Skocz do zawartości

Skalniak


Recommended Posts

Kamienie na skalniak najprościej kupić w kamieniołomie. Dobrze jest jednak obserwować, jakie skały/kamienie naturalnie występują w otoczeniu naszego ogrodu i na tej podstawie wybrać ich rodzaj.

Rzeczywiście warto zwrócić uwagę na odczyn skały. Wybierając materiał zasadowy np. piaskowiec czy otoczaki należy odpowiednio dobrać do niego rośliny (oczywiście w tym przypadku odpowiednie będą te, które preferują podłoże wapienne).

Oprócz tego podczas wyboru kamieni na skalniak warto wiedzieć, że lepiej jest wykorzystać mniejszą ich ilość, ale o pokaźniejszych rozmiarach (małe szybko zostaną zasłonięte przez rozrastające się rośliny).
icon_wink.gif
Link do komentarza
Bardzo istotne jest też właściwe ułożenie kamieni w ziemi. TU NAJWAŻNIEJSZA JEST NATURALNOŚĆ!!!

Powinny sprawiać wrażenie, jakby znalazły się tam naturalnie (układanie rzędami czy symetria raczej nie wchodzą w grę). Jeśli na skalniaku będą układane większe skały - też powinny sprawiać wrażenie naturalnie umieszczonych warstw geologicznych.

Większa część kamienia powinna znajdować się w glebie. Nie należy ustawiać kamieni pionowo, bo będą niestabilne, a co najgorsze: będą wyglądać bardzo nienaturalnie!!!
Link do komentarza
  Cytat

Czy oprócz kamieni są potrzebne jeszcze jakieś materiały do wybudowania skalniaka? Pewnie trzeba wysypać trochę urodzajnej ziemi między te kamienie? Ale czy potrzebne jest coś jeszcze, żeby robota była wykonana profesjonalnie? icon_smile.gif

Rozwiń  



Jeśli będziesz formować kształt skalniaka (można np uformować skarpę czy pagórek), będzie potrzebna spora ilość ziemi. Do wykonania takiej podbudowy można użyć ziemi z wykopu pod oczko wodne czy pod jakieś fundamenty.

Na tej ziemi trzeba rozsypać warstwę żyznej ziemi (grubość warstwy to 15-20 cm), aby zapewnić roślinom dobre podłoże (oczywiście trzeba pamiętać o odpowiednim odczynie gleby, dostosowanym do preferencji planowanych roślin).

Na tym można rozłożyć jeszcze geowłókninę (w niej robi się nacięcia, a w nich sadzi się rośliny skalne). Geowłóknina zmniejszy ilość przerastających chwastów.

Na koniec, na geowłókninę rozsypuje się kruszywo lub zmieloną korę drzew iglastych.

Mam nadzieje, że o niczym nie zapomniałam icon_smile.gif
Link do komentarza
Bardzo proszę! icon_smile.gif

Skalniak jest jednym z ciekawszych elementów ogrodu... warto o nim pomyśleć. Przede wszystkim jest ozdobą i urozmaiceniem działki, ale tworzy też specyficzne środowisko życia roślin (odpowiednie dla pewnej ich grupy).

Tak naprawdę jest dużo sposobów na budowę skalniaka, ale powinien on zawsze zawierać:
-podbudowę,
-podłoże glebowe,
-kamienie.
Link do komentarza
Czy jest jakas optymalna wielkość jaką powinien mieć skalniak?

Wydaje mi się ze podbudowa (ta ziemia pod warstwą żyznej ziemi) też powinna mieć odpowiednie właściwości... jak będzie to glina to nie bedzie przecież przepuszczać wody, a wtedy zamiast suchych warunków, będzie na skalniaku dość wilgotno...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  Cytat

Czy jest jakas optymalna wielkość jaką powinien mieć skalniak?

Wydaje mi się ze podbudowa (ta ziemia pod warstwą żyznej ziemi) też powinna mieć odpowiednie właściwości... jak będzie to glina to nie bedzie przecież przepuszczać wody, a wtedy zamiast suchych warunków, będzie na skalniaku dość wilgotno...

