Skocz do zawartości

Przyłącza woda,gaz,prąd


Patras

Recommended Posts

Zamierzam kupić działkę, dojazd do niej jest drogą wewnętrzną (prywatną) wydzieloną notarialnie. Do ulicy gdzie są media jest 70m. że względu na charakter drogi będę musiał podciągnąć gaz, prąd i wodę na własny koszt ewent. na spółkę z sąsiadem. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc aby mniej więcej określić jakie koszta będę musiał ponieść przy 70 m? icon_confused.gif I jeszcze jedno pytanie przedemną mieszczą się jeszcze dwie działki na takich samych warunkach dojazdowych. Czy w przypadku gdyby sąsiad znajdujący się przedemną podciągnął sobie wszystkie te przyłącza wcześniej czy ja mogę już ciągnąć dalej od niego czy muszę ciągnąć osobne nitki od drogi głównej ?
Link do komentarza
Witam!

2 lata temu ciągnąłem prąd do własnej działki. Odległość miałem jakieś 200 m. Sprawa wyglądała tak, że obok mnie sąsiad był takiej samej sytuacji . Poradzono nam żeby wystąpić wspólnie o przyłączenie bo w takim przypadku linię energetyczną do skrzynki przy płocie wykonała Energetyka na swój koszt a my zapłaciliśmy za skrzynkę przyłączeniową i dalej do budynków na działkach. Gdybym sam się starał o przyłączenie to za całość musiałbym zapłacić ze swojej kieszeni.
Nie wiem czy się coś od tego czasu nie zmieniło w tej kwestii. Musisz się dowiedzieć.

Kolejne działki za nami są w lepszej sytuacji bo mogą sie podłączyć od naszego ostatniego słupa i zmniejsza się im odległość przyłącza.

Co do gazu i wody to myślę że lepiej wspólnie planować przyłącza bo w grę wchodzi średnica rury jaką popłynie woda czy gaz.

Zazwyczaj przyłacza są projektowane do obsłużenia jednego budynku. Czy można podpiąć dwa budynki - to też jest uzależnione od ciśnienia w rurach.
Link do komentarza
Dziękuję serdeczne za odpowiedż jest bardzo cenna, dużo mnie nakierunkowała. Nie miałem pojęcia o czymś takim. Wogule na dzień dzisiejszy jestem jeszcze laikiem w tych sprawach dlatego kazda informacja na ten temat jest dla mnie ważna bo pozwala mi zminimalizować koszty przyłączy. Jeżeli ktoś będzie mi jeszcze w stanie udzielić jakiś wkazówek to bedę wdzięczny. Pozdrawiam i dziękuje.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Sposób realizacji przyłączy w opisanej sytuacji najlepiej uzgodnić z lokalnymi dystrybutorami mediów, gdyż w różnych rejonach sprawy te mogą być regulowane nieco inaczej. Z reguły możliwe są przynajmniej dwa warianty.
1. Przeprowadzenie indywidualnych przyłączy od istniejącej sieci na własny koszt, przy czym umowa określa jaka część instalacji należy do właściciela, a jaka do dostawcy mediów.
2. Budowa wspólnie z sąsiadami odgałęzień sieci i przekazanie ich do eksploatacji odpowiednim zakładom dostarczającym prąd, gaz, wodę. Od tego odgałęzienia wykonywane są indywidualne przyłącza na koszt właścicieli.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...