Skocz do zawartości

pablomon

Uczestnik
  • Posty

    31
  • Dołączył

  • Ostatnio

pablomon's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Witam, planuję na wiosnę wymienić ogrodzenie. Tzn. chcę ułożyć w przydrożnym rowie rury i zasypać go tak, żeby płot zaczynał się na poziomie drogi. (obecnie płot zaczyna się ok. 1 m od powierzchni drogi.) Sąsiad coś takiego zrobił sobie ok. 8 lat temu. Czy na coś takiego trzeba mieć jakieś pozwolenie. Rów jest suchy tzn. nie ma żadnych odprowadzeń deszczówki czy innych cieków wodnych. Jest to płot przy drodze gminnej.
  2. Witam wszystkich forumowiczów! Mam pytanko czy ktoś budował może z takiego pustaka Pustak Mega 30 kl. 15 produkcji PCB PLECEWICE S.A. Ewentualnie ma jakieś doświadczenia z nim związane. Chodzi mi o to czy pustaki te nadają się do budowy domu jednorodzinnego. Jak wychodzą w porównaniu z np. porothermem czy termoporem z Leiera. Czy są powtarzalne tzn. czy są takie same czy każdy inny. Ja jestem akurat z południa a oni są z okolic Sochaczewa. U nas w okolicy nikt nie handluje tym pustakiem a mam możliwość taniego transportu z tąd moje powyższe pytania.
  3. No dobra ja się wcale nie chcę kłucić z nimi. Chcę tylko tego żeby słowo zaleca się traktowali tak jak ono brzmi (podpowiedź itp.) a nie jako nakaz. Jak dla nich zaleca się = nakazuje się to niech piszą jasno NAKAZUJE SIĘ.
  4. Dostałem wstępne warunki w których było napisane: dach dwu lub wielospadowy i że zaleca się aby kalenica była usytuowana prostopadle do drogi. Mam projekt (dom w kształcie L) w którym główna kalenica jest równolegle do drogi a prostopadle do drogi mam tylko kalenicę nad garażem który jest wysunięty 5,5 m w stronę drogi. Dzisiaj otryrzymałem pismo ze starostwa żeby uzupełnić braki w projekcie m. in. o: - projekt zjazdu z drogi gminnej - jakieś papierki i żeby kalenica była prostopadle do drogi. Generalnie chcą żeby zmienić cały projekt. Czy mogę się według prawa odwołać od tego punktu. W końcu słowo zaleca się to nie to samo co nakazuje się. Wybieram się do urzędu w tej sprawie w środę. Jakby ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć w tej sprawie to będę wdzięczny.
  5. pablomon

    Co za 80 tyś.?

    Jeśli nie masz więcej pieniędzy to za te 80000 to niewiele wybudujesz. Może coś poniżej 80m2 powierzchni się uda. Generalnie na dom dla 4 os. rodziny trzeba wydać min. 130 000. Zresztą wszystko zależy jeszcze od materiałów jakich użyjesz. W mojej okolicy za samą robociznę dla domu o powierzchni ok. 180 m2 śpiewają sobie ok. 30 000. Mowa oczywiście o stanie surowym.
  6. Dziekuję za odpowiedź. A jeszcze jedno pytanie. Jeśli w trakcie rozpatrywania w urzędzie projektu okaże się że czegoś jednak brakuje i trzeba to uzupełnić to czy ten czas liczy się od nowa czy poprostu wydłuża się o czas potrzebny na uzupełnienie braków.
  7. Witam! Mam pytanie, ile mniej więcej trwa uzyskanie pozwolenia na budowę. Tzn. zakładamy że urzędnicy nie mają zastrzeżeń do projektu i innych papierów razem z nim dostarczonych. Oraz drugie pytania: Po wydaniu pozwolenia na budowę kiedy najwcześniej można rozpocząć budowę.
  8. A co w takim razie proponuje Pan T. Brzęczkowski
  9. Witam! Zdecydowałem się już na ścianę 2-warstwową. 30 Porothert i 10 lub 12 styropianu. Jeszcze parę formalności i jak dobrze pójdzie to na wiosnę start. Dzięki za odpowiedzi.
  10. W warunkach mam coś takiego: opracować projekt budowlany obiektu wraz ze wszystkimi przyłączami oraz instalacjami wewnętrznymi, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, normami oraz warunkami technicznymi.
  11. Witam! Projekty jakich instalacji wewnętrznych są konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę. Chodzi mi o to, że jest jakaś ustawa lub coś w tym rodzaju, w której wyszczególnione są wymagania co powinien zawierać projekt domu jednorodzinnego. Mam prośbę, czy mógłby ktoś napisać jakie instalacje wewnętrzne są wymagane lub jaki jest numer tej ustawy i z jakiego dnia. Dzięki.
  12. A czy lejąc bezpośrednio do ziemi fundament, który na dole będzie miał taką samą szerokość co u góry ma sens dozbroić go jeszcze w jego górnej części? Tzn. grubość ok 50 cm, wys. 100 cm
  13. To i tak nie dużo. Ja za wpisowe do spółki muszę zapłacić 3300.
  14. Witam! Mam pytanie. Posiadam działkę którą otrzymałem jakiś czas temu od rodziców. Później ożeniłem się i postanowiliśmy razem z żoną rozpocząć budowę. Mam pytanie czy jako inwestor mogę wystąpić tylko ja (jako właściciel działki) czy możemy wystąpić wspólnie z żoną?
  15. Zastanawiam się nad wyborem materiału z którego wykonać ściany zewnętrzne. Zastanawiam się między innymi nad 2 rozwiązaniami: 1. ściana jednowarstwowa z Porothermu 44 lub 2. ściana dwuwarstwowa z Porothermu 30 + 10 cm styropianu. Proszę o poradę co wybrać, żeby było lepiej (taniej). Tzn. czy wie ktoś jak kształtje się koszt wykonania 1 m2 ściany z porothermu 44 na ciepłaj zaprawie a ile wyniesie 1 m2 ściany 30 z dociepleniem 10 cm styropianu. Ewentualnie też jakie są koszty robocizny przy murowaniu ściany i docieplenia. Generalnie powierzchnia ścian w mioim projekcie to około 230 m2.
×
×
  • Utwórz nowe...