Skocz do zawartości

Problem z sąsiadem


lukikrakow

Recommended Posts

Witam
Problem dotyczy ogrodzenia pomiędzy dwoma działkami. Działka nowego sąsiada została wydzielona z ogrodzonej działki gminnej. W protokole z podziału jest napisane, że granica pomiędzy naszymi działkami przebiega po ogrodzeniu.
Ostatnio uzupełniłem brakujące elementy w ogrodzeniu, które sąsiad po jednym dniu usunął twierdząc, iż ogrodzenie zakupił wraz z działką od gminy i stanowi jego własność a ja mogę się ogrodzić pół metra od istniejącego ogrodzenia. W jaki sposób udowodnić sąsiadowi, że granica przebiega po linii ogrodzenia ( powództwo cywilne?) Czy mogę naprawiać ogrodzenie od mojej strony? Co robić w momencie ponownego zniszczenia przez sąsiada? Ogrodzenie było budowane w czynie społecznym.
Pozdrawiam
Łukasz
Ps. Może REDAKCJA ma jakiegoś sprytnego prawnika, który doradzi co zrobić icon_smile.gif
Link do komentarza
Zgodnie z prawem, Ty również możesz wezwać sąsiada do przesunięcia ogrodzenia na swoja stronę. Ogrodzenie w ostrej granicy stoi w połowie na Twoim terenie i nie jest istotne kto i kiedy budował to ogrodzenie. Sąsiad nie ma prawa niszczyć Twojej własności, tak jak Ty równiez nie masz prawa niszczyc jego. Musicie dijć do porozumienia.
Link do komentarza
Cytat

Zgodnie z prawem, Ty również możesz wezwać sąsiada do przesunięcia ogrodzenia na swoja stronę. Ogrodzenie w ostrej granicy stoi w połowie na Twoim terenie i nie jest istotne kto i kiedy budował to ogrodzenie. Sąsiad nie ma prawa niszczyć Twojej własności, tak jak Ty równiez nie masz prawa niszczyc jego. Musicie dijć do porozumienia.




Dzięki
Ale to że musimy sie porozumieć to wiem icon_biggrin.gif Problem polega na tym, że ja do tych ludzi podchodzę spokojnie a oni z krzykiem, że im za stól prawie wchodzę ogrodzenie jest ich i mnie wara od niego !! Zastanawiam sie czy nie wezwać policji albo nie wyjechać też z tak zwaną "mordą". Ale to, że ktoś jest chamem nie znaczy,że ja też tak muszę
Link do komentarza
Cytat

Pokaż mu, że przeszedł miedzę o "dwa palce", a Ty pomny tradycji Kargula, musisz coś z tym zrobić. Zawsze możesz mu pokazać film "Sami Swoi". icon_smile.gif



Gdybym miał gdzie to odstąpił bym nawet metr ale droga ma zaledwie 2,5 m więc takiej możliwości nie ma. A plac budowy wolę ogrodzić, nie mowiąc już o psie stróżującym.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...