Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Budowa domu niezgodna z planami


Recommended Posts

Niedługo będę miał nowego sąsiada. Przeją działkę w spadku, zaczął się budować. Problem w tym że stawia dom w miejscu innym niz dostał plany, praktycznie w granicy i na bezczelnego śmie twierdzić że od fundamentów do granicy ma jeszcze 5 metrów... akurat w tym miejscu są schody do mojego domu... Jak go powstrzymać? Wiem ze wg prawa nie można stawiać budynku bliżej niz 4m od granicy, mój dom jest od niej ok 6m. Mało tego granica nie została dokładnie wyznaczona przez geodetę gdyż w mapach istnieją znaczne rozbieżności z rzeczywistością. Została uznana jako sporna czy jakoś tak. Z poprzednim właścicielem działki nie było problemów, mieszkam tu od 50lat i dobrze wiem gdzie jest granica.

Gdzie z tym iść? Jak walczyć o swoje w takiej sytuacji? Proszę o pomoc.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sąsiad powinien mieć geodetę który wytyczył gdzie ma stać budynek zgodnie z planami zagospodarowania terenu i pozwoleniem na budowę a to z kolei musiało być zatwierdzone przez starostę powiatowego.
Na czym opierasz swoje stwierdzenie czy widziałeś plany czy tak na oko.
sprawę można zgłosić do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Widziałem plany, budynek wg nich miał stanąć w zupełnie innym miejscu dlatego nie zgłosiłem sprzeciwu wtedy kiedy mogłem bo wg planu wszystko było ok. Nie było mnie przy tym kiedy geodeta wyznaczał miejsce w którym ma stanąć dom, jednak na pewno nie jest to to miejsce w którym był zaznaczony na planie który mi pokazano. I nie jest to jakaś mała rozbieżność tylko ok 15m nie tam gdzie powinien być wybudowany...
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
Jeśli sąsiad zmienił samowolnie miejsce posadowienia budynku, to oznacza samowolę budowlaną. Ponieważ narusza tym samym prawo i Twój interes należy pisemnie zawiadomić Państwowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
W tym przypadku skończy się to albo rozbiórką samowoli albo zmianami w pozwoleniu na budowę. Stawiam na rozbiórkę. Ale pamiętaj, pisemnie i z przekonaniem. W przypadku Twojej pomyłki będziesz musiał ponieść konsekwencje. Poza tym sprawdź plan zagospodarowania działki w Starostwie albo w PINB. Pozdrówka
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...