Rozwiń  


Oczywiście, podłoże (podbudowa) pod warstwą ziemi, w której rosną rośliny powinno być przepuszczalne, aby nadmiar wody był bez problemu odprowadzany. Ciężką glebę można rozluźnić dodając do niej piasku albo torfu.
Link do komentarza
Witam, przeczytałam ten temat bo również mam zamiar w niedalekiej przyszłości stworzyć skalniak i trochę czytam na ten temat. Zdziwiła mnie trochę odpowiedź o żyznej ziemi do skalniaka, ponieważ jak się orientuję głównie sadzimy na skalniakach roślinność wysokogórska która nie jest wymagająca w stosunku co do gleby... należy jej tylko zapewnić odpowiedni drenaż żeby była przepuszczalna...
Link do komentarza
Ze strony http://www.wymarzonyogrod.pl/pomysly-na-og...e,1273_1854.htm

Gleba na skalniak

W ogrodach skalnych zakładanych na skarpach należy stworzyć warunki przypominające te panujące w rejonach górskich. Gleba powinna być przepuszczalna i niezbyt żyzna. Jeżeli sadzimy rośliny pochodzące z wysokich rejonów górskich (takie jak goryczki, lnica alpejska, pierwiosnek Tyszczak, szarotka), 50-70% podłoża powinny stanowić piasek i tłuczeń kamienny różnych frakcji, a resztę ? żyzna ziemia. Jeśli sadzimy rośliny pochodzące z niższych rejonów, należy przygotować podłoże zasobne w próchnicę i składniki pokarmowe: dobrze, jeśli składa się w 70-80% z żyznej ziemi, a w pozostałych z piasku gruboziarnistego lub drobnego żwiru. Większość roślin przeznaczonych do ogrodu skalnego w naturalnych warunkach porasta wapienne zbocza. Dlatego preferują one podłoże o odczynie obojętnym lub zasadowym (pH 7 - 8 ). Do gleby dla takich roślin należy dodać zmielonego dolomitu lub kredy. Choć rośliny górskie zwykle dobrze znoszą palące słońce, często są wrażliwe na suszę (w górach opady deszczu są intensywniejsze niż na niżu). Dlatego konieczne jest ich regularne podlewanie w czasie suszy. Najlepiej rozproszonym strumieniem, częściej, ale mniejszymi dawkami wody.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Potwierdzam, widzę dziury. W czym pomóc?
    • Własnymi siłami, ma być równo i ponadto jeszcze w piwnicy? Będzie ciężko. Podstawowe pytanie brzmi, czy tam jest już jakaś wylewka? W związku z tym, czy trzeba zrobić nową wylewkę, czy tylko wyrównać starą? W tym drugim przypadku wymagana grubość będzie kilka razy mniejsza, ale trzeba do tego użyć zupełnie innej masy. Tak jak radzi vlad1431, najłatwiej podzielić podłoże listwami lub rurami, które wyznaczą docelowy poziom. W piwnicy, a więc miejscu o potencjalnie dużej wilgotności, tylko masy na bazie cementu. Na szczęście są dostępne rozmaite warianty modyfikowane, które łatwiej się rozprowadza. 
    • Nie wiem czy to jest T-cap ale pełna nazwa mojej pompy to : PANASONIC AQUAREA WH-MDC05J3E5 5KW MONOBLOK. Ogrzewa dom o powierzchni 100 m. kw. plus garaż plus CWU. Dom jest dobrze ocieplony więc pompa nie zużywa wiele energii zimą ale niskie rachunki za prąd, to raczej wynik fotowoltaiki na dachu. W pokojach zimą mam temperaturę 21 st. C., dla mnie wystarczy a w garażu 15 st. C. Jak na razie pompa daje radę. Co do innych pytań, to nie pomogę bo się na tym nie znam.
    • Przepraszam za brak konkretow. Dzialka rolna 0.7h jest polozona 130km a 0.3h 20km od miejsca gdzie planowana jest budowa domu. Jeszcze dodam że niedawno takie odległości nie stanowiły zadnego problemu poniewaz znajoma właśnie na takiej zasadzie się wybudowała.
    • Tak z ciekawości jaka moc tego Panasonica? To jest T-cap? Pytam, bo zanim zamontowałem kocioł gazowy też brałem pod uwagę T-capa 9kw. Tylko teraz jak policzyłem ile mocy zwykle używamy na gazie to wychodzi nie do wiary, ale kocioł zwykle chodzi na 6% mocy z 19kw, max było 12% przy mrozach nie wiem czy -10 czy więcej, przy czym % jest liczony od minimalnej mocy, czyli w moim przypadku od 3kw. Na CWU ustawione jest 50% i zasobnik 140L grzeje kilka minut, nie mierzyłem, ale raczej nie więcej niż 5-10 minut. I teraz mam wątpliwości, czy taki T-cap 9kw nie byłby po prostu za duży? Nie wiem czy te wskazania mocy na Termecie są rzeczywiste, ale jak już złapie temperaturę, a zwykle to jest 35°C na zasilaniu, to możliwe żeby chodził na 4-5Kw? Najwyższą jaką ustawiliśmy to było 42°C. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...