Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
el-instalator

Ściana dwu- czy trój- warstwowa?

Recommended Posts

Czy coś przemawia za ścianą trójwarstwową w domu energooszczędnym? Bo wydaje mi się, że dodatkowa warstwwa ściany specjalnie nie poprawi izolacyjności (można dać minimalnie grubszą izolację ściany dwuwarstwowej). Za to ściana osłonowa i nośna są łączone stalowymi kotwami, a każda z nich to mostek termiczny. Oczywiście jedną nie byłoby sensu się przejmować ale ich jest kilka na m2 ściany, więc wypadałoby je uwzględnić w obliczeniach. Stal dobrze przewodzi ciepło, a więc nie będą to pommijalne wartości.
Chodzi mi tylko o parametry cieplne, o innych rzeczach można dyskutować np. trwałość elewacji (duży plus dla trójwarstwowej) ale za to szersze fundamenty a więc i wzrost kosztów (tu minus).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja bym jednak nie pomijał innych różnic niż parametru cieplne - w końcu nikt nie buduje ściany kierując się tylko jednym parametrem. Przy trzech warstwach możesz warstwę elewacyjną zrobić np. z łupanej cegły, przy dwuwarstwowej takiego efektu nie osiągniesz. Oczywiście jeśli ktoś i tak chce po prostu położyć tynk, to ściany będą wyglądać tak samo i faktycznie chyba nie warto bawić się w 3 warstwy. Jakieś straty ciepła kotwy łączące ścianę nośną i osłonową faktycznie powodują, ale wątpię by to był dla kogoś czynnik decydujący.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do tego tekstu dorzucę od siebie, że w ścianie dwuwarstwowej łatwiej jest poprawić ewentualne błędy wykonawców. Jak źle ułożą ocieplenie w trójwarstwowej, to potem b. trudno się do niego dostać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chodziło mi przede wszystkim o aspekt energetyczny (straty ciepła). Można dodać jeszcze jedną rzecz. Na jednej ścianie fundamentowej bywa opierana zarówno ściana nośna jak i osłonowa (elewacyjna). Ścianę fundamentową oczywiście ocieplamy od zewnątrz ale co z mostkiem termicznym na styku "ścianao słonowa-ściana fundamentowa"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tu faktycznie można sobie zafundować "piękny" mostek termiczny. Podejrzewam, że gorszy (cały obrys fundamentu, cała ściana osłonowa do oddawania ciepła!) niż opisane wcześniej kotwy stalowe. Ciekawe czy ktoś zwraca na to uwagę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jako osoba pracujaca w firmie budowlanej, sama buduję dom i powiem, że różnice w kosztach sa różne - zależnie od materiałów, ale opłacalość tego jest niska. Sama nie będę stawiać tzw. trójek - bo ani to potrzebne, ani opłacalne. icon_wink.gif Jeśli chodzi o współczynniki to różnice są niewielkie, a zbliża się wielkie ociplenie klimatu - więc szkoda tracić pieniądze icon_wink.gif Takie jest moje zdanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

jako osoba pracujaca w firmie budowlanej, sama buduję dom i powiem, że różnice w kosztach sa różne - zależnie od materiałów, ale opłacalość tego jest niska. Sama nie będę stawiać tzw. trójek - bo ani to potrzebne, ani opłacalne. icon_wink.gif Jeśli chodzi o współczynniki to różnice są niewielkie, a zbliża się wielkie ociplenie klimatu - więc szkoda tracić pieniądze icon_wink.gif Takie jest moje zdaniePrzy obecnych kosztach ogrzewania budynków nie do końca się zgadzam. Zdecydowałem się na budowę domu z bali prefabrykowanych z ociepleniem w środku w systemie Magnus M-Bal. Byłem u rodziny, która wybudowała dom parterowy w tym systemie 110m2 i ogrzewa dom eko-groszkiem za ok. 7zł dziennie !!!
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Chciałbym również polecić  https://dywania.pl/wykladziny-slask/171-591-wykladzina-dywanowa-domowa-uliczki-2-wzory-4m-dywany-i-dywaniki.html   https://dywania.pl/strona-glowna/172-599-4-kolory-wytrzymala-wykladzina-dywanowa-color-poliamid-obietkowa-klasyfikacja-23.html   https://dywania.pl/strona-glowna/179-628-kroliczek-dywan-dzieciecy-avanos-kids-jakosc-kroliczek-niebieski-3d-dywanik-przyjemny.html  
  • Skoro tak twierdzisz, to wymień, korzystając ze swego wykształcenia, konkretne dowody na ten "zły sen architekta". Nie typu nie podoba mi się, tylko konkretne, czyli ścisłe! Ładnie to znaczy jak? - konkretnie. Rozumiem, że podasz uniwersalną definicję, jak ma wyglądać dom, żeby podobał się wszystkim - przynajmniej tym wykształconym ( no może oprócz tego, który jest autorem tego projektu).  większe ambicje? - czyli jakie? przez kogo zweryfikowane? przez ciebie? A jakie masz kompetencje do tego, by jednym przyznawać, a innym odmawiać ambicje artystyczne? Zostawiła Redakcja ten post, kasując inne. Widać użycie "buroka" bardziej razi, niż imputowanie starszym ludziom "trumiennego gustu". Widać, demo, lepiej trafiasz we wrazliwość - ale nie moją.   Ale pytanko - demo - czekasz na inwestora emeryta z bardziej "ambitnymi projektami"? To mowa trawa. Co to znaczy bardziej "ambitny projekt"? Konkretnie. Jakie masz kwalifikacje, by rozsądzać, co jest bardziej ambitne w architekturze, ferując przy tym tak radykalny osąd czyjegoś działania?  I w końcu - czy dom dla emeryta, ale również dla kogokolwiek -  który spełnia jego osobiste potrzeby w zakresie zamieszkania - musi spełniać jakieś inne ambitne cele? Wg mnie może, ale nie musi. Ale to jest prawo wyłącznie inwestora. Tym bardziej, że te ambitne cele będą  prawie zawsze subiektywne. I czynienie zarzutu z tego jest głupotą i próbą narzucania komuś swojego ego.   Dość egzotyczny twój  pogląd , demo,  szczególnie wspołcześnie, gdy o wartości staroci wie nawet menel, że otaczanie się nowoczesnymi meblami ma świadczyć o jakichś ambicjach, natomiast historyzmy i starocie o braku ich, a nawet o "trumiennym guście" czy kompleksie - no to to jest dla mnie brak horyzontów, brak kultury, brak tolerancji, brak smaku - w końcu brak zdrowego rozsądku. 
  • żaden problem...z mojego punktu widzenia to nawet lepiej - mogę puszczać nawet w nocy, bo od 22-6 mam prąd po 0,24zł (G12w) A Tauron i tak rozlicza, że to co wyprodukowane w drogiej taryfie to musisz wykorzystać w drogiej, a to co wyprodukowane w taniej musisz odebrać w taniej. Więc dla mnie korzystniej tę klimę puścić w nocy, w tanim prądzie
  • A jaki to program w Warszawie był na 30%?    Ps. z tymi pomiarami dachów bez wizji lokalnej to się słyszy wielokrotnie. Wizja lokalna to podstawa! No i warto również wymagać pomiarów końcowych, kamera termowizyjna to też pomoc w diagnozowaniu uszkodzeń, a szanujące się firmy powinny takie usługi oferować  
  • Mam Botament DM92, którym smarowalem ściany piwnicy ale wydaje mi się to drogie rozwiązanie gdybym stosował na całość podłogi. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...