Skocz do zawartości

felerna działka


Recommended Posts

Napisano
Jestem na etapie poszukiwania ptojektu, mam jednak problem z działką, raczej z jej ukształtowaniem. W miejscu gdzie ma stanąć dom jest dół. co zrobić aby postawić tam dom niepodpiwniczony. icon_confused.gif
Napisano
Trzeba usunąć humus (ziemię nienośną), nawieźć piach o różnych frakcjach i bardzo dokładnie zagęścić specjalistycznym sprzętem, czasami trzeba użyć dodatkowych materiałów np. geowłókninę. Muszą to robić prawdziwi fachowcy. Jest to niestety zabieg kosztowny. Jestem laikiem i moje wypowiedzi wynikają z doświadczenia a nie wiedzy specjalistycznej.
Napisano
Moze warto się w takiej sytuacji zastanowic nad piwnicą? Jezeli będziesz musiał postawić wysokie ściany fundamentowe a potem wypełnić je piaskiem i żwirem, to może się okazać, że kilkadziesiąt wywrotek materiału bedzie kosztowało tyle samo co strop nad piwnicą....
Napisano
Jeżeli teren wokół jest raczej równy (lub znasz historię tego dołu) to prawdopodobie powstał nienaturalnie. Powinieneś zastanowić się nad piwnicą ( zwróć uwagę na wody gruntowe lub poprostu zrób badania gruntowe ) ewentualnie jeżeli nie chcesz piwnicy to masz gotowy wykop pod ławy fundamentowe ( ale musisz sprawdzic co jest pod spodem żeby sie nie okazało, że śmieci np.).
Napisano
Miałem podobny problem. Skończyło się na wybudowaniu piwnicy. Przede wszystkim należy wykonać badania geologiczne w celu stwierdzenia, na jakim poziomie występują wody gruntowe, chodzi o to, aby później nie występowały w piwnicy. Przejrzałem dużo gotowych projektów i nie znalazłem nic na moją lokalizację (mała powierzchnia działki), skończyło się na projekcie indywidualnym, polecam takie rozwiązanie, gdyż masz, co chcesz. Proszę nie wierzyć w opinie, że piwnica to zbędny wydatek, tak się wydaje na początku. Większość znajomych narzeka na brak pomieszczeń gospodarczych, 20 m2 to czasami za mało.
W moim przypadku znaczenie miało także położenie kanalizacji w drodze. Postawienie piwnicy, a co się z tym wiąże parteru na odpowiednim poziomie umożliwiło zastosowanie kanalizacji grawitacyjnej na parterze i poddaszu, w piwnicy zastosuję kiedyś pompę, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Napisano
Jeśli zdecydujesz się zasypać dół - to trzeba zagęszczać wsypywany piach lub żwir warstwami ok 40cm (oczywiście jak pisał już ktoś najpierw trzeba usunąć grunt nienośny - humus i nasypy, bo ci później osiądzie dom jak nie usuniesz).

Można to zrobić tanim kosztem umieszczając tabliczkę "Przyjmę ziemie z wykopów" - ale musisz wtedy być ciągle na działce aby ci "śmieci" nie przywieźli - a najlepiej pochodzić po sąsiednich dużych budowach - które dopiwero się zaczynają i nie mają jeszcze wykopu i zaproponować kierownikowi że przyjmiesz grunt z wykopu (oni muszą go wywozić i płacą za składowanie - więc jeżeli twoja działka jesty bliżej niż ich zwałka to napewno zawiozą to do ciebie i to za darmo ! )
Napisano
Przy dobrych układach z budową z której będziesz brał ziemie zasponsorują tobie akonto ewentualnych kosztów które musieliby ponieść na wysypisku spychacz celem zasypania Twojej dziury i wypożyczenie zagęszczarki
Obu stronom się to będzie bardzo opłacało
Napisano
Dziękuję za zainteresowanie moim problemem. winna jestem kilka wyjaśnień: dół jest naturalnym ukształtowaniem terenu , poziom wód gruntowych jest niski nie wiem dokładnie jaki, nie mam zdjęcia działki bo to dałoby realny wygląd działki. Działka ma 30 arów , 30/100m, od drogi asfaltowej oddziela ją rów melioracyjny(przebiega przez całą miejscowość). Dołek jest ładny szkoda mi go zasypywać, już bardziej byłabym skłonna wybrać projekt indywidualny, ale nie wiem jaki to koszt. Generalnie podobają mi się domki małe i klasyczne, typu Mały Dworek z Archetonu. nie lubię domów wysokich. Podpiwniczenie też pewnie sporo podnosi koszty budowy, a mnie piwnice raczej nie będą potrzebne. Co będzie jeżeli dom stanąłby w tym dole. Nie jest on tak wielki, a widziałam że sąsiedzi postawili dom w podobnym zagłębieniu terenu. Może ktoś ma ciekawe propozycje projektów na takie działki. Ja ostatecznie gdyby nie było innego wyjścia zastanawiałam się nad częściowum podpiwniczeniem i fundamentami schodkowymi. nie wiem z jakimi kosztami to się wiąże. icon_confused.gif
  • 2 miesiące temu...
Napisano
dziubek
1.
jakiej wielkosci jest ten dol? dlugosc, szerokosc, glebokosc?
jak gleboko jest warstwa nosna pod tym dolem?
jak dol ma 1m glebokosci - to prawie wystarczy ci na standardowe fundamenty - pozniej (po ich wykonaniu) mozesz wszystko zasypac.

