Skocz do zawartości

Ocieplenie stropodachu wentylowanego


Recommended Posts

Zwracam się do państwa o udzielenie wyjaśnienia nt. ocielplenia stropodachu wentylowanego. Spodkałem się z opinią inżyniera budownictwa, że można ocieplić dach przez położenie płyt styropianowych. Czy ten sposób ocieplenia nie wypłynie na pogorszenie wilgotności stropodachu przez zmniejszenie odparowywania wilgoci, zawilgocenia sufitów lokali mieszkalnych na ostatniej kondygnacji. Wystąpienia pleśni,grzybów oraz czy po kilku latach nie wystąpią pęcherze na pokryciu dachowym. Dach kryty papą termozgrzewalną. Czy są inne metody ocieplenia dachu.
Link do komentarza
Można przypuszczać, że przestrzeń nad stropem ostatniej kondygnacji jest dostępna, bo w przeciwnym razie układanie płyt na wierzchu dachu nie ma najmniejszego sensu - niczego one nie ocieplą, gdyż pod pokryciem dachowym znajduje się przestrzeń otwarta na zewnątrz (wentylowana). Ułożenie styropianu na stropie nie spowoduje żadnego zagrożenia wykraplaniem się pary wodnej w konstrukcji stropowej a tym bardziej w pokryciu dachowym. Oczywiście trzeba zachować wentylację przestrzeni nadstropowej, a otwory wentylacyjne przykryć siatką chroniącą przed przedostawaniem się ptaków i gryzoni.
Link do komentarza
Płyty styropianowe układane na wierzchu płyt betonowych przed ułożeniem papy. Na szczytach bloku są tylko po dwa otwory wentylacyjne na innych blokach widać po cztery otwory wentylacyjne, czy to nie zamało jak na wentylację tak dużej powierzchni 580m2 dachu?
Link do komentarza
Jak pisaliśmy w poprzednim poscie, ocieplenie dachu od zewnątrz nie ma sensu - to tak jakby ktoś założył futro i wpuścił pod nie nadmuch zimnego powietrza. Należy zatem rozumieć, że przestrzeń nad stropem jest niedostępna i jedynym sposobem na skuteczne ocieplenie (bez demontażu dachu) jest wprowadzenie rozdrobninego materiału izolacyjnego w przestrzeń na stropem. Grubość warstwy izolacyjnej nie może zasłaniać otworów wentylacyjnych w ścianach zewnętrznych. Jedna z dostępnych technologii to wdmuchanie na moko włókien celulozowych lub wełny mineralnej zmieszanych z klejem, który zapobiega ich wywiewaniu. Jeśli chodzi o ilość otworów wentylacyjnych, to jesli dotychczas nie wystepowały problemy z zawilgoceniem stropu, to po ociepleniu powyższą metodą również nie będzie z tym problemu.
Link do komentarza
Dziekuję za odpowiedź redakcji na postawiony problem. To mi wiele wyjasniło i będę mógł przedstwić opinnę innym członkom wspólnoty.
Do p. T. Brzęczkowskiego wentylacja juz istnieje na ścianach szczytowych w postaci dwóch otworów po obu stronach bloku. Chodzi o naprawę dachu już istniejącego z jednoczesnym ociepleniem go. Dlatego taki wynikł problem z metodą ocieplenia stropodachu bloku wielorodzinnego.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...