Skocz do zawartości

felerna działka


Recommended Posts

Trzeba usunąć humus (ziemię nienośną), nawieźć piach o różnych frakcjach i bardzo dokładnie zagęścić specjalistycznym sprzętem, czasami trzeba użyć dodatkowych materiałów np. geowłókninę. Muszą to robić prawdziwi fachowcy. Jest to niestety zabieg kosztowny. Jestem laikiem i moje wypowiedzi wynikają z doświadczenia a nie wiedzy specjalistycznej.
Link do komentarza
Moze warto się w takiej sytuacji zastanowic nad piwnicą? Jezeli będziesz musiał postawić wysokie ściany fundamentowe a potem wypełnić je piaskiem i żwirem, to może się okazać, że kilkadziesiąt wywrotek materiału bedzie kosztowało tyle samo co strop nad piwnicą....
Link do komentarza
Jeżeli teren wokół jest raczej równy (lub znasz historię tego dołu) to prawdopodobie powstał nienaturalnie. Powinieneś zastanowić się nad piwnicą ( zwróć uwagę na wody gruntowe lub poprostu zrób badania gruntowe ) ewentualnie jeżeli nie chcesz piwnicy to masz gotowy wykop pod ławy fundamentowe ( ale musisz sprawdzic co jest pod spodem żeby sie nie okazało, że śmieci np.).
Link do komentarza
Miałem podobny problem. Skończyło się na wybudowaniu piwnicy. Przede wszystkim należy wykonać badania geologiczne w celu stwierdzenia, na jakim poziomie występują wody gruntowe, chodzi o to, aby później nie występowały w piwnicy. Przejrzałem dużo gotowych projektów i nie znalazłem nic na moją lokalizację (mała powierzchnia działki), skończyło się na projekcie indywidualnym, polecam takie rozwiązanie, gdyż masz, co chcesz. Proszę nie wierzyć w opinie, że piwnica to zbędny wydatek, tak się wydaje na początku. Większość znajomych narzeka na brak pomieszczeń gospodarczych, 20 m2 to czasami za mało.
W moim przypadku znaczenie miało także położenie kanalizacji w drodze. Postawienie piwnicy, a co się z tym wiąże parteru na odpowiednim poziomie umożliwiło zastosowanie kanalizacji grawitacyjnej na parterze i poddaszu, w piwnicy zastosuję kiedyś pompę, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Link do komentarza
Jeśli zdecydujesz się zasypać dół - to trzeba zagęszczać wsypywany piach lub żwir warstwami ok 40cm (oczywiście jak pisał już ktoś najpierw trzeba usunąć grunt nienośny - humus i nasypy, bo ci później osiądzie dom jak nie usuniesz).

Można to zrobić tanim kosztem umieszczając tabliczkę "Przyjmę ziemie z wykopów" - ale musisz wtedy być ciągle na działce aby ci "śmieci" nie przywieźli - a najlepiej pochodzić po sąsiednich dużych budowach - które dopiwero się zaczynają i nie mają jeszcze wykopu i zaproponować kierownikowi że przyjmiesz grunt z wykopu (oni muszą go wywozić i płacą za składowanie - więc jeżeli twoja działka jesty bliżej niż ich zwałka to napewno zawiozą to do ciebie i to za darmo ! )
Link do komentarza
Dziękuję za zainteresowanie moim problemem. winna jestem kilka wyjaśnień: dół jest naturalnym ukształtowaniem terenu , poziom wód gruntowych jest niski nie wiem dokładnie jaki, nie mam zdjęcia działki bo to dałoby realny wygląd działki. Działka ma 30 arów , 30/100m, od drogi asfaltowej oddziela ją rów melioracyjny(przebiega przez całą miejscowość). Dołek jest ładny szkoda mi go zasypywać, już bardziej byłabym skłonna wybrać projekt indywidualny, ale nie wiem jaki to koszt. Generalnie podobają mi się domki małe i klasyczne, typu Mały Dworek z Archetonu. nie lubię domów wysokich. Podpiwniczenie też pewnie sporo podnosi koszty budowy, a mnie piwnice raczej nie będą potrzebne. Co będzie jeżeli dom stanąłby w tym dole. Nie jest on tak wielki, a widziałam że sąsiedzi postawili dom w podobnym zagłębieniu terenu. Może ktoś ma ciekawe propozycje projektów na takie działki. Ja ostatecznie gdyby nie było innego wyjścia zastanawiałam się nad częściowum podpiwniczeniem i fundamentami schodkowymi. nie wiem z jakimi kosztami to się wiąże. icon_confused.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
dziubek
1.
jakiej wielkosci jest ten dol? dlugosc, szerokosc, glebokosc?
jak gleboko jest warstwa nosna pod tym dolem?
jak dol ma 1m glebokosci - to prawie wystarczy ci na standardowe fundamenty - pozniej (po ich wykonaniu) mozesz wszystko zasypac.

2.
myslales/as nad zmiana usytuowania budynku na dzialce? moze masz taka mozliwosc, rozwazylbym to, szczegolnie, ze ten dol ci sie podoba.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Myślę, że warto przyjrzeć się podobnym produktom w sklepie globy platform . Zawsze istnieją produkty wysokiej jakości przeznaczone do różnych celów. Jestem bardzo zadowolony z usługi. Świetny sklep internetowy! Wszystko jest szybkie, wygodne i wysokiej jakości. Zamówię więcej produktów, których potrzebuję.
    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
    • To konieczność. Też próbowałem tylko wsuwać, ale wtedy nawet jak się człowiek oprze przypadkowo ręką o taki regał, to się mogą wysunąć. I półki wtedy lecą. Chociaż zaginanie nie jest łatwe. Najlepiej najpierw pod języczek wsuwać ostrze noża i lekko go ugiąć tak, aby później móc złapać koniec małymi kleszczykami i zagiąć już co najmniej o kąt prosty, a najlepiej jeszcze bardziej. Wtedy całość się trzyma, można regał przesuwać, przenosić i nic się nie dzieje.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...