2.
myslales/as nad zmiana usytuowania budynku na dzialce? moze masz taka mozliwosc, rozwazylbym to, szczegolnie, ze ten dol ci sie podoba.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim Zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, mocach, funkcjach itd. Mieszkanie ma około 50 m², ale wiadomo — są ściany, różne pokoje, kuchnia otwarta na salon itd.   Macie może jakieś doświadczenia z doborem klimatyzacji? Czy np. lepiej dać jedną mocniejszą jednostkę w salonie, czy osobno do każdego pomieszczenia? No i czy warto dopłacać do jakichś „bajerów” typu WiFi, jonizacja, itp., czy to tylko marketing?   Znalazłem też stronę z paroma fajnie opisanymi rzeczami (jak dobrać moc do metrażu itd.), może komuś się przyda: https://airflowklima.pl   Chętnie poznam Wasze opinie, bo temat niby prosty, ale im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam
    • Poziomy rzek tak się zmieniają, że dzisiaj 1,5m od brzegu za tydzień może się stać już 3 metrami a wtedy już kara się należy:) Niestety kolego. Smutna prawda. Gówna się nie rusza bo można się upaćkać.
    • Najlepiej byłoby skuć przylegające ściany tarasu jak najniżej, możliwie całkowicie. Przed położeniem na ściany jakiejkolwiek izolacji musisz jak dobrze oczyścić i organoleptycznie wysuszyć. Zaizoluj jakąś masa KMB, dysperbity mogą po czasie zniknąć. Jeśli chodzi o grubość izolacji to użyj takiej ale ten kawałek ściany nie odstawał za bardzo od reszty i żeby to miało "ręce i nogi". Zazwyczaj na ściany fundamentowe nie przesadza się z grubością styropiany czy XPS'a.   P.S. A dlaczego go skuwasz? 
    • Mam pytanie bo  wyburzam taras przylegający do ściany domu. Jest on wysoki na .5 m. Chciałabym go zrównać z ziemią. Mam pytanie jak zabezpieczyć ścianę i czym ocieplić oraz do jakiego momentu skuwać taras przylegający do ściany? Ściany wokół mam ocieplone styropianem ok 20 cm. Chciałabym aby część ściany, która zostanie odkryta nie wystawała a była ocieplona i zabezpieczona przed wilgocią. 
    • Dzień dobry,  Sprawa dotyczy odrzucenia wniosku o pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego. W opinii starostwa powiatowego, zjazd z działki na drogę gminną przebiega przez działkę BBB (pas wydzielony pod poszerzenie drogi), która w księdze wieczystej ma przypisanego właściciela - prywatna osobę. Uzyskaliśmy stanowisko urzędu w gminie, iż działka BBB została wywłaszczona w 2005r. na drogę i formalnie należy do tejże gminy. Brak wpisu w księdze wieczystej wynika z niedopatrzenia notariusza-gminy.  Starostwo powiatowe nie przyjmuje dokumentu sporządzonego przez gminę i potwierdzającego gminną własność działki i tym samym uniemożliwia inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę.   Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Jakim innym dokumentem z gminy przedstawić starostwu , jaki art. prawny możemy przytoczyć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...