Skocz do zawartości

Rekuperator + dgp - inne rozwiązanie, czy to ma sens ???


eRaf

Recommended Posts

Witam
Jeżeli z dystrybutora DGP podepniemy się na wlot do reku (przed reku) (w przypadku braku pracy DGP: dodatkowo zainstalujemy przepustnicę po stronie DGP) i dodatkowo dopływ ciepłego powietrza od kominka (przepustnica) będzie mechanicznie regulowany przez czujnik temp. zainstalowany za skrzynką mieszającą powietrze wentylacyjne z ciepłym powietrzem z DGP przed reku (należy spełnić warunek aby w wyniku mieszania świeżego powietrza z zew. lub GWC z ogrzanym powietrzem z kominka nie przekroczyć max wartości temp. na wejściu do reku - tu wada bezwładność tego systemu: przez pewien czas do reku może napływać temp>max do momentu, kiedy temp ta wyrównania się do <od max ), to możemy uzyskać sytuację w zimie podobną do warunków, które panują w lecie tzn. iż zbyt bardzo nagrzane powietrze na wlocie do reku będzie oziębiane przez powietrze powracające z reku (wc. itd.) na zew. - odwrotna praca wymiennika.
Myślę iż w systemie opisanym przeze mnie powyżej należałby dodatkowo zainstalować dodatkowy wentylator od nawiewu powietrza z zew. przed skrzynką mieszającą to powietrze z DGP (bezpośredniego z zew. lub z GWC) w celu wyrównania ciśnień (taki dodatkowy wentylator czasami się spotyka w systemach z doprowadzeniem powietrza do reku z GWC żwirowego) oraz zainstalować główny filtr od DGP z kominka przed skrzynką mieszającą to powietrze z powietrzem z zew. do reku.

Czy w przypadku kiedy przepustnica za DGP przed skrzynką mieszającą powietrze z DGP i z zew. będzie całkowicie zamknięta istnieje jakieś niebezpieczeństwo dla wkładu kominkowego ?

P.S. Jaka jest max dopuszczalna temp. na wejściu do reku od nawiewu z zew. ?

Jakie widzicie wady i zalety tego systemu ? Może kogoś mój tekst natchnie do innego podejścia do reku+dgp. Ja sam na razie mogę tylko poeksperymentować teoretycznie, jednak ciągle zastanawiam się nad zainstalowaniem reku, dgp i reku+ dgp w moim przyszłym domku, którego budowę planuję rozpocząć dopiero za rok.
Pzdr
Raf
Link do komentarza
Jakiś żwirowy jakiś z kominka jakiś chory napewno.

Znaczny przerost treści na formą ale to szkodzi zdowiu i po co udziwniać proste i sprawdzone. No chyba że sie jest niedowartościwanym. NIE ŁĄCZY SIĘ OGRZEWANIA Z WENTYLACJĄ tak jak nie łączy się zupy z drugim i deserem!
Link do komentarza
Wentylacja z odzyskiem ciepła i ogrzewanie powietrzne to dwa niezależnie działające systemy. Nie można więc kierować strumienia powietrza grzewczego przez rekuperator, gdyż ogrzewanie wymaga zapewnienia znacznie większego przepływu powietrza niż wentylacja. Jedynie można domieszać świeże powietrza przechodzące przez rekuperator do powietrza recyrkulacyjnego w obiegu ogrzewania. Przy takim rozwiązaniu wyloty kanałów grzewczych umieszcza się w pokojach, a powrót do DGP odbywa się przez wlot np. w korytarzu. Natomiast w kuchni i łazience instalowane są jedynie kratki wlotowe doprowadzające usuwane powietrze do rekuperatora. Układ taki zapobiega rozprzestrzenianiu się zapachów po całym domu i umożliwia wentylację niezależnie od funkcjonowania kominka. Jednak regulacja takiego systemu jest dość skomplikowana, zwłaszcza gdy w ograniczonym stopniu można sterować mocą grzewczą kominka i rozwiązanie tego problemu należy powierzyć raczej specjaliście.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...