Skocz do zawartości

Rekuperator + dgp - inne rozwiązanie, czy to ma sens ???


eRaf

Recommended Posts

Napisano
Witam
Jeżeli z dystrybutora DGP podepniemy się na wlot do reku (przed reku) (w przypadku braku pracy DGP: dodatkowo zainstalujemy przepustnicę po stronie DGP) i dodatkowo dopływ ciepłego powietrza od kominka (przepustnica) będzie mechanicznie regulowany przez czujnik temp. zainstalowany za skrzynką mieszającą powietrze wentylacyjne z ciepłym powietrzem z DGP przed reku (należy spełnić warunek aby w wyniku mieszania świeżego powietrza z zew. lub GWC z ogrzanym powietrzem z kominka nie przekroczyć max wartości temp. na wejściu do reku - tu wada bezwładność tego systemu: przez pewien czas do reku może napływać temp>max do momentu, kiedy temp ta wyrównania się do <od max ), to możemy uzyskać sytuację w zimie podobną do warunków, które panują w lecie tzn. iż zbyt bardzo nagrzane powietrze na wlocie do reku będzie oziębiane przez powietrze powracające z reku (wc. itd.) na zew. - odwrotna praca wymiennika.
Myślę iż w systemie opisanym przeze mnie powyżej należałby dodatkowo zainstalować dodatkowy wentylator od nawiewu powietrza z zew. przed skrzynką mieszającą to powietrze z DGP (bezpośredniego z zew. lub z GWC) w celu wyrównania ciśnień (taki dodatkowy wentylator czasami się spotyka w systemach z doprowadzeniem powietrza do reku z GWC żwirowego) oraz zainstalować główny filtr od DGP z kominka przed skrzynką mieszającą to powietrze z powietrzem z zew. do reku.

Czy w przypadku kiedy przepustnica za DGP przed skrzynką mieszającą powietrze z DGP i z zew. będzie całkowicie zamknięta istnieje jakieś niebezpieczeństwo dla wkładu kominkowego ?

P.S. Jaka jest max dopuszczalna temp. na wejściu do reku od nawiewu z zew. ?

Jakie widzicie wady i zalety tego systemu ? Może kogoś mój tekst natchnie do innego podejścia do reku+dgp. Ja sam na razie mogę tylko poeksperymentować teoretycznie, jednak ciągle zastanawiam się nad zainstalowaniem reku, dgp i reku+ dgp w moim przyszłym domku, którego budowę planuję rozpocząć dopiero za rok.
Pzdr
Raf
Napisano
Jakiś żwirowy jakiś z kominka jakiś chory napewno.

Znaczny przerost treści na formą ale to szkodzi zdowiu i po co udziwniać proste i sprawdzone. No chyba że sie jest niedowartościwanym. NIE ŁĄCZY SIĘ OGRZEWANIA Z WENTYLACJĄ tak jak nie łączy się zupy z drugim i deserem!
Napisano
Wentylacja z odzyskiem ciepła i ogrzewanie powietrzne to dwa niezależnie działające systemy. Nie można więc kierować strumienia powietrza grzewczego przez rekuperator, gdyż ogrzewanie wymaga zapewnienia znacznie większego przepływu powietrza niż wentylacja. Jedynie można domieszać świeże powietrza przechodzące przez rekuperator do powietrza recyrkulacyjnego w obiegu ogrzewania. Przy takim rozwiązaniu wyloty kanałów grzewczych umieszcza się w pokojach, a powrót do DGP odbywa się przez wlot np. w korytarzu. Natomiast w kuchni i łazience instalowane są jedynie kratki wlotowe doprowadzające usuwane powietrze do rekuperatora. Układ taki zapobiega rozprzestrzenianiu się zapachów po całym domu i umożliwia wentylację niezależnie od funkcjonowania kominka. Jednak regulacja takiego systemu jest dość skomplikowana, zwłaszcza gdy w ograniczonym stopniu można sterować mocą grzewczą kominka i rozwiązanie tego problemu należy powierzyć raczej specjaliście.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim Zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, mocach, funkcjach itd. Mieszkanie ma około 50 m², ale wiadomo — są ściany, różne pokoje, kuchnia otwarta na salon itd.   Macie może jakieś doświadczenia z doborem klimatyzacji? Czy np. lepiej dać jedną mocniejszą jednostkę w salonie, czy osobno do każdego pomieszczenia? No i czy warto dopłacać do jakichś „bajerów” typu WiFi, jonizacja, itp., czy to tylko marketing?   Znalazłem też stronę z paroma fajnie opisanymi rzeczami (jak dobrać moc do metrażu itd.), może komuś się przyda: https://airflowklima.pl   Chętnie poznam Wasze opinie, bo temat niby prosty, ale im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam
    • Poziomy rzek tak się zmieniają, że dzisiaj 1,5m od brzegu za tydzień może się stać już 3 metrami a wtedy już kara się należy:) Niestety kolego. Smutna prawda. Gówna się nie rusza bo można się upaćkać.
    • Najlepiej byłoby skuć przylegające ściany tarasu jak najniżej, możliwie całkowicie. Przed położeniem na ściany jakiejkolwiek izolacji musisz jak dobrze oczyścić i organoleptycznie wysuszyć. Zaizoluj jakąś masa KMB, dysperbity mogą po czasie zniknąć. Jeśli chodzi o grubość izolacji to użyj takiej ale ten kawałek ściany nie odstawał za bardzo od reszty i żeby to miało "ręce i nogi". Zazwyczaj na ściany fundamentowe nie przesadza się z grubością styropiany czy XPS'a.   P.S. A dlaczego go skuwasz? 
    • Mam pytanie bo  wyburzam taras przylegający do ściany domu. Jest on wysoki na .5 m. Chciałabym go zrównać z ziemią. Mam pytanie jak zabezpieczyć ścianę i czym ocieplić oraz do jakiego momentu skuwać taras przylegający do ściany? Ściany wokół mam ocieplone styropianem ok 20 cm. Chciałabym aby część ściany, która zostanie odkryta nie wystawała a była ocieplona i zabezpieczona przed wilgocią. 
    • Dzień dobry,  Sprawa dotyczy odrzucenia wniosku o pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego. W opinii starostwa powiatowego, zjazd z działki na drogę gminną przebiega przez działkę BBB (pas wydzielony pod poszerzenie drogi), która w księdze wieczystej ma przypisanego właściciela - prywatna osobę. Uzyskaliśmy stanowisko urzędu w gminie, iż działka BBB została wywłaszczona w 2005r. na drogę i formalnie należy do tejże gminy. Brak wpisu w księdze wieczystej wynika z niedopatrzenia notariusza-gminy.  Starostwo powiatowe nie przyjmuje dokumentu sporządzonego przez gminę i potwierdzającego gminną własność działki i tym samym uniemożliwia inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę.   Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Jakim innym dokumentem z gminy przedstawić starostwu , jaki art. prawny możemy przytoczyć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...