewentualnie 80 i 125 mm; lub niekoncentryczny tylko dwie oddzielne o średnicach np 80 mm każda) to ma Pan kocioł z zamkniętą komorą spalania.

Rozwiń  

z otwarta posiadam piec.
ale co do wkładu kominowego tam jestem ograniczony juz istniejącym luftem, wiec jak moge zastosować odpowiedni rozmiar do pieca skoro sie nie zmiesci wklad, bo nie dam sobie reki uciac czy fi130mm czy nie!

zrobię zdj zmierzę i wrzucę na forum Edytowano przez marek.kurdej (zobacz historię edycji)
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Oferuje zapoznanie się z rzetelną i profesjonalną firmą świadczącą usługi elektryk warszawa. Zapraszam się do zapoznania z zakresem usług. Instalacje elektryczne, montaż alarmów, kamer CCTV, usuwanie i naprawa awarii prądu. Wszystko szybko rzetelnie i z głową.
    • Nowość w Osmo ,  Plamy na drewnianym parkiecie to zmora wielu właścicieli mieszkań i domów. Pojawiają się najczęściej w wyniku kontaktu drewna z wodą, metalem (np. spod mebli), a także w miejscach o zwiększonej wilgotności – przy wejściu, pod doniczkami czy wokół kuchni. Czy da się je skutecznie usunąć bez szlifowania i uszkadzania powierzchni? Tak!  Rozwiązaniem jest Osmo Odplamiacz 6602.
    • Mam garaz w trakcie budowy ktory nie ma w srodku chudziaka a jedynie nasypaną glinę zmieszaną z piaskiem. Stoi na wylewanej i zbrojonej ławie fundamentowej oraz tym scisnie fundamentowej z bloczka betonowego w ilości 6 warstw i dość gruba spoina ok 2-3cm. Chcialbym go z zewnątrz odkopac do spodu ściany fundamentowej (czyli ława bedzie nadal zasypana) i zasmarowac ściany izolacja oraz obłożyć styropianem. Czy w związku z tym ze w srodku jest zasypana glina na wysokości 5 bloczków nie dojdzie do jakiegoś obsuniecia, rozsunięcia bloczków betonowych? Druga sprawa wieniec na scianie fundamentowej robi sie chyba powyżej 6 bloczków prawda?  U mnie nie ma tego wieńca a zaobserwowałem kilka rys na bloczkach betonowych na stronie gdzie są dwa okna.  Nie pamiętam czy otwory okienne były zbrojone (zbrojenie pod okienne) ale chyba nie. Czy te rysy mogą być spowodowane występowaniem okien czy może braku wieńca?
    • Dzień dobry ! Czy ktoś jest w stanie polecić ekipę które przeprowadzi renowację kabiny prysznicowej, włącznie z czyszczeniem śladów po kamieniu na szybie kabiny prysznicowej? A może ktoś w Was wie jakie mocne środki użyć, aby albo usunąć smugi kamienia na dole drzwi kabiny? Nie wiem czy wymiana szyby jest konieczna, bo może nie. Podobno są jakieś specjalistyczne środki, które pozostawia się na szybie na kilka godzin. Środki typu Cif nie dają rady. Dzięki za pomoc!
    • Powiedz to tym w bloku, co malowali pokój.     Też pytałem grok-a i zalecał odwożenie do PSZOK-u (oczywiście, oddzielne postępowanie z brudami niebezpiecznymi), ale co drugie zdanie zalecał zapoznanie się z zasadami lokalnymi segregacji, bo mogą to regulować odmiennie. Do doopy więc z takimi zasadami, które w każdej gminie mogą być inne. Naprawdę, mam dość robienia doktoratu z segregacji odpadów przy każdej dupereli. Kiedy wreszcie producenci zaczną oznaczać wyroby i ich opakowania jakimiś kodami, żeby nie mieć wątpliwości w tym zakresie? To producent wie jakie materiały wchodzą w skład i co się z nimi da zrobić. Dlaczego ten obowiązek zrzuca na mnie i to bez wynagrodzenia?